Είχε αποτελεσματικότητα και Μπρούνο Βάλε

Μπορεί να μην ήταν όσο άνετη δείχνει το τελικό 3-0, όμως σε κάθε περίπτωση ο Απόλλωνας πρόσθεσε ένα ακόμα πολύ σημαντικό τρίποντο στη συγκομιδή του. Ο Ζελάγια φρόντισε να του δώσει από νωρίς το προβάδισμα με ένα όμορφο γκολ, ο Σαρδινέρο έβαλε τις βάσεις για το τρίποντο πριν τελειώσει το ημίχρονο και ο Καραγιόλ πρόσθεσε το κερασάκι στην τούρτα της δεύτερης συνεχόμενης νίκης της ομάδας του Σωφρόνη Αυγουστή στο πρωτάθλημα.

Ο Ερμής είχε τις στιγμές του στο πρώτο ημίχρονο, όμως όποτε χρειάστηκε ο Μπρούνο Βάλε φώναζε παρών. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πορτογάλος τερματοφύλακας δοκιμάστηκε σε μεγαλύτερο βαθμό κυρίως προς το τέλος, όμως παρέμεινε ανίκητος. Σταμάτησε με μια εκπληκτική απόκρουση ένα εξαιρετικό πλασέ του Μαρτίνιουκ, νίκησε ξανά τον Ουκρανό που στήθηκε απέναντι του στα 11 βήματα και φώναξε ξανά παρών και στο ριμπάουντ, κρατώντας το 0-2 πριν καθαρίσει το παιχνίδι ο Καραγιόλ.

Πλέον ο Απόλλωνας αφήνει πίσω του το πολύ δύσκολο πρόγραμμα των πρώτων ημερών του 2019 με τα έξι παιχνίδια σε 18 μέρες. Ταυτόχρονα περιμένει το αποτέλεσμα του αυριανού ντέρμπι ΑΕΛ-ΑΠΟΕΛ για να ξέρει ποια θα είναι η απόσταση που τον χωρίζει από την κορυφή με το τέλος της 17ης αγωνιστικής και ακολούθως θα φορτσάρει για να καλύψει όσο έδαφος χρειάζεται για να πάρει την πρωτοπορία, ώστε να εκπληρώσει στο τέλος τον στόχο της κατάκτησης του πρωταθλήματος.