Απόδραση και γαλαζοκίτρινη εδραίωση στην κορυφή

Σε ένα παιχνίδι όπου κυριάρχησε κυρίως η δύναμη (είχε δυο κόκκινες κάρτες) ο ΑΠΟΕΛ πήρε το ζητούμενο κόντρα στην ΑΕΛ. Οι γαλαζοκίτρινοι της Λευκωσίας επικράτησαν με 0-1 με γκολ πέναλτι του Μοράις και ξέφυγαν στην κορυφή. Τους 41 βαθμούς έφτασαν οι γαλαζκίτρινοι στους 37 ΑΕΛ και Απόλλωνας.

Με δέκα ποδοσφαιριστές ολοκλήρωσαν τον αγώνα και οι δυο ομάδες λόγω αποβολής του Τεσέιρα από πλευράς ΑΕΛ και Ιωάννου από πλευράς ΑΠΟΕΛ. Στις επτά σερί νίκες έφτασαν οι γαλαζοκίτρινοι.

Σε ένα πολύ μέτριο ως κακό πρώτο 45λεπτό με μόλις τρις ευκαιρίες 2 για ΑΕΛ και μια για ΑΠΟΕΛ οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το μηδέν στην άμυνα.

Και οι δυο ομάδες στο πρώτο μέρος προσπάθησαν να μην δεχθούν κάποιο τέρμα και το πέτυχαν ωστόσο δεν πρόσφεραν επιθετικά.

Στο 10ο λεπτό ο Ιωάννου προσπάθησε με σουτ να απειλήσει την εστία του Πρόσεκ ωστόσο η μπάλα κτύπησε στο σώμα του Αβραάμ. Πρώτη καλή ευκαιρία για την ΑΕΛ στο 13ο λεπτό με την κεφαλιά του Γκαζτανάγια (μετά από σέντρα του Ντα Σίλβα) να καταλήγει στην αγκαλιά του Βάτερμαν η μπάλα.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Τεσέιρα να φτιάξει ευκαιρία για τους γαλαζοκίτρινους της Λεμεσού με την κεφαλιά του όμως να καταλήγει πάνω από την εστία του Βάτερμαν. Η καλύτερη φάση στο παιχνίδι ήρθε στο 42ο λεπτό και ήταν για τον ΑΠΟΕΛ με την Κεφαλιά του Μπάλογκ να περνά ελάχιστα έξω από την εστία του Πρόσεκ.

Με 10 η ΑΕΛ… 0-1 ο ΑΠΟΕΛ
Χωρίς κάτι το ιδιαίτερο άρχισε το β’ μέρος στο Τσίρειο τουλάχιστον μέχρι το 58λεπτό. Σε μια φάση διαρκείας στην περιοχή της ΑΕΛ ο Μπάλογκ έδωσε στον Σόουζα μέσα στην μικρή περιοχή έκανε την προβολή η μπάλα κτύπησε στο Πρόσεκ πήγε στον Ενσούε έκανε το σουτ με τον ποδοσφαιριστής της ΑΕΛ Τεσέιρα να πέφτει και να βρίσκει την μπάλα με το χέρι. Ο διαιτητής της αναμέτρησης έδωσε την παράβαση και 2η κίτρινη στον Τεσέιρα. Ο Μοράις από τα 11 βήματα δεν αστόχησε και άνοιξε το σκορ για τους γαλαζοκίτρινους.

ΔΟΚΑΡΙ για τον ΑΠΟΕΛ
Στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης ο ΑΠΟΕΛ έχασε μεγάλη ευκαιρία για να πετύχει και 2ο γκολ αφού ο Αρτυματάς σημάδεψε το κάθετο δοκάρι του Πρόσεκ και στην συνέχεια ο Εφραίμ έχασε κλασική ευκαιρία από κοντά αφού έστειλε την μπάλα έξω.

ΑΕΛ: Πρόσεκ, Α.Τεξέιρα, Λαφράνς, Γκοντάλ, Κυριάκου (5’ Αβραάμ) (78’Μαρκόσκι,), Γουίλερ, Νταβόρ, Γκαζτανάγια, Αντάμοβιτς, Άλεξ (68’ Τζαρσίνιο), Μακρής

Στον πάγκο: Βοζίνια, Λεάντρο, Φιντέλις, Γερολέμου, Χουράδο

ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Ενσούε, Καζού, Μερκής, Βούρος, Ιωάννου, Μοράις, Ζαχίντ, Σόουζα, Νατέλ (85’ Αρτυματάς), Μπαλόγκ (64’ Εφραίμ)

Στον πάγκο: Ρόμο, Αρτυματάς, Ρουέδα, Γκέντσογλου, Αρτεμίου, Μιλάνοφ, Αλωνεύτης, Καρλάο

Κίτρινες: Τέσειρα, Αντάμοβιτς/Σόουζα, Ζαχίντ
Κόκκινες: Τεσέρια/Ιωάννου
Διαιτητής:Νικολάου Γιώργος
Α' Βοηθός Διαιτητής : Γεωργίου Παύλος