Επιστροφή στα τρίποντα

Η Ανόρθωση επέστρεψε στις νίκες μετά από τρεις αγωνιστικές επικρατώντας με 2-0 σε βάρος της ΕΝΠ στο «Αντώνης Παπαδόπουλος», για τη 17η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Κατσαράβα και Πράνιτς με πέναλτι σημείωσαν τα γκολ για την ομάδα του Γιούργκεν Στρέπελ, που έφτασε στους 27 βαθμούς και πέρασε στην τέταρτη θέση του πίνακα. Στους 13 και τη 10η θέση έμειναν οι «βυσσινί».

Το παιχνίδι
Με τους καλύτερους οιωνούς άρχισε το παιχνίδι η Ανόρθωση, αφού ο Κατσαράβα εκμεταλλεύτηκε τη λανθασμένη εκτίμηση του Κλέιμαν και έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα ανοίγοντας το σκορ μόλις στο 2’. Η ΕΝΠ δεν επηρεάστηκε από την τροπή που πήρε το παιχνίδι και είδε δύο καλές στιγμές με τους Ουντότζι και Ζάρατε σε 12’ και 17’ αντίστοιχα. Το παιχνίδι παρέμεινε ισορροπημένο σε όλη τη διάρκεια του ημιχρόνου, όμως στα τελευταία λεπτά οι «γηπεδούχοι» βρήκαν δύο πολύ μεγάλες ευκαιρίες για να φτάσουν σε δεύτερο γκολ, με τον Μικελτάντζε να μην καταφέρνει να σκοράρει στο 42’ και στο 43’.

Το δεύτερο ημίχρονο κυλούσε σε χαμηλό ρυθμό και χωρίς φάσεις μέχρι το 60’, όταν η Ανόρθωση κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Ιωάννου από τον Αμπαρτζουμιάν. Ο Πράνιτς ανέλαβε την εκτέλεση και έγραψε το 2-0, βάζοντας τις βάσεις για το τρίποντο. Στο 81’ ο Ιωάννου έφτασε πολύ κοντά στο να συνδυάσει το ντεμπούτο του με γκολ, όμως το εξαιρετικό σουτ που έπιασε από πολύ μακρινή απόσταση σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι και το 2-0 έμεινε ως το τέλος.

Συνθέσεις

Ανόρθωση: Βάργκιτς, Στρούνα, Αρτυματάς, Σίλντενφελντ, Πράνιτς (74’ Εγγλέζου), Βίκτορ, Κοφί, Ιωάννου, Μικελτάντζε, Λαβόρδε (55’ Κυριάκου), Κατσαράβα (86’ Οικονομίδης).

ΕΝΠ: Κλέιμαν, Κυριάκου, Φυτανίδης, Αμπαρτζουμιάν (68’ Μουλαζίμης), Ολίβα, Ενόχ (72’ Σιερμπάκοφ), Μαϊσουράντζε, Ριέρα (84’ Κολοκούδιας), Πίττας, Ζάρατε, Ουντότζι.