Από την βάθη της κολάσεως, στον παράδεισο η Ομόνοια!

Η Ομόνοια από την κόλαση βρέθηκε στον παράδεισο στις καθυστερήσεις του αγώνα με αντίπαλο τη Δόξα για το 2-1. Ο Λέζιακς έκανε την ανατροπή του αγώνα με γκολάρα στο 90+8' και μετά από ασιστ του Σέχου, ενώ την ισοφάριση πέτυχε ο Ντούρις από τα 11 βήματα στην ανατροοπή του Κακουλή από τον Σισκόφσκι. Πολύ καλύτερη η Δόξα στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, δεν άντεξε όμως να κρατήσει το αποτέλεσμα με τους "πράσινους" να πετυχαίνουν την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα. Με δέκα ολοκλήρωσαν τον αγώνα οι δύο ομάδες - αποβολή για Γκόμεθ και Σισκόφσκι.

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του αγώνα

Εικόνα αγώνα:

Χωρίς γκολ ολοκληρώθηκε το α' μέρος στο ΓΣΠ ανάμεσα σε Ομόνοια και Δόξα για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Η Δόξα πιστή στο πλάνο του προπονητή της Κώστα Σακκά, έβαλε δύσκολα στη γηπεδούχο ομάδα, με την ομάδα της Κατωκοπιάς μάλιστα να σκοράρει, όμως ορθά το γκολ στη συνέχεια ακυρώθηκε για οφσάιντ.

Οι ‘πράσινοι’ δυσκολεύτηκαν αρκετά ώστε να φτάσουν προς την εστία του Σισκόφσκι, αν και υπήρξε προσπάθεια από τους Ατιέμγουεν, Τσέποβιτς και Λέζιακς κατά τη διάρκεια του 45αλέπτου. Μεγάλη πίεση από τη Δόξα, από το πρώτο λεπτό του αγώνα στο ΓΣΠ και αυτό φάνηκε από τις ευκαιρίες και το πως η Ομόνοια έδειχνε περιορισμένη στο γήπεδο της. Το γκολ του Σαντίκ που δεν μέτρησε, το σουτ του Ασαμόα και η φάση στο 31’ από την οποία οι φιλοξενούμενοι φώναξαν για γκολ (δεν πέρασε ολόκληρη τη γραμμή η μπάλα), ήταν μερικές από τις απειλές της προς την εστία του Φαμπιάνο

Η τελευταία φάση του αγώνα στο α’ μέρος ανήκε στην Ομόνοια με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τσέποβιτς από καλή θέση από την γραμμή της μεγάλης περιοχής και λίγο δεξιά αλλά ο Σισκόφσκι ήταν σε ετοιμότητα και μάζεψε την μπάλα.

Η Ομόνοια μπήκε πολύ νωθρά στην επανάληψη του αγώνα, προσπαθούσε να διασπάσει την άμυνα της Δόξας, όμως μέχρι το 60’ ήταν μάταιο. Μάλιστα μέχρι τη συμπλήρωση μίας ώρας, υπήρχε μόλις μία φάση το σουτ του Μέσκα στο 49’ και στο 58’ το άστοχο δυνατό σουτ από τον Ατιέμγουεν. Δεν υπήρχε ηρεμία στους παίκτες του Μπεργκ και όσο κυλούσε ο χρόνος ήταν αναμενόμενο, αφού η πίεση αυξανόταν.

Στο 63΄ ακυρώθηκε κι’ άλλο γκολ για την Δόξα από το VAR. Ο Αντάμοβιτς εκτέλεσε το φάουλ από δεξιά, ο Αντενόν με κεφαλιά κάρφωσε την μπάλα στα δίχτυα αλλά η γραμμή του οφσάιντ τον έδειξε οριακά εκτεθειμένο και το γκολ ακυρώθηκε.

Στο 71' ο Φαμπιάνο απέκρουσε με περίτεχνο τρόπο την κοντινή κεφαλιά του Σαντίκ, αποσοβώντας εκ νέου τον κίνδυνο, ένα λεπτό όμως αργότερα ο Βραζιλιάνος άσος δέχθηκε το γκολ από τον Εμπραλίτζε για το 0-1, βάζοντας την Ομόνοια σε περιπέτειες.

Δεν έφτανε που η ομάδα του Μπεργκ θα κυνηγούσε το αποτέλεσμα, είχε και αριθμητικό μειονέκτημα λόγω της αποβολής του αρχηγού τους Ζιόρντι Γκόμεθ μετά από σκληρό φάουλ στον Καραμανώλη.

Στο 90' μετά από τεράστιο λάθος του Σισκόφσκι, αφού πήγε για ανατροπή στον Κακουλλή με τον διαιτητή να αποβάλει τον τερματοφύλακα της Δόξαςκαι να υποδεικνύει πέναλτι για τους πράσινους, μία φάση που έφερε το 1-1 μετά την εύστοχη εκτέλεση από τον Ντούρις. Το παιχνίδι όμως δεν τελείωσε, ο αγώνας παιζόταν στις καθυστερήσεις και στο 90+8' ήρθαν τα πάνω κάτω με την Ομόνοια να γυρίζει το ματς. Ο Σέχου με ασιστ στον Λέζιακς και συνεργασία των δύο, ήρθε το 2-1, όπου ήταν και το τελικό του αγώνα.

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Λέζιακς, Ψάλτης, Γιούστε, Χούμποτσαν, Γκόμεθ, Μπασιρού (86’ Σέχου), Ζαχαρίου (60’ Τζιωνής), Λοίζου, Ατιεμγουέν (60’ Κακουλής), Τσέποβιτς (86’ Ντούρις)

Δόξα: Σισκόφσκι, Αντενόν, Ασαμόα (86’ Σάσι), Σαντίκ, Κοβάσεβιτς (60’ Χάρης Κυριάκου), Αντάμοβιτς, Τραιτσέφσκι, Στυλιανού, Καραμανώλης (86’ Χριστοφή), Εμπραλίτζε, Μέσκα

Κίτρινες: Τζιωνής, Μπασιρού / Στυλιανού, Κοβάσεβιτς, Τραιτσέφσκι, Σισκόφσκι

Κόκκινη: Ζιόρντι Γκόμεθ / Σισκόφσκι