Άνετα και χωρίς να ιδρώσει! (pics)

Με 2-0 ο Απόλλωνας έδωσε συνέχεια στα νικηφόρα αποτελέσματα κερδίζοντας και τη Δόξα στον αγώνα της 18ης αγωνιστικής, έφτασε στους 40 βαθμούς και παραμένει δεύτερος. Οι «κυανόλευκοι» χωρίς να φορτσάρουν ιδιαίτερα, με αρκετές απουσίες και με ουσιαστικά σβηστές μηχανές, πήρα την ουσία, αποφεύγοντας το εμπόδιο της Δόξας, κλείνοντας τον μήνα Ιανουάριο χωρίς ήττα. Δεύτερη σερί ήττα για την ομάδα της Κατωκοπιάς, αφού μετά την πεντάρα από την ΑΕΚ, δεν έδειξε σημάδια ανάκαμψης. Έχασε πέναλτι η Δόξα, με τον Βάλε να διατηρεί ανέπαφη την εστία του. Μάγκλιτσα και Ζελάγια οι σκόρερ για τον Απόλλωνα.

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του αγώνα

Εικόνα αγώνα:
Με σβηστές μηχανές ο Απόλλωνας κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια με προβάδισμα δύο τερμάτων έναντι της Δόξας στο παιχνίδι που διεξήχθη στο Τσίρειο στάδιο για την 18η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Οι «κυανόλευκοι» κυριάρχησαν πλήρως στο πρώτο 45λεπτο και χωρίς να φορτσάρουν ιδιαίτερα είχαν υπέρ τους δύο γκολ, αρκετά σημαντικά για να φτάσουν πιο κοντά στη… νίκη.

Η υπεροχή του Απόλλωνα φάνηκε και από τη μόλις μία τελική που είχε η Δόξα, αφού ήταν φανερό το πόσο δυσκολευόταν η ομάδα της Κατωκοπιάς στην ανάπτυξη της. Πέραν των δύο γκολ από Μάγκλιτσα (2) και Ζελάγια (28’) ο Απόλλωνας δεν έκανε κάτι το ιδιαίτερο στο παιχνίδι του, όσο έβλεπε τη Δόξα ότι ήταν ακίνδυνη, έριχνε τους ρυθμούς της.

Η μοναδική φάση στο παιχνίδι για τη Δόξα ήρθε στο 44’ με τον Παβλόφ να βγαίνει μόνος απέναντι στον Βάλε, τον πλάσαρε αλλά ο Πορτογάλος τερματοφύλακας απέκρουσε την μπάλα. Με ευκαιρία του Απόλλωνα άρχισε το β’ ημίχρονο στη Λεμεσό όταν στο 48' μετά από συστημένη του Βασιλείου στον Μάγκλιτσα, δεν πρόλαβε ο Κροάτης για το 3-0.

Στο 53’ η Δόξα είχε την ευκαιρία να μειώσει όταν κέρδισε πέναλτι μετά το κτύπημα του Ρομπέρζ στον Παβλόφ, όμως ο Βάλε είπε όχι στην εκτέλεση Μιτρέα, κρατώντας ανέπαφη την εστία του. Στο 62’ ο Σαρδινέρο βρέθηκε μόνος με τον Γκρεμσλ αλλά δεν κατάφερε να νικήσει τον τερματοφύλακα της Δόξας, με το ρυθμό του παιχνιδιού να κινείται σε πολύ ήπιους τόνους. Τέσσερα λεπτά αργότερα η Δόξα απείλησε με σουτ του Μπόλιεβιτς με την μπάλα να πηγαίνει λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Ο αγώνας ολοκληρώθηκε με τον Απόλλωνα να κερδίζει άνετα, η Δόξα είχε παθητικό ρόλο σε όλο σχεδόν το 90λεπτο και δίκαια η ομάδα του Αυγουστή δικαιούται να πανηγυρίζει για τη νίκη.

Απόλλων: Βάλε, Πέδρο, Ντίλαν, Ρομπέρζ, Βασιλείου, Σακέτι, Χάμπος Κυριάκου, Περέιρα (62’ Καραγιόλ), Σαρδινέρο (80’ Παπουλής), Ζελάγια (72’ Σκέμπρι), Μάγκλιτσα

Δόξα: Γκρεμσλ, Μπα, Μίτρεα, Σωτηρίου (87' Άδωνη), Αλεξάνδρου (80’ Τίνγκου), Νελσίνιο, Μπόλιεβιτς, Αρτάβε, Ασαμόα, Ζατλ (65’ Χατζηβασίλης), Παβλόφ