Ένα δίλεπτο ήταν αρκετό για την ΑΕΛ!

Μπορεί στο πρώτο ημίχρονο να ήταν αρκετά κακή, όταν όμως ανέβασε στροφές στην επανάληψη, η ΑΕΛ κατάφερε ν’ ανατρέψει τα εις βάρος της δεδομένα, γυρίζοντας το παιχνίδι σε 1-2 στο Τάσος Μάρκου απέναντι στην ΕΝΠ. Μέσα σ’ ένα δίλεπτο με Αντάμοβιτς (58’) και Ντόσα Τζούνιορ (60’), κατάφερε να πανηγυρίσει ένα πανάξιο διπλό η λεμεσιανή ομάδα. Η ΕΝΠ άνοιξε το σκορ στο 20’ με τον Φυτανίδη με τις δύο ομάδες να έχουν από ένα ημίχρονο. Στο -1 από την κορυφή και η ΑΕΛ, με τη νίκη αυτή να τις δίνει ακόμη τρεις βαθμούς, φτάνοντας στους 40.

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του αγώνα

Εικόνα αγώνα
Το γκολ του Σωκράτη Φυτανίδη ήταν αυτό που έκρινε το πρώτο 45λεπτο της αναμέτρησης ΕΝΠ-ΑΕΛ για την 18η αγωνιστική του πρωταθλήματος, με τη γηπεδούχο ομάδα να έχει το πάνω χέρι. Περισσότερες οι ευκαιρίες για τους βυσσινί στο α’ ημίχρονο, αγνώριστη η ΑΕΛ που έκανε ίσως ένα από τα χειρότερα της 45λεπτα.

Η πρώτη προϋπόθεση για την ΕΝΠ ήρθε με τον Πίττα να μην κάνει καλό γύρισμα στην περιοχή με την άμυνα της ΑΕΛ να απομακρύνει την μπάλα, ενώ στη συνέχεια η καλή ευκαιρία στο 20’ για τους γηπεδούχους έφερε και το γκολ. Ο Φυντανίδης με καρφωτή κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, ανοίγοντας το σκορ για την Ένωση για το 1-0. Αυτό το γκολ βοήθησε αρκετά τους ποδοσφαιριστές του Κάριτ Φαλκ, αφού μετά το 1-0 έβρισκαν τους χώρους για ν’ απειλήσουν περισσότερο τον Πρόσεκ.

Στο 32' είδαμε τον Πολωνό τερματοφύλακα να πραγματοποιεί μεγάλη απόκρουση, στη βολίδα του Ουντόζι, ενώ στο 34’ είχαμε τη νέα μεγάλη ευκαιρία για την ΕΝΠ με τον Ζάρατε. Ο ποδοσφαιριστής της ΕΝΠ έκανε το σουτ αλλά η μπάλα πήγε λίγο πάνω από τα δοκάρια της εστίας της ΑΕΛ.

Οι δύο καλές ευκαιρίες για την λεμεσιανή ομάδα σημειώθηκαν προς την εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου. Στο 43' είδαμε τον τον Αντάμοβιτς να βρίσκει χώρο και να στέλνει την μπάλα λίγο έξω από την εστία του Κλέιμαν και στο αμέσως επόμενο λεπτό είχαμε το σουτ του Τεϊσέιρα και την απόκρουση του πορτιέρο της Ένωσης.

Ορεξάτη μπήκε η ΑΕΛ στην επανάληψη, παρουσιάζοντας ένα εντελώς διαφορετικό πρόσωπο, κυνηγούσε τις φάσεις, ενώ κατάφερε να ξεκλειδώσει την άμυνα της ΑΕΛ και ήρθε δικαιολογημένα και η ανατροπή.

Μέσα σ’ ένα δίλεπτο η λεμεσιανή ομάδα έφερε τα πάνω – κάτω στο «Τάσος Μάρκου». Αρχικά με τον Αντάμοβιτς με αδύνατο πλασέ μέσα από την περιοχή ήρθε το 1-1, ενώ στο 60’ ήρθε η ανατροπή με τον Ντόσα Τζούνιορ να σκοράρει με κεφαλιά και κάνει το 1-2.

Μετά την ανατροπή δεν είχαμε κάτι ιδιαίτερο στο παιχνίδι, αφού η ΑΕΛ πήρε αυτό που ήθελε μετά τα δύο γκολ, πέραν από ένα σουτ του Αγκάνοβιτς στο 82’ πάνω από την εστία του Κλέιμαν. Η ΕΝΠ με το πέρας του χρόνου προσπαθούσε αλλά η ΑΕΛ έλεγχε άνετα τον ρυθμό της αναμέτρησης και δίκαια ήρεθ και το διπλό.

ΕΝΠ (Κάριτ Φαλκ): Κλέιμαν, Ριέρα, Ενόχ (71’ Κουμής), Ζαράτε (83’ Φράγκος), Ουτόντζι, Αμπαρτζουμιάν, Βαλλιανός, Κυριάκου, Φυτανίδης, Μαισουράντζε (90’ Κολοκούδιας), Πίττας

ΑΕΛ (Ντούσαν Κέρκεζ): Πρότσεκ, Τζούνιορ, Λεάντρο Σίλβα (76’ Γκαστανιάγα), Αβραάμ, Νταβόρ, Λαφράνς (46’ Γουίλερ), Μακρής, Γκοντάλ, Χουράδο (73’ Αγκάνοβιτς), Τειξέιρα, Αντάμοβιτς