Έκπληξη στο ΓΣΠ, παλικαρίσιος βαθμός για Αλκή!

Έκπληξη στο ΓΣΠ από την μαχητική Αλκή, που κατάφερε να κρατήσει το 0-0 και να βάλει τέλος σε ένα σερί εφτά νικών του ΑΠΟΕΛ. Η ομάδα του Κώστα Σακκά με αλλαγές στην εντεκάδα της είχε εξαιρετική παρουσία στο αμυντικό κομμάτι και πήρε μια παλικαρίσια ισοπαλία μέσα στο ΓΣΠ απέναντι στον πρωτοπόρο ΑΠΟΕΛ.

Οι γαλαζοκίτρινοι δεν είχαν καλή απόδοση, δυσκολεύτηκαν πάρα πολύ να βρουν διαδρόμους προς την περιοχή του εξαιρετικού Πάρντο, ενώ έχασαν και πέναλτι με τον Μοράις στο 8ο λεπτό. Με αυτή την ισοπαλία ο ΑΠΟΕΛ είδε τη διαφορά από την 2η θέση να μειώνεται στους δυο βαθμούς, ενώ η Αλκή έφτασε τους 16 βαθμούς προσθέτοντας ένα πολύ σημαντικό βαθμό στην συγκομιδή της.Ο Πάρντο νίκησε τον Μοράις

Στο 8’ ο ΑΠΟΕΛ κέρδισε πέναλτι μετά από πτώση του Μοράις στην περιοχή. Ο ίδιος εκτέλεσε το πέναλτι, ωστόσο ο Πάρντο έπεσε σωστά και απέκρουσε, κρατώντας το 0-0. Οι γαλαζοκίτρινοι ξεκίνησαν καλύτερα, είχαν την κατοχή και έχασαν την ευκαιρία να προηγηθούν.

Μπείτε στο LIVE ΕΔΩ

Μέτριος ΑΠΟΕΛ, εξαιρετική αμυντικά η Αλκή

Μετά το χαμένο πέναλτι και το καλό ξεκίνημα που είχε στο παιχνίδι, ο ΑΠΟΕΛ δεν μπόρεσε στη συνέχεια να απειλήσει την εξαιρετική αμυντικά Αλκή. Η ομάδα του Κώστας Σακκά είχε πολύ καλή αμυντική λειτουργία και δυσκόλεψε τον ΑΠΟΕΛ που δεν βρήκε τις λύσεις για να ανοίξει το σκορ. Πέραν από το χαμένο πέναλτι, οι γαλαζοκίτρινοι βρήκαν ευκαιρίες με Ζαχίντ και Καζού, οι οποίοι αστόχησαν. Σε γενικές γραμμές ο ΑΠΟΕΛ δεν είχε καλή παρουσία, δεν μπόρεσε να δημιουργήσει ευκαιρίες και δικαιολογημένα έμεινε στο μηδέν. Σε αντίθεση με την Αλκή που στο αμυντικό κομμάτι τα πήγε πολύ καλά.

Με την ίδια τακτική, δεν άλλαξε κάτι

Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, η εικόνα ήταν η ίδια. Η Αλκή αμυνόταν πολύ σωστά και κρατούσε τον ΑΠΟΕΛ μακριά, που είχε πολύ κακές επιλογές στην επίθεση. Αυτή η εικόνα συνεχίστηκε μέχρι το 70’. Σε εκείνο το σημείο ο ΑΠΟΕΛ έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω της αποβολής του Σόουζα με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Μεγάλη ευκαιρία στο 81’ για Αλκή, στο 83’ για τον ΑΠΟΕΛ

Εκεί που ο ΑΠΟΕΛ ανανέωσε συνεχώς επιθέσεις, η Αλκή έχασε μεγάλη ευκαιρία στην αντεπίθεση με τον Βάτερμαν να κάνει εξαιρετική απόκρουση σε τετ α τετ με τον Κάρλος στο 81’. Δυο λεπτά αργότερα ήταν σειρά του Πάρντο να αποκρούσει κοντινό πλασέ του Εφραίμ και να κρατήσει το 0-0.

Το 0-0 έμεινε μέχρι το τέλος με την Αλκή να κρατά ένα παλικαρίσιο βαθμό.

Βάτερμαν, Βούρος, Μερκής, Καρλάο, Ενσούε, Καζού(88’ Αλωνεύτης), Μοράις(69’ Μπέζιακ), Σόουζα, Νατέλ, Μπάλογκ(62’ Εφραίμ), Ζαχίντ

Πάρντο, Χαραλάμπους, Φλόρες, Χριστοφή, Χαρή, Γκαντάτσια, Τραϊτσέφσκι, Σπόλιαριτς(84’ Σταυρινός), Σταύρου(95' Βασιλείου), Τριμπό, Ηλία (78’ Κάρλος)