ΑΕΚ-Νέα Σαλαμίνα 2-0: Στους "8" με δεύτερη νίκη

Με δεύτερη νίκη (2-0) κόντρα στη Νέα Σαλαμίνα, η ΑΕΚ εξασφάλισε το εισιτήριο για τους 8 του κυπέλλου και έδειξε και σήμερα ότι είναι άλλη ομάδα με τον Ιδιακέθ στον πάγκο.

Στο τρίτο παιχνίδι του Βάσκου στον πάγκο, η ΑΕΚ πέτυχε την 3η της σερί νίκη. Με σκόρερ τους Τρισκόφσκι και Ακοράν, οι Λαρνακείς κέρδισαν δεύτερη φορά τη Σαλαμίνα στο κύπελλο, έκλεισαν θέση στα προημιτελικά του κυπέλλου και περιμένουν αντίπαλο στην κλήρωση της 4ης Φεβρουαρίου.

Επόμενος αντίπαλος για την ΑΕΚ η ΑΕΛ στο Τσίρειο, ενώ για τη Σαλαμίνα η Δόξα στο Μακάρειο.

ΤΟ LIVE ΕΔΩ.

Καλύτερα η ΑΕΚ και 1-0 με Τρισκόφσκι

Η ΑΕΚ ήταν αυτή που μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι, είχε την κατοχή της μπάλας και σταδιακά ανέβαζε την απόδοση της. Η Σαλαμίνα ήταν αυτή που απείλησε πρώτη με μακρινό σουτ του Ελουντού, αλλά η ομάδα του Ιδιακέθ κυριάρχησε στη συνέχεια, μέχρι να βρει το γκολ. Με μια εξαιρετική ομαδική ενέργεια με αποδέκτη τον Τρισκόφσκι, η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ στο 23ο λεπτό και έκανε σημαντικό βήμα για πρόκριση στους 8 του κυπέλλου.

Ανέβηκε η Σαλαμίνα, αλλά…

Μετά το γκολ που δέχθηκε, η Νέα Σαλαμίνα προσπάθησε να αντιδράσει και να ισοφαρίσει, ωστόσο η καλή αμυντική λειτουργία της ΑΕΚ δεν της επέτρεψε και έτσι έμεινε το 1-0 μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου.

2-0 με Ακοράν και τέλος

Ισορροπημένο ήταν το δεύτερο ημίχρονο, με τις δυο ομάδες να μπαίνουν πιο επιθετικά. Στο 58’ ο Ακοράν σκόραρε μετά από ασίστ του Γιάννου και έβαλε τέλος στις όποιες ελπίδες είχε στο παιχνίδι η Νέα Σαλαμίνα.

ΑΕΚ: Τόνιο, Μοισόφ, Γκονζάλες(65’ Καταλά), Τρουγιόλς, Λαρένα, Κάσες, Τζέφρεν (73’ Χέφελ), Ακοράν, Τέτε, Τρισκόφσκι, Γιάννου (81’ Ακίνο)

Νέα Σαλαμίνα: Αλβμπόγκε, Γκολομπάρτ(63’ Χατζηκωνσταντή), Γακρσία, Χριστοφόρου, Νικολάου(54’ Κορέια), Μιντίκκης, Μαργκάσα (67’ Κωστή), Ρέινολντς, Σιαθάς, Ελουντού, Σικόρσκι