Άντεξε στον... βομβαρδισμό και πήρε το ντέρμπι η ΑΕΛ

Η ΑΕΛ ήταν η μεγάλη νικήτρια του ντέρμπι της 6ης αγωνιστικής στο Τσίρειο στάδιο, κερδίζοντας 2-1 την Ανόρθωση. Σκορ που είχε διαμορφωθεί από το πρώτο 45άλεπτο. Αραγιούρι (αυτογκόλ) και Έουλερ τα δύο γκολ για την ΑΕΛ, ενώ για την Ανόρθωση είχε σκοράρει ο Ουάρντα. Και τα τρία γκολ του ντέρμπι σημειώθηκαν από στατικές φάσεις. Αυτή η νίκη φέρνει την ΑΕΛ στην 3η θέση και στο -4 από την κορυφή, σε αντίθεση με την Ανόρθωση που έμεινε στους 6 βαθμούς αν και έχασε τ' ... άχαστα στην αναμέτρηση.

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του αγώνα

Εικόνα αγώνα:

Σ' ένα πρώτο 45άλεπτο με τρελό και ξέφρενο ρυθμό και τις δύο ομάδες να κάνουν αρκετά αμυντικά λάθη, η ΑΕΛ ευτύχησε να προηγηθεί στο σκορ με 2-1 και να πάει στην ανάπαυλα του αγώνα με το υπέρ της αποτέλεσμα. Αρκετές εναλλαγές συναισθημάτων στους δύο πάγκους στο α' ημίχρονο.

Η ομάδα της Λεμεσού ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ μετά από αυτογκόλ και λάθος γύρισμα του Αραγιούρι, όμως η χαρά για την ομάδα του Κέρκεζ δεν κράτησε πολύ, αφού ήρθε άμεσα η ισοφάριση με τον Ουάρντα στο 23' και έξι λεπτά μετά το 1-0 της ΑΕΛ.

Ο Αιγύπτιος άσος έφερε το παιχνίδι στα ίσα σε μία φάση που η απογοήτευση κυριάρχησε στον πάγκο της Ανόρθωσης, με το παιχνίδι να ζωντανεύει ξανά και την αναμέτρηση να κινείται στο 50-50. Τα πανηγύρια όμως αυτά δεν κράτησαν και πολύ αφού στο 26' και μετά από κομπίνα των Μάζουρεκ-Έουλερ ήρθε το 2-1 από τους ποδοσφαιριστές του Κέρκεζ. Τρία γκολ λοιπόν στο πρώτο 45αλεπτο και τα τρία από στατικές φάσεις.

Η Ανόρθωση έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 2-2 με διπλή χαμένη φάση από τον Σπύρο Ρισβάνη, αλλά και τον Πόποβιτς, κλασσικές ευκαιρίες στις οποίες η «Κυρία» θα μπορούσε να πάρει κάτι περισσότερο. Αρκετά παράπονα και από τους δύο προπονητές για την κακή αμυντική συμπεριφορά των ομάδων τους.

Με τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα στο ντέρμπι, η ΑΕΛ συνέχιζε να ήταν η ομάδα που είχε το πάνω χέρι, αφού προηγείτο στο σκορ με το 60άλεπτο να φέρνει μία μικρή διόρθωση στις άμυνες των δύο ομάδων. Το δεύτερο ημίχρονο δεν μας επιφύλαξε κάτι ιδιαίτερο μέχρι το 70', με τις Ανόρθωση και ΑΕΛ να ψάχνουν τις απειλές μέσω στατικών φάσεων. Αρκετά νεύρα και πολλές διαμαρτυρίες από τους ποδοσφαιριστές, με το παιχνίδι από μία φάση και έπειτα να παίρνει μία άγρια ομορφιά.

Στο 80' η Ανόρθωση ανέβασε στροφές με τεράρτια διπλή χαμένη ευκαιρία. Αρχικά έγινε η κεφαλιά από τον Ντέλετιτς, ο Βοζίνια με εκπληκτικά αντανακλαστικά απέκρουσε, βγήκε όμως παράλληλα εκτός εστίας με τη μπάλα να καταλήγει στα πόδια του Ρουσιά που δεν μπορεί να εκμεταλλευτεί το κενό στην εστία της ΑΕΛ και να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

Πολλές οι διακοπές στο παιχνίδι στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, χωρίς καθαρό μυαλό κυρίως από τους παίκτες της Ανόρθωσης που έψαχναν με κάθε τρόπο την ισοφάριση, όμως αυτή δεν ήρθε ποτέ. Στο 90' μάλιστα ο Αρτυματάς έχασε μία πολύ καλή ευκαιρία με διαγώνιο σουτ για να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα του Βοζίνια. Η ΑΕΛ κράτησε το αποτέλεσμα με νύχια και με δόντια, αποτέλεσμα που την έφερε στους βαθμούς και την 3η θέση.

Οι συνθέσεις:

ΑΕΛ: Βοζίνια, Τεϊσέιρα, Σωτηρίου, Ριστέφσκι, Σάντος, Έουλερ, Μεντόγεβιτς, Νταβόρ, Μάζουρεκ (74’ Πελέ), Τσέποβιτς (82’ Ριέρα), Μάιντεβατς (62’ Τσάβες)

Ανόρθωση: Λόρια, Αντωνιάδης (75’ Χριστοφή), Αρτυματάς, Κορέια (75’ Αβραάμ), Λάζαρος (67’ Ρουσιάς), Πόποβιτς (57’ Ντέλετιτς), Καλτσάς (67’ Αμπαρτζουμιάν), Αραγιούρι, Χούσμπαουερ, Ρισβάνης, Ουάρντα

Κίτρινες: Ριστέφσκι, Νταβόρ, Μεντόγεβιτς, Βοζίνια, Έουλερ / Ρισβάνης, Χούσμπαουερ