Μαζί στην Τρνάβα, παρέα και στη Λεμεσό (video)

Νέος σταθμός, νέα πρόκληση και νέο περιβάλλον για τον Ιβάν Σρανζ, ο οποίος από χθες (30/1) είναι με κάθε επισημότητα το τελευταίο απόκτημα της ΑΕΛ στη μεταγραφική περίοδο του Γενάρη. Δεν θα είναι όλα ξένα στη Λεμεσό για τον Σλοβάκο φορ, ωστόσο, αφού ένας δικός του άνθρωπος είναι ήδη εδώ για να τον προϋπαντήσει.

Δεν μιλάμε απλά για έναν συμπατριώτη του, ούτε καν για πρώην συμπαίκτη. Το λέει, άλλωστε, και ο ίδιος ο Σραντζ στα πρώτα του λόγια μετά τη μεταγραφή του:

«Θα ξανασυναντηθώ με τον καλό μου φίλο και ακόμα καλύτερο ποδοσφαιριστή Μπόρις Γκοντάλ. Είμαι πολύ χαρούμενος που θα είμαστε ξανά συμπαίκτες», έγραψε ο 25χρονος φορ στη σελίδα του στο facebook για την αντάμωσή του με ένα ακόμα από τα πρόσφατα μεταγραφικά αποκτήματα της ΑΕΛ  μετά από περίπου ενάμιση χρόνο.

Σρανζ και Γκοντάλ συνυπήρξαν στη Σπάρτακ Τρνάβα για δύο χρόνια, από το 2015 εώς και το 2017. Η πρώτη σεζόν της συνύπαρξής τους, μάλιστα, ήταν και η πιο παραγωγική της καριέρας του Σρανζ, ο οποίος κατέγραψε 22 εμφανίσεις και οκτώ γκολ, με τον Γκοντάλ να έχει από πλευράς του τρία τέρματα σε 25 ματς πρωταθλήματος. Την επόμενη περίοδο ο 25χρονος φορ είχε 18 παρουσίες με τέσσερα γκολ, με τον 31χρονο στόπερ να προσθέτει άλλα τρία σε 25 αγώνες στη λίγκα της Σλοβακίας.

Μάλιστα, υπήρξε και παιχνίδι στο οποίο κατάφεραν να σκοράρουν κι οι δύο μαζί. Ήταν 2 Μαΐου του 2016, όταν η Σπάρτακ επικράτησε με 1-3 σε βάρος της Τρέντσιν. Ο Γκοντάλ ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ της αναμέτρησης, με τον Σρανζ να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα

Τα στιγμιότυπα εκείνης της αναμέτρησης (το γκολ του Γκοντάλ στο 1:40 του βίντεο, στο 3:55 αυτό του Σρανζ):

Zostrih zo stretnutia AS Trenčín - FC Spartak Trnava 1:3 (0:2)