Η ΑΕΚ έκανε στην Ανόρθωση... Ματ με Ιβάν!

ΑΕΚάρα για τίτλο. Η ομάδα της Λάρνακας πέρασε και από το "Αντώνης Παπαδόπουλος" και συνέχισε την εξαιρετική και αήττητη πορεία της. Το συγκρότημα του Νταβίντ Καταλά κέρδισε την Ανόρθωση με 2-1 στο ντέρμπι της 7ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος και επέστρεψε στην κορυφή της βαθμολογίας. Ο Τρισκόφσκι με πέναλτι άνοιξε το σκορ και ο Νταρμπισάιαρ έκανε το 2-0. Ο Χριστοδουλόπουλος στις καθυστερήσεις σκόραρε από τα 11 βήματα και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Ο Ελλαδίτης είχε και δοκάρι μετά από φοβερό σουτ.

Η εξέλιξη του αγώνα

Ανοιχτό παιχνίδι, με ένταση και πάθος, καλές φάσεις, πέναλτι και γκολ από τον τρομερό Ιβάν Τρισκόφσκι. Αυτή ήταν σε γενικές γραμμές η εικόνα του πρώτου ημιχρόνου στο "Αντώνης Παπαδόπουλος".

Η Ανόρθωση μπορεί να έχασε την πρώτη φάση του αγώνα μετά από σουτ του Χουσμπάουερ (2'), όμως, η απάντηση της ΑΕΚ ήταν άμεση και δυνατή, με τον Λόρια να αποκρούει με τα πόδια την κοντινή προβολή του Τρισκόφσκι (4').

Η ομάδα της Λάρνακας στο 16' έχασε ακόμα πιο καλή ευκαιρία, αλλά το πολύ κοντινό σουτ από τον Εσπινόσα πέρασε έξω. Το παιχνίδι είχε ένταση, φάουλ και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου πέντε παίκτες δέχθηκαν κίτρινη, τρεις της Ανόρθωσης και δυο της ΑΕΚ. Προτού, όμως, ολοκληρωθεί το 45λεπτο καταγράφηκαν φάσεις και γκολ.

Στο 32' οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία, όταν ο Καλτσάς αντί να τελειώσει τη φάση, έδωσε παράλληλη πάσα, αλλά ο Πόποβιτς δεν πρόλαβε την μπάλα. Καπάκι ήρθε το πέναλτι. Ο Κορρέα ανέτρεψε τον Εσπινόσα και ο Τρισκόφσκι στήθηκε απέναντι από τον Λόρια. Ο Σκοπιανός με τη βοήθεια του δοκαριού έστειλε την μπάλα στα δίκτυα και κατέρριψε ακόμα ένα ρεκόρ.

Η Ανόρθωση προσπάθησε να αντιδράσει σε δυο περιπτώσεις, αλλά η κεφαλιά του Λάφερτι κατέληξε πάνω από τα δοκάρια, ενώ η κεφαλιά πάσα του Ουάρντα στον Αντωνιάδη, πέρασε παράλληλα.

Με γκολ ξεκίνησε το β' ημίχρονο. Οι φιλοξενούμενοι διπλασίασαν τα τέρματα τους και απέκτησαν ισχυρό προβάδισμα για τη νέα τους νίκη. Σε μια γρήγορη αντεπίθεση από αριστερά, η μπάλα πήγε στον Νταρμπισάιαρ, ο οποίος από το ύψος του πέναλτι, έκανε το σουτ με τη... μύτη του ποδιού και έγραψε το 0-2.

Ο Κετσπάγια μετά την τριπλή αλλαγή που έκανε με την έναρξη της επανάληψης, επιστράτευσε και τον Κατσαράβα και έκανε φουλ επιθετικό το πλάνο του. Στο 59' Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος έχασε διπλή ευκαιρία, όπως και ο Κατσαράβα στο 64'. Ο Γεωργιανός επιθετικός νικήθηκε δυο φορές από τον Άνχελ Γκαρσία στο μισό μέτρο, με τον αμυντικό της ΑΕΚ να αναλαμβάνει το ρόλο του Τούμπα που είχε άστοχη έξοδο, και να κρατα το 2-0 για την ομάδα του.

Ο ρυθμός έπεσε κάπως, η ομάδα της Λάρνακας έλεγχε το παιχνίδι και το έφερε εκ νέου στα μέτρα της. Στο 78' η Ανόρθωση βρήκε τεράστια ευκαιρία για να μειώσει. Ο Λάζαρος με δυνατό μακρινό σουτ τράνταξε το δοκάρι του Τούμπα, με τη φάση να εξετάζεται αν πέρασε τη γραμμή η μπάλα. Ο αγώνας συνεχίστηκε και η ΑΕΚ στο 90' λίγο έλειψε να κάνει το 3-0, αλλά ο Λόρια νίκησε τον Ρόμο σε τετ α τετ.

Στην επόμενη φάση η Ανόρθωση κέρδισε πέναλτι σε χέρι και ο Χριστοδουλόπουλος διαμόρφωσε το τελικό 1-2.