Βόμβα στο ΓΣΠ!

Η Πάφος έκανε το μπαμ στο ΓΣΠ. Με μια ψυχωμένη εμφάνιση ανάγκασε τον ΑΠΟΕΛ στην τρίτη του φετινή ήττα που ίσως να του στοιχίσει και την κορυφή της βαθμολογίας.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» για δεύτερο σερί ματς μένουν χωρίς νίκη στο ΓΣΠ και έδωσα την ευκαιρία σε Απόλλωνα και ΑΕΛ να τον προσπεράσουν.
Το ματς ήταν πολύ καλό και γεμάτο. Πέραν από τα τρία γκολ είχε ρυθμό, ένταση και ευκαιρίες.

Καρώ και Αγκούλο οι σκόρερ της Πάφου, ενώ για τον ΑΠΟΕΛ είχε ισοφαρίσει προσωρινά ο Ενσούε.

Για δεύτερο συνεχόμενο παιγνίδι ο Μοράις απώλεσε πέναλτι, με τον Μολ να πέφτει στην σωστή γωνία και να κάνει την επέμβαση.
Αποβλήθηκε ο Τραμεζάνι από τον διαιτητή, χάνουν το επόμενο παιγνίδι του ΑΠΟΕΛ στο Παραλίμνι οι Ενσούε και Καρλάο λόγω καρτών.

Πολύ καλό το πρώτο ημίχρονο
Πολύ καλό και γρήγορο παιγνίδι παίχτηκε στο πρώτο ημίχρονο. Οι δύο ομάδες πέτυχαν από ένα γκολ, η Πάφος είχε δοκάρι, ενώ δημιουργήθηκαν εκατέρωθεν ευκαιρίες και προϋποθέσεις (13 τελικές προσπάθειες). Ο δε ρυθμός των πρώτων 45 λεπτών ήταν εξαιρετικός.

Ο ΑΠΟΕΛ από νωρίς έδειξε ότι ήθελε να κρατήσει μπάλα και να επιβάλει τον ρυθμό του (έκλεισε το πρώτο μέρος με 67% κατοχή), ωστόσο η Πάφος ήταν αυτή που σκόραρε στην πρώτη της ευκαιρία στο 11ο λεπτό.

Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν το κενό στο κέντρο της άμυνας του ΑΠΟΕΛ, με τον Ράζιτς να βγάζει με κάθετη πάσα τον Καρώ απέναντι από τον Βάτερμαν και με πλασέ έκανε το 0-1. Το γκολ επηρέασε αρκετά τους «γαάζκίτρινους», καθώς έχασαν για ένα χρονικό διάστημα την συγκέντρωση τους και συνάμα την συνοχή τους. Η Πάφος το εκμεταλλεύτηκε και φλέρταρε με δεύτερο γκολ στο 22ο λεπτό, αλλά ο Βάτερμαν είπε όχι στην κεφαλιά του Αγκούλο.
Η πρώτη ευκαιρία του ΑΠΟΕΛ δημιουργήθηκε στο 25΄ έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, αλλά το σουτ του Μερκή έφυγε έξω. Δύο λεπτά αργότερα ήρθε η ισοφάριση με πανέμορφο φαλτσαριστό σουτ του Ενσούε, ο οποίος δεν δίστασε να δοκιμάσει το αριστερό του πόδι από μακρινή απόσταση.

Κάπου εκεί το ματς άναψε για τα καλά. Ο ΑΠΟΕΛ βελτιώθηκε, η Πάφος όμως δεν έχασε τον προσανατολισμό της. Στο 30΄ ο Χολτ απείλησε με μακρινό σουτ, ενώ στο 32΄ ο Ρακέλς από λάθος του Βούρο βρέθηκε σε θέση βολής, έκανε το σουτ αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι.

Αποβλήθηκε ο Τραμεζάνι
Στο 33ο λεπτό του αγώνα ο διαιτητής Νεοκλέους έδειξε την έξοδο στον Πάολο Τραμεζάνι. Ο τεχνικός του ΑΠΟΕΛ αποβλήθηκε για διαμαρτυρίες και είδε την συνέχεια του ματς από την εξέδρα.

Η επέμβαση του ματς!
Η Πάφος άγγιξε ξανά το δεύτερο γκολ στο 38΄ αλλά ο Βάτερμαν είχε διαφορετική άποψη. Ο Αγκούλο έκανε κεφαλιά, η μπάλα είχε κατεύθυνση προς την γωνία της εστίας, έσκασε μάλιστα στο έδαφος, αλλά ο Ολλανδός με εντυπωσιακό τρόπο εκτινάχθηκε και έδιωξε με το δεξί του χέρι. Κάπως έτσι ΑΠΟΕΛ και Πάφος πήγαν στα αποδυτήρια με το 1-1.

Το έκρινε ο Αγκούλο!
Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με τον ΑΠΟΕΛ στα 40 δευτερόλεπτα να ζητά πέναλτι για πέσιμο του Τάμαρι στην αντίπαλη περιοχή. Ο Ιορδανός ελίχθηκε σε κλειστούς χώρους, δέχθηκε πίεση από πίσω, αλλά ο Νεοκλέους άφησε το ματς να εξελιχθεί. Φάση που έφερε διαμαρτυρίες από τους γηπεδούχους.
Η συνέχεια βρήκε την ομάδα του Τραμεζάνι να ψάχνει το δεύτερο γκολ, αλλά μετά το 55΄ η Πάφος ισορρόπησε. Και αφού πρώτα προειδοποίησε με δύο μακρινά σουτ, ο Αγκούλο με κεφαλιά πάγωσε ξανά το ΓΣΠ, κάνοντας το 1-2.  Οι «γαλαζοκίτρινοι» τρία λεπτά αργότερα είχαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν άμεσα όταν ο Τάμαρι κέρδισε πέναλτι, αλλά ο Μοράις για δεύτερο συνεχόμενο ματς αστόχησε, με τον Μολ να κάνει την επέμβαση.
Στο 68΄ πέρασαν στο γήπεδο Μπέζιακ και Γκέντσογλου (αποσύρθηκαν Βούρος και Αρτυματάς). Η Πάφος έπαιξε με 11 παίκτες στο 1/3 του γηπέδου, κάτι που δυσκόλεψε τις προσπάθειες των παικτών του ΑΠΟΕΛ, οι οποίοι γυρόφερναν την μπάλα έξω από την αντίπαλη περιοχή, αλλά δεν βρήκαν το γκολ της ισοφάρισης.