Κόλλησαν στο μηδέν

Ισόπαλο χωρίς τέρματα ολοκληρώθηκε το σπουδαίο παιχνίδι της δεύτερης μέρας της 19ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος, με τις ΑΕΛ και ΑΕΚ να μένουν στο 0-0 στο Τσίρειο.

Μόνη δεύτερη πλέον η ομάδα του Ντούσαν Κέρκεζ, η οποία με τον βαθμό που πήρε άφησε πίσω της τον Απόλλωνα και πλησίασε στον πόντο τον πρωτοπόρο ΑΠΟΕΛ. Οι «κιτρινοπράσινοι» από πλευράς τους είδαν τη διαφορά από την τρίτη θέση να παραμένει στους εννέα βαθμούς.

Καλός ρυθμός παρά το 0-0
Παρότι οι δύο ομάδες κατέβηκαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα χωρίς σκορ, το πρώτο 45λεπτο ήταν αρκετά καλό από πλευράς ρυθμού. Το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο σε γενικές γραμμές, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να παίξουν ορθόδοξα και με την μπάλα κάτω προκειμένου να βρουν τους διαδρόμους προς την αντίπαλη εστία. Οι περισσότερες μεγάλες ευκαιρίες, πάντως, καταγράφηκαν στο ενεργητικό της ΑΕΚ. Η ομάδα της Λάρνακας είχε τρεις πολύ καλές στιγμές για να ανοίξει το σκορ, όμως έπεσε και στις τρεις πάνω στον Πρότσεκ, που σταμάτησε τις προσπάθειες των Τρισκόφσκι σε 12’ και 34’ (στη δεύτερη περίπτωση με τη βοήθεια και της οριζόντιας δοκού) και Γιάννου σε 13’. Η ΑΕΛ από πλευράς της είχε δύο σπουδαίες προϋποθέσεις σε 12’ και 36’, αμφότερες από μπαλιές του Αντόνια από δεξιά, με τους Χουράδο και Μακρή να μην μπορούν να μπουν στην πορεία της μπάλας και να τη σπρώξουν στα δίχτυα στην πρώτη και τον Ισπανό φορ να μην καταφέρνει να κάνει το κοντρόλ που χρειαζόταν για να εκτελέσει σε δεύτερο χρόνο στη δεύτερη.

Υποτονικό το δεύτερο μέρος
Η εικόνα του αγώνα άλλαξε κατά πολύ στο δεύτερο μέρος, ο ρυθμός του οποίου δεν είχε καμία σχέση με του πρώτου κι αυτό είχε ως αποτέλεσμα να περάσει μπόλικη ώρα χωρίς κάποια ευκαιρία. Η πρώτη που καταγράφηκε, ωστόσο, ήταν πραγματικά μεγάλη, με τον Χέφελ να αστοχεί από εξαιρετικά πλεονεκτική θέση στο 73’ για λογαριασμό της ΑΕΚ που στο δεύτερο ημίχρονο είχε την εδαφική υπεροχή. Η ΑΕΛ είχε τη δική της σπουδαία φάση στο 84’ με τον Τεϊξέιρα να βλέπει αντίπαλο αμυντικό να του παίρνει την μπουκιά από το στόμα, κάτι που έκανε και στις καθυστερήσεις ο Γκαρσία με ένα κομβικής σημασίας φάουλ στον Αντόνια, που είχε την ευκαιρία να πλασάρει σε κενό τέρμα εφόσον ελευθερωνόταν, αφού ο Τόνιο ήταν μακριά από την εστία του. Το γκολ, ωστόσο, δεν ήρθε, με αποτέλεσμα το 0-0 να μένει ως το τέλος.

Συνθέσεις

ΑΕΛ: Πρότσεκ, Ν. Τεϊξέιρα, Τζούνιορ, Γκοντάλ, Γουήλερ, Ζντραβκόβσκι, Αντάμοβιτς, Αγκάνοβιτς (60’ Λ. Σίλβα), Μακρής (86’ Μυτίδης), Αντόνια, Χουράδο (54’ Αβραάμ).

ΑΕΚ: Τόνιο, Γκαρσία, Μόισοβ, Καταλά, Ακοράν, Τέτε (75’ Γιέφρεν), Χέφελ, Κάσες (90’ Τρουγιόλς), Λαρένα, Τρισκόφσκι, Γιάννου (90+1’ Ακίνο).