Το μοίρασαν στην μέση

Από ένα βαθμό πήραν Δόξα και Νέα Σαλαμίνα αφού έμειναν στο 1-1 σε ένα παιχνίδι το οποίο θα ξεχαστεί αρκετά γρήγορα. Πιο ικανοποιημένοι έμειναν οι φιλοξενούμενοι αφού με τον βαθμό που πήραν ανέβηκαν στους 30 βαθμούς στους 18 η ομάδα της Δόξας.

Δείτε το Live του αγώνα ΕΔΩ.

Σε ένα ημίχρονο το οποίο θα ξεχαστεί αρκετά γρήγορα και από τους δυο προπονητές της Δόξας αλλά και την Νέας Σαλαμίνας οι ερυθρόλευκοι κατάφεραν στην δεύτερη τους ευκαιρία στον αγώνα να πάρουν κεφάλι στο σκορ. Στο 24ο λεπτό ο Κίνγκσλει με σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής νίκησε τον Γκρέλμς ανοίγοντας το σκορ για την ομάδα του κάνοντας το 0-1. Αυτό ήταν το 8ο γκολ του πρώτου σκόρερ των ερυθρολεύκων στο πρωτάθλημα. Προηγήθηκαν οι ευκαιρίες των Κίνγκσλει στο 1ο λεπτό με την κεφαλιά του να περνά λίγο έξω και του Ελσίνιο από πλευράς Δόξας στο 20ο λεπτό με του σουτ να έχει την ίδια κατάληξη.

Στο β’ μέρος μπορεί η Νέα Σαλαμίνα να είχε την κατοχή της μπάλας ωστόσο η Δόξα ήταν η ομάδα που είχε την ουσία. Στο 57ο λεπτό της επανάληψης η ομάδα του Λούκα Χατζηλούκα ισοφάρισε την Νέα Σαλαμίνα με κεφαλιά του Αρτάμπε χαρίζοντας τον ένα βαθμό στη Δόξα.

Δόξα (Λούκας Χατζηλούκας): Γκρεμσλ, Περέιρα, Σωτηρίου, Μπόλιεβιτς, Νελσίνιο, Μιτρέα, Αλεξάνδρου (90’ Ζάλτ), Αρτάβε (67’ Τίνκου), Λουίς Κάρλος, Ασαμόα, Χατζηβασίλης (54’ Μπατίν)

Νέα Σαλαμίνα (Σάββας Πουρσαϊτίδης): Βεσελόφσκι, Χριστοφόρου, Φουστάρ, Γκαρσία, Ζαΐλσον (45’ Μιντίκκης) Κορέια, Μαργκάσα, Κωστή (64’ Νούρ), Ελουντού (78’ Σιαθάς), Τιάγκο, Κίνγκσλεϊ.

Κίτρινες: Μπόλιεβιτς,Ασαμόα /Κορέια, Ελουντού