Κέρδισε Ερμή, ατυχίες και ξανά στο -4

Η Ομόνοια πέρασε επιτυχώς το εμπόδιο του Ερμή και συνεχίζει να καταδιώκει τη Σαλαμίνα και την Ανόρθωση -που προηγούνται με τέσσερεις βαθμούς, 30 έναντι 26- για μια θέση στην 6άδα. Οι πράσινοι παρά τις ατυχίες που αντιμετώπισαν κατά τη διάρκεια του αγώνα (αναγκαστικές αλλαγές Ατζαγκούν και Ραμίρεζ) κέρδισαν με 2-0 χάρις τα τέρματα των Τζιωνή και Γκόμεθ και στις επόμενες τρεις αγωνιστικές θα παίξουν τα ρέστα τους.

Λύση από Τζιωνή

Δεν ξεκίνησε καλά το παιχνίδι η Ομόνοια, αφού πέραν του ότι ο Βύντρα αποσόβησε σχεδόν βέβαιο τέρμα από τον Ερμή, είδε και δυο ποδοσφαιριστές της να αποχωρούν πολύ νωρίς με προβλήματα τραυματισμού. Στο 24ο λεπτό ο Ατζαγκούν έδωσε τη θέση του στον Σοάρες και τέσσερα λεπτά μετά ο Ζίβετς αντικατέστησε τον Ραμίρεζ. Ο Ελλαδίτης τεχνικός είχε να αντιμετωπίσει και το επιθετικό πρόβλημα, όμως, ευτυχώς γι΄αυτόν τη λύση έδωσε ο Μαρίνος Τζιωνής. Στην πρώτη της ουσιαστικά καλή φάση οι πράσινοι σκόραραν. Στο 39ο λεπτό ο νεαρός κυνήγησε τη σέντρα του Πρτσε από τα αριστερά και με ψύχραιμη κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Οι πράσινοι διαχειρίστηκαν σωστά στα εναπομείναντα λεπτά το προβάδισμα τους και ολοκλήρωσαν το ημίχρονο με το 0-1.

Επίλογος με Γκόμεθ

Στο 2ο ημίχρονο ο Ερμής προσπάθησε να αντιδράσει, έφτανε μέχρι την περιοχή και έκανε κάποια σουτ, τα οποία πέρασαν ανεκμετάλλευτα. Η Ομόνοια από την άλλη έκανε υπομονή και… χτύπησε την κατάλληλη στιγμή. Στα μέσα του ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 66’ ο καλύτερος ποδοσφαιριστής των πρασίνων, ο Γκόμεθ με συρτό μακρινό σουτ έγραψε το 0-2 και τον επίλογο του αγώνα.