Ασταμάτητος και παραμονή στην κορυφή και αυτή την αγωνιστική!

Την 8η του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα πέτυχε το βράδυ της Δευτέρας ο Απόλλωνας για την 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος, κερδίζοντας με 3-1 την ΠΑΕΕΚ. Οι γαλάζιοι της Λεμεσού με αυτό το τρίποντο παραμένουν στην κορυφή όποιο και αν είναι το αποτέλεσμα στην Αρένα, έχοντας 24 βαθμούς. Στορ, Νταμπό και Ψύχας οι σκόρερ για την ομάδα της Λεμεσού, ο Μπάμπιτς ήταν αυτός που μείωσε για την ΠΑΕΕΚ. Τέταρτη συνεχόμενη νίκη για τον Απόλλωνα μέσα στη σεζόν που συνεχίζει από εκεί που έμεινε προ διακοπής του πρωταθλήματος.

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του αγώνα

Εικόνα αγώνα:
Με τον καλύτερο τρόπο και με γκολ από τα αποδυτήρια άρχισε ο Απόλλωνας το παιχνίδι του στον αγώνα με την ΠΑΕΕΚ. Η ομάδα της Λεμεσού μόλις στο 50ο δευτερόλεπτο σκόραρε για το 1-0 με τον Στορ να πετυχαίνει και το πρώτο του με τη φανέλα του Απόλλωνα. Ο Τσόρνιγκερ είδε την ομάδα του να μπαίνει δυναμικά στην αναμέτρηση, με τον Νταμπό αρχικά να προσπερνάει τον Τσόσιτς και να δίνει εύστοχα στον Στορ με τον δεύτερο να πρωταγωνιστεί με το γκολ του πριν τη συμπλήρωση του πρώτου λεπτού.

Ο Απόλλωνας επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί που είχε στην αναμέτρηση και πριν το 15' του αγώνα με την ΠΑΕΕΚ, ζευγάρωσε τα γκολ του με τον "TheJaguar", όπως ονομάζεται στο Κολόσσι ο Νταμπό! Ένα παράλληλο γύρισμα από τον Ρομπέρζ, με τον Νταμπό να καταφέρνει να σκοράρει για το 2-0 με τη δεύτερη προσπάθεια αφού στο πρώτο σουτ ο Πρόσεκ απέκρουσε ασταθώς.

Η ΠΑΕΕΚ δήλωσε παρών μετά από ένα κερδισμένο πέναλτι με τον Χαραλάμπους σε μονομαχία με τον Χαμμάς και ο Μπάμπιτς από τα 11 βήματα ήρθε για να μειώσει σε 2-1 για την προσφυγική ομάδα, βάζοντας την ξανά στο κόλπο του αγώνα.

Στο 35' ο Απόλλωνας έφτασε μία ανάσα από το τρίτο γκολ, όμως η εκπληκτική απόκρουση με το πόδι από τον Πρόσεκ, στέρησε στον Στορ το δεύτερο προσωπικό του γκολ στην αναμέτρηση. Ένα λεπτό αργότερα ο Απόλλωνας απείλησε ξανά τα καρέ της ΠΑΕΕΚ, όμως ο Πρόσεκ δήλωσε και πάλι παρών στο εντός περιοχής σουτ του Νταμπό, αφού υποδέχθηκε τη μπάλα από τον Αλμπάνη.

Το 2-1 για τον Απόλλωνα ήταν και το αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Η μοναδική ευκαιρία στο β' ημίχρονο μέχρι το 65' ήταν αυτή με τον Νταμπό στο 56' του αγώνα με τον σκόρερ του δεύτερου γκολ Νταμπό να επιχειρεί ένα δυνατό σουτ με το αριστερό, υποχρεώνοντας τον Πρόσεκ να αποκρούσει εντυπωσιακά με τα πόδια.

Με το παιχνίδι να μπαίνει στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, ο Απόλλωνας το "σκότωσε" κλειδώνοντας τη νίκη. Οι δύο τελευταίες αλλαγές του Τσορνίγκερ, Ίλιεφ και Ψύχας συνεργάστηκαν άψογα με τον δεύτερο να σκοράρει το πρώτο του γκολ στο πρωτάθλημα με ψύχραιμο πλασέ για το 3-1 που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης, διατηρώντας τον Απόλλωνα στην κορυφή.

Απόλλων: Γιοβάνοβιτς, Μαυρίας (20’ Φιλιώτης), Κατελάρης, Ρομπέρζ, Χαμάς (84’ Αλεσάμι), Κολ, Τζουμ (74’ Ψύχας), Ζράντι, Αλμπάνης (74’ Ίλιεφ), Στορ (84’ Σπόλιαριτς), Νταμπό

ΠΑΕΕΚ: Πρόσεκ, Μασέδο (71’ Ενόχ), Έσελινγκ, Ντίας (78’ Τίμερμανς), Σουμαόρο, Κουιντέλα, Χαραλάμπους (62’ Γιάνσεν), Μπάμπιτς (78’ Καπαρτής), Τσόσιτς (46’ Αριστοτέλους), Κούρος, Α. Νεοφύτου
Κίτρινες: Χαμάς, Τζουμ, Κατελάρης /  Α.Νεοφύτου, Νάντο