«Άχρωμο» και δίχως νικητή το ντέρμπι

Για την ατμόσφαιρα στις κερκίδες ούτε λόγος. Ακόμα και εντός των τεσσάρων γραμμών του γηπέδου, ωστόσο, το ντέρμπι ανάμεσα στον Απόλλωνα και την ΑΕΛ στο Τσίρειο για την 20ή αγωνιστική του πρωταθλήματος δεν είχε πολλές συγκινήσεις να προσφέρει, με αποτέλεσμα να ολοκληρωθεί ισόπαλο χωρίς τέρματα.

Δεύτερη συνεχόμενη λευκή ισοπαλία μετά από αυτήν της περασμένης εβδομάδας κόντρα στην ΑΕΚ για τους «γαλαζοκίτρινους», οι οποίοι έπιασαν τον ΑΠΟΕΛ (που παίζει αύριο κόντρα στην ΕΝΠ) στους 42 βαθμούς και την κορυφή του πίνακα. Έναν λιγότερο έχει η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή, που ακολουθεί στην τρίτη θέση.

Με προϋποθέσεις αλλά χωρίς ευκαιρίες
Το πρώτο ημίχρονο κύλησε σε σχετικά καλό τέμπο στο πρώτο 45λεπτο, αφού δεν υπήρχε η νευρικότητα και η ένταση που χαρακτηρίζει συνήθως τέτοιας φύσης αγώνες. Οι δύο ομάδες είχαν ορισμένα μικρά σε διάρκεια διαστήματα υπεροχής σε ένα γενικώς ισορροπημένο πρώτο μέρος, που τελείωσε χωρίς κάποια μεγάλη ευκαιρία πλην ορισμένων εκατέρωθεν προϋποθέσεων οι οποίες, πάντως, δεν ήταν ικανές για να προβληματίσουν σε μεγάλο βαθμό ούτε τον Βάλε, αλλά ούτε και τον Πρότσεκ.

«Κυανόλευκη» πρωτοβουλία, φάσεις με το σταγονόμετρο
Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου ο Απόλλωνας ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων, κράτησε περισσότερο την  μπάλα και πήρε μέτρα στο γήπεδο. Η ΑΕΛ είχε πιο συντηρητική προσέγγιση επιλέγοντας να δώσει χώρο στον αντίπαλό της και να ψάξει τις προϋποθέσεις για να απειλήσει κυρίως μέσω κάποιας αντεπίθεσης. Με αυτό τον τρόπο δημιουργήθηκε και η πρώτη ευκαιρία του δεύτερου μέρους, όταν ο Μακρής έκλεψε την μπάλα στη μεσαία γραμμή και βρήκε σε θέση βολής τον Αντάμοβιτς, που τελείωσε άσχημα τη φάση από πολύ πλεονεκτική θέση στο 70’. Ο Απόλλωνας απάντησε εφτά λεπτά αργότερα με ένα σουτ του Μάγκλιτσα που έφυγε πολλά μέτρα πάνω από τα δοκάρια του Πρότσεκ και στο 86’ βρήκε την καλύτερη ευκαιρία στο ματς, με τον Καραγιόλ να σουτάρει δυνατά μετά από δική του ατομική προσπάθεια και τον Πρότσεκ να δηλώνει παρών, αποκρούοντας το σουτ. Στο μικρό διάστημα που απέμεινε δεν καταγράφηκε τίποτα το αξιοσημείωτο, με αποτέλεσμα το 0-0 να μείνει αναλλοίωτο ως το τέλος.

Συνθέσεις

Απόλλωνας: Βάλε, Πέδρο, Σελίμοβιτς, Ουεντραόγκο, Βασιλείου, Κυριάκου, Μπρου, Περέιρα (83’ Σκέμπρι), Παπουλής (62’ Ζελάγια), Σαρδινέρο (74’ Καραγιόλ), Ζελάγια.

ΑΕΛ: Πρότσεκ, Α. Τεϊσέιρα, Τζούνιορ, Γκοντάλ, Ν. Τεϊξέιρα, Γουήλερ, Ζντραβκόβσκι, Γκαστανιάγα, Αντάμοβιτς (79’ Ντα Σίλβα), Αντόνια (73’ Αγκάνοβιτς), Χουράδο (63’ Σρανζ).