Επέστρεψε στις νίκες και στο +3

Χωρίς να εντυπωσιάσει, αλλά και να ανησυχήσει, ο ΑΠΟΕΛ πέρασε ανώδυνα από το «Τάσος Μάρκου» και αύξησε τη διαφορά από την ΑΕΛ και την Απόλλωνα στους τρεις και τέσσερεις βαθμούς αντίστοιχα. Οι γαλαζοκίτρινοι κέρδισαν την Ένωση με 0-2 χάρις το πολύ ωραίο τέρμα του Γκάγιας Ζαχίντ και το παρθενικό τέρμα του Βιντιγκάλ και ολοκλήρωσαν με θετικό τρόπο τα θεωρητικά εύκολα παιχνίδια. Η Ένωση έμεινε στην 9η θέση με 16 βαθμούς. Ντεμπούτο με τα γαλαζοκίτρινα εκτός από το νεαρό Πορτογάλο, έκανε και ο Γιάκολις.

Γκολαρα ο Ζαχίντ

Αρκετά μέτριο ήταν το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο, με τις φάσεις να είναι ελάχιστες και σχεδόν ακίνδυνες. Από τα πόδια των ποδοσφαιριστών προήλθαν όλες, με δυο σουτ από τον Τάμαρι που πέρασαν πάνω από τα δοκάρια και το πανέμορφο τέρμα του Ζαχίντ.

Στο 29’ ο μεσοεπιθετικός του ΑΠΟΕΛ βρέθηκε στην περιοχή και χωρίς να το σκεφτεί έκανε το σουτ στην κίνηση με το εξωτερικό του δεξιού του ποδιού και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

Ντεμπούτο με γκολ

Ο κακός αγωνιστικός χώρος συνέχισε να επηρεάζει τις δυο ομάδες που σε καμία περίπτωση δεν μπόρεσαν να αποδώσουν καλό ποδόσφαιρο. Εκείνο που κατάφεραν ήταν μερικά σουτ, από τα οποία μόνο του Σερμπάκοφ και του Τάμαρι είχαν πορεία προς τα δίχτυα, όμως, οι Βάτερμαν και Πέτρου απέκρουσαν.

Προς το τέλος του αγώνα και συγκεκριμένα στο 88’ οι γαλαζοκίτρινοι διπλασίασαν τα τέρματα τους με τον Βιντιγκάλ. Ο νεαρός Πορτογάλος έξι λεπτά μετά την είσοδο του στον αγωνιστικό χώρο σκόραρε με κεφαλιά σε κενή εστία και διαμόρφωσε το τελικό 0-2.