Επέστρεψε στις νίκες και μείωσε τη διαφορά

Η ΑΕΚ κέρδισε με 2-0 την Αλκή, επέστρεψε στις νίκες και μείωσε τη διαφορά από την 3η θέση στους 6 βαθμούς.

Με σκόρερ τους Ακοράν στο 30’ και Τρισκόφσκι στο 54’, η ομάδα του Ιδιακέθ έδειξε για άλλο ένα παιχνίδι ότι άφησε πίσω τον κακό της εαυτό και μείωσε από ΑΕΛ και Απόλλωνας στους 7 και 6 βαθμούς αντίστοιχα.

Με αυτή τη νίκη η ΑΕΚ πάει στους 35 βαθμούς και εδραιώνεται στην 4η θέση της βαθμολογίας, ενώ η Αλκή παρέμεινε στους 16 και κοντά στην επικίνδυνη ζώνη.

Δείτε ΕΔΩ το LIVE.

Καλή παρουσία και δοκάρι για την Αλκή

Η ΑΕΚ προσπάθησε να μπει δυνατά στο παιχνίδι, αλλά η καλή αμυντική λειτουργία της Αλκής δεν της επέτρεψε να κρατήσει την μπάλα και να δημιουργήσει ευκαιρίες. Η ομάδα του Κώστα Σακκά είχε καλή παρουσία στο πρώτο 20λεπτο και την καλύτερη ευκαιρία στο παιχνίδι μέχρι εκείνο το σημείο. Στο 17’ ο Σπόλιαριτς σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρια του Τόνιο και έχασε μεγάλη ευκαιρία για να βάλει την Αλκή μπροστά στο σκορ.

Τεράστιες ευκαιρίες με Τρίσκο και Σπόλιαριτς, 1-0 η ΑΕΚ

Η ΑΕΚ ανέβασε ρυθμούς μετά το 20λεπτο και με την συμπλήρωση της μισής ώρας προηγήθηκε στο σκορ με σουτ του Ακοράν στο 30’. Πριν να σημειώσει το γκολ ο Ακοράν οι δυο ομάδες είχαν από μια τεράστια ευκαιρία με Τρισκόφσκι και Σπόλιαριτς. Η ΑΕΚ συνέχισε να έχει υψηλή απόδοση και προσπάθησε μέχρι το ημίχρονο να διπλασιάσει τα γκολ της. Στο 38’ ο Λαρένα σημάδεψε το δοκάρι, ενώ ο Τόνιο έκανε μεγάλη επέμβαση στο 39’ σε κεφαλιά του Ηλία.

2-0 με Τρισκόφσκι

Με το ίδιο πλάνο συνέχισαν οι δυο ομάδες στο δεύτερο ημίχρονο, με την ΑΕΚ πολύ νωρίς να παίρνει προβάδισμα με 2-0, χάρη στο γκολ του Ιβάν Τρισκόφσκι στο 54’ με καρφωτή κεφαλιά. Το 2-0 έβαλε τέλος στις όποιες ελπίδες είχε η Αλκή στο παιχνίδι, με αποτέλεσμα να πέσει ο ρυθμός και η ΑΕΚ να έχει τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα μέχρι το τέλος.