Ο Μπεζιακ έσωσε την παρτίδα

Σε ένα δραματικό παιχνίδι ειδικά στα τελευταία λεπτά ΑΠΟΕΛ και ΑΕΚ έμειναν στο 2-2 με τους γαλαζοκίτρινους να χαμογελούν στο τέλος.

Η ΑΕΚ πήρε προβάδισμα με 0-2 με τα γκολ του Τρισκόφσκι ισοφάρισαν μέσα σε δυο λεπτά οι γαλαζοκίτρινοι με τον Μπέζιακ.

Δείτε το Live του αγώνα ΕΔΩ.

Δυνατό παιχνίδι με αρκετά φαουλ
Έτσι άρχισε το πρώτο στο ΓΣΠ στο ντέρμπι ανάμεσα σε ΑΠΟΕΛ και ΑΕΚ. Οι ποδοσφαιριστές των δυο ομάδων υπέπεσαν σε αρκετά (δυνατά) φαουλ τα οποία δεν βοήθησαν στον ρυθμό του αγώνα.

Πρώτη απειλή για ΑΕΚ
Στο 6ο λεπτό της αναμέτρησης η ΑΕΚ απείλησε για πρώτη και μοναδική φορά την εστία του Βάτερμαν στο πρώτο ημίχρονο. Ο Λαρένα εκτέλεσε το φαουλ μπήκε στην πορεία της μπάλας ο Καταλά (δεν την βρήκε) με την μπάλα να καταλήγει ελάχιστα έξω.

Τάμαρι και Σόουζα
Ο ΑΠΟΕΛ είχε την κατοχή της μπάλας η οποία στο μισάωρο έφτασε ακόμη και στο 56% ωστόσο δυσκολευόταν αρκετά να φτάσει στην περιοχή του Τόνιο. Τάμαρι στο 20ο λεπτό και Σόουζα στο 26ο απείλησαν από μακριά με την μπάλα όμως να περνά πολύ ψηλά από τα δοκάρια του τερματοφύλακα της ΑΕΚ.

Πρώτη τελική στο μισάωρο
Ενδεικτικό του κακού θεάματος στο πρώτο μέρος η πρώτη τελική στον στόχο ήρθε από τον ΑΠΟΕΛ στο 31ο λεπτό. Ο Βιντιγκάλ προσπάθησε με σουτ από μακριά να νικήσει τον Τόνιο με την μπάλα όμως να πηγαίνει απευθείας στην αγκαλιά του.

Μαγική κίνηση Γιάκολις…κακό τελείωμα Νατέλ
Στο 36ο λεπτό ο ΑΠΟΕΛ βρέθηκε μια ανάσα από το να ανοίξει το σκορ. Ο Γιάκολις έδωσε όμορφη κάθετη μπαλιά στον Νατέλ και απέναντι από τον Τόνιο έκανε το χειρότερο τελείωμα που μπορούσε να κάνει στέλνοντας την μπάλα πάνω από την εστία.

Αντεπίθεση με Τρισκόφσκι
Μπορεί ο ΑΠΟΕΛ να μπήκε δυνατό στο β’ μέρος και να είχε την κατοχή λίγο έλειψε όμως η ΑΕΚ να κάνει τη ζημιά σε αντεπίθεση. Ο Τρισκόφσκι στο 50 της αναμέτρησης πήρε την μπάλα μπήκε μέσα στην περιοχή από πλάγια θέση έκανε το σουτ με την μπάλα όμως να περνά ελάχιστα έξω από την εστία του Βάτερμαν.

Προβάδισμα με Τρισκόφσκι
Στο 65ο λεπτό η ΑΕΚ πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Τρισκόφσκι. Ο Γιάννου με μακρινή μπαλιά βρήκε τον Τρισκόφσκι στην περιοχή ο οποίος με εξαιρετική ντρίμπλα απελευθερώθηκε και με δυνατό διαγώνιο σουτ νίκησε τον Βάτερμαν για το 0-1. Ο επιθετικός της ΑΕΚ πέτυχε το πρώτο του γκολ κόντρα στον ΑΠΟΕΛ με την φανέλα της ΑΕΚ.

Το πήρε πάνω του ο «Τρίσκο»
Δέκα λεπτά μετά που άνοιξε το σκορ ο Τρισκόφσκι διπλασίασε τα τέρματα του αλλά και της ομάδας του. Ο Γιάννου όμως έκανε την δουλειά αφού έδωσε έτοιμο γκολ στον Σκοπιανό επιθετικό της ΑΕΚ ο οποίος σε κενή εστία έκανε το 0-2 για την ομάδα της Λάρνακας.

Υπόθεση δυο λεπτών για ΑΠΟΕΛ με Μπέζιακ
Η πίεση για τον ΑΠΟΕΛ έφερε καρπούς προς το τέλςο του αγώνα. Οι αλλαγές του Τραμερσάνι με Εφραίμ και Μπέζιακ έφεραν την αλλαγή στους γαλαζοκίτρινους. Αρχικά στο 83ο λεπτό ο ΑΠΟΕΛ μείωσε με κεφαλιά του Μπέζιακ από πολύ κοντά και δυο λεπτά αργότερα ο ίδιος ποδοσφαιριστής με νέα κεφαλιά ισοφάρισε σε 2-2.

Κλασική με Ακίνο
Στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης η ΑΕΚ έχασε μεγάλη ευκαιρία για να πάρει εκ νέου το προβάδισμα με την κεφαλιά του Ακίνο να διώχνει πάνω στην γραμμή ο Καρλάο.

ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Γιάκολις, Μερκής, Καρλάο, Ιωάννου, Τάμαρι (78’ Εφραίμ), Γκέντζογλου, Σόουζα, Καζού (67’ Μπέζιακ), Βιντιγκάλ (83’ Μπάλογκ) και Νατέλ

ΑΕΚ: Τόνιο, Τρουγιόλς, Καταλά, Λαρένα, Τέτε, Τρισκόφσκι, Χέφελ, Γκαρσία, Κάσες, Γιέφρεν (79’ Αντωνιάδης) και Γιάννου (89’ Ακίνο)

Κίτρινες: Γιάκολις, Μερκής /Χέφελ, Γιάννου (3η), Τρουγιόλς, Καταλά