Πλησίασε και φουλ για ντέρμπι

Ο Απόλλωνας επέστρεψε στις νίκες μετά από δύο αγωνιστικές «ανομβρίας», επικρατώντας με 1-3 σε βάρος της Αλκής στο «Αμμόχωστος» και θα πάει στο ντέρμπι της ερχόμενης αγωνιστικής σε απόσταση βολής από την κορυφή.

Ζελάγια, Μπρου και Σκέμπρι σημείωσαν τα γκολ για τους νικητές, με τον Κάρλος να ισοφαρίζει προσωρινά σε 1-1. Με την νίκη του αυτή, η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή μείωσε στους δύο βαθμούς την απόσταση που τον χωρίζει από τον πρωτοπόρο ΑΠΟΕΛ, ενώ η Αλκή έμεινε στους 16 και την προτελευταία θέση.

Το παιχνίδι
Ο Απόλλωνας μπήκε καλά στο παιχνίδι, έφτιαξε την πρώτη του ευκαιρία στο 5’ με τον Παπουλή και δύο λεπτά αργότερα ο Ζελάγια κέρδισε πέναλτι το οποίο ανέλαβε να εκτελέσει ο ίδιος, ανοίγοντας το σκορ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν άλλες δύο καλές στιγμές μέχρι να συμπληρωθεί το πρώτο τέταρτο με τους Ζελάγια και Στυλιανού, όμως μετά το 20’ η Αλκή ισορρόπησε το παιχνίδι και είχε τις δικές της καλές στιγμές για να φέρει το παιχνίδι στα ίσα με τον Ακόστα σε 20’ και 37’.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με ευκαιρία για τον Απόλλωνα μετά από σέντρα-σουτ του Στυλιανού που υποχρέωσε τον Πάρντο σε δύσκολη απόκρουση στο 50’. Το σουτ του Ζελάγια στο 59’ κατέληξε άουτ και τέσσερα λεπτά αργότερα η Αλκή έφερε το παιχνίδι στα ίσα, με πλασέ του Κάρλος από την μικρή περιοχή. Ο Απόλλωνας ωστόσο δεν επηρεάστηκε και μέσα σε ένα δίλεπτο σκόραρε δις με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπρου και κεφαλιά του Σκέμπρι σε 69’ και 71’ αντίστοιχα, καθαρίζοντας το παιχνίδι για τους φιλοξενούμενους.

Συνθέσεις

Αλκή: Πάρντο, Χαραλάμπους, Σταρόκιν, Σερφά, Χριστοφή, Ακόστα, Τραϊτσέφσκι, Γουίκς (61’ Γκαντάτσα), Μπελαμεϊρί (78’ Τριμπό), Σταύρου, Κάρλος (78’ Μπανταρά).

Απόλλωνας: Βάλε, Στυλιανού, Ζοάο Πέδρο, Σελίμοβιτς, Ουεντραόγκο, Σακέτι, Μπρου (78’ Κυριάκου), Παπουλής, Περέιρα, Σαρδινέρο (67’ Σκέμπρι), Ζελάγια (78’ Καραγιόλ).