Στο -1 με μπόλικο σασπένς

Είχε θέαμα, είχε ανατροπές, είχε σασπένς και πέντε γκολ. Το παιχνίδι της ΑΕΛ με τη Νέα Σαλαμίνα για την 21η αγωνιστική του πρωταθλήματος τα είχε όλα και στο τέλος του βρήκε νικητές τους «γαλαζοκίτρινους», που επικράτησαν με 3-2 και μείωσαν στον πόντο την απόσταση που τους χωρίζει από την κορυφή της βαθμολογίας.

Ο Κορέια άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, προτού γυρίσει το παιχνίδι για λογαριασμό των γηπεδούχων ο Λεάντρο Σίλβα, ενώ ο Αντόνια με το πρώτο του γκολ ως παίκτης της ΑΕΛ τής χάρισε τη νίκη μετά την ισοφάριση του Τιάγκο για τους «ερυθρόλευκους», που έμειναν στους 30 βαθμούς και την έκτη θέση του πίνακα.

Προβάδισμα από ένα στημένο
Το παιχνίδι ήταν αρκετά ανοιχτό από το ξεκίνημά του κι αυτό αποτέλεσε προμήνυμα του τι θα ακολουθούσε, αφού το πρώτο ημίχρονο αποζημίωσε όσους το έβλεπαν με μπόλικο σασπένς και τέσσερα γκολ. Αυτοί που άνοιξαν το σκορ ήταν οι φιλοξενούμενοι, που εκμεταλλεύτηκαν ένα φάουλ που κέρδισαν από δεξιά για να σκοράρουν με κεφαλιά του Φουστάρ στο πρώτο δοκάρι, μετά από εκτέλεση του Κορέια.

Το γύρισε ο Σίλβα
Η ΑΕΛ προσπάθησε να αντιδράσει μετά το γκολ που δέχτηκε και δεν άργησε να το κάνει πράξη, με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Λεάντρο Σίλβα. Ο Πορτογάλος σκόραρε δις μέσα σε ένα εξάλεπτο, αρχικά με απευθείας εκτέλεση φάουλ και εν συνεχεία με εντός περιοχής πλασέ μετά από πάσα του Γουήλερ σε 22’ και 28’ αντίστοιχα, γυρίζοντας το παιχνίδι.

Ισοφάριση κόντρα στη ροή του αγώνα
Η ανατροπή έδωσε μομέντουμ στους γηπεδούχους, που πήραν μέτρα στο γήπεδο, απέκτησαν τον έλεγχο του ρυθμού και προσπάθησαν να βάλουν πίεση για να φτάσουν σε ένα ακόμα γκολ. Τα σουτ των Αντόνια και Μακρή σε 32’ και 38’ αντίστοιχα δεν προβλημάτισαν τον Βεσελόφσκι, όμως η καλύτερη στιγμή για τους «γαλαζοκίτρινους» ήρθε στο 40’ όταν ο Αντόνια έβγαλε μια πολύ επικίνδυνη μπαλιά από αριστερά, χωρίς όμως να μπορέσει κάποιος συμπαίκτης του να μπει στην πορεία της μπάλας για να τη σπρώξει στα δίχτυα.

Ένα λεπτό αργότερα, ωστόσο, η Νέα Σαλαμίνα βρήκε την ευκαιρία να γίνει ξανά απειλητική και να φέρει το παιχνίδι στα ίσα, όταν ο Κίνγκσλεϊ έστρωσε στον Τιάγκο κι αυτός με ιδανικό πλασέ νίκησε τον Πρότσεκ για να διαμορφώσει το 2-2 με το οποίο οι δύο ομάδες κατέβηκαν στα αποδυτήρια, αφού το σουτ που έπιασε ο Αντρέ Τεϊσέιρα στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου μετά από εκτέλεση κόρνερ κόντραρε σε αντίπαλο και κατέληξε σε κόρνερ.

Κι άλλο γκολ με το ξεκίνημα
Δεν χρειάστηκε να περάσει πολλή ώρα στο δεύτερο ημίχρονο για να συνεχίσει να προσφέρει συγκινήσεις το παιχνίδι. Στο 53’ η ΑΕΛ βρήκε τον τρόπο να ξαναπάρει το προβάδισμα, με τους Σίλβα και Μυτίδη να συνδυάζονται και τον Αντόνια να πλασάρει ιδανικά τον Βεσελόφσκι μετά την κάθετη πάσα του διεθνούς επιθετικού.

Γρήγορος ρυθμός και ευκαιρίες
Ο πολύ καλός ρυθμός συνεχίστηκε και μετά το τρίτο γκολ της ΑΕΛ, με τις δύο ομάδες να βρίσκουν από μία ευκαιρία με λίγα δευτερόλεπτα διαφορά μεταξύ τους, με τους Μακρή και Ελουντού σε 60’ και 61’ αντίστοιχα. Απ’ εκείνο το σημείο κι έπειτα η Νέα Σαλαμίνα έγινε πιο επιθετική, πήρε μέτρα στο γήπεδο, κράτησε περισσότερο την μπάλα και επεδίωξε να βάλει πίεση για να ισοφαρίσει εκ νέου. Ο Ελουντού απείλησε ξανά στο 65’ όμως ο Πρότσεκ ήταν σε ετοιμότητα, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Νουρ προσπάθησε να αιφνιδιάσει τον Πολωνό με μια πονηρή εκτέλεση φάουλ, στέλνοντας την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Το καλό διάστημα των «ερυθρολεύκων» κράτησε μέχρι το 75’ περίπου, με την ΑΕΛ να ισορροπεί στη συνέχεια και να βρίσκει μια καλή στιγμή για να καθαρίσει το παιχνίδι στο 81’ με τον Φιντέλις. Τελικά το σκορ δεν άλλαξε ως το τέλος, με τους γηπεδούχους να παίρνουν μια δύσκολη και αγχωτική νίκη σε ένα από τα καλύτερα ματς του φετινού πρωταθλήματος.

Συνθέσεις

ΑΕΛ: Πρότσεκ, Ν. Τεϊξέιρα, Τζούνιορ, Α. Τεϊσέιρα, Γουήλερ, Ζντραβκόβσκι, Λ. Σίλβα (85’ Αγκάνοβιτς), Αντάμοβιτς (66’ Φιντέλις), Αντόνια, Μακρής, Μυτίδης (72’ Χουράδο).

Νέα Σαλαμίνα: Βεσελόβσκι, Μιντίκκης (89’ Σιαθάς), Ρέινολντς, Χριστοφόρου, Φουστάρ, Κορέια, Μαργκάσα, Νουρ (80’ Κωστή), Τιάγκο, Ελουντού (66’ Τίσντελ), Κίνγκσλεϊ.