Γίνε (30)Άρης, στην κορυφή να φιγουράρεις!

Στο πρώτο του παιχνίδι στο 2022, ο Άρης σημείωσε δύσκολη αλλά πολύ σημαντική νίκη απέναντι στον μαχητικό Εθνικό, κερδίζοντας 2-1 το παιχνίδι της 16ης αγωνιστικής, φτάνοντας στην κορυφή με 30 βαθμούς. Η ομάδα της Λεμεσού είναι στο περίμενε για το ματς στην Αρένα ανάμεσα σε ΑΕΚ και Απόλλωνα, με τους Στεπίνσκι και Πακέ να είναι οι πρωταγωνιστές της μεγάλης νίκης. Ο Εθνικός παρέμεινε στους 8 βαθμούς, παρά την τεράστια προσπάθεια που κατέβαλε.

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του αγώνα

Εικόνα αγώνα:

Με τον Άρη να είναι μπροστά στο σκορ ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο του αγώνα στο Τσίρειο στάδιο Άρης-Εθνικός για την 16η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Ο πρώτος σκόρερ της λεμεσιανής ομάδας, Στεπίνσκι έβαλε την ομάδα του σε θέση οδηγού.

Το πρώτο 15άλεπτο ήταν ισορροπημένο ανάμεσα στις δύο ομάδες, στο 6’ ο Άρης είχε μεγάλη ευκαιρία μετά από λάθος του Μπογκαντίνοφ, έκλεψε ο Σικόρσκι ο οποίος έκανε το πλασέ σε κενή εστία αλλά η μπάλα έφυγε έξω, με τον Εθνικό να απαντάει στο αμέσως επόμενο λεπτό: Ο Ντούρις κινήθηκε ωραία από αριστερά, η μπάλα έφτασε στον Φόλμπρεχτ ο οποίος από κοντά έκανε το πλασέ αλλά η μπάλα χτύπησε σε σώματα αμυντικών και κατέληξε κόρνερ.

Δευτερόλεπτα πριν τη συμπλήρωση του πρώτου μισάωρου, ο Άρης άνοιξε το σκορ όταν ο Ελευθερίου κινήθηκε όμορφα από τα αριστερά και με όμορφη σέντρα έβαλε τη μπάλα στην περιοχή και ο Στεπίνσκι, βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση και με το κεφάλι άνοιξε το σκορ στο Τσίρειο στάδιο.

Ο Άρης ήταν λίγο καλύτερος στο πρώτο 45άλεπτο είχε την ευκαιρία και για ένα δεύτερο γκολ στο 38’ μετά από καρφωτή κεφαλιά του Γκαρσία, με τον τερματοφύλακα του Εθνικού που ήταν και ο μόνος πορτιέρο στην αποστολή της ομάδας της Άχνας, να κρατάει την ομάδα του στο παιχνίδι.

Ζάκπα και Περατικός από πλευράς Εθνικού το προσπάθησαν για την ισοφάριση χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Ο Εθνικός άρχισε με ιδανικό τρόπο στην επανάληψη, με τον Μίχαλ Ντούρις στην πρώτη τελική του β’ 45αλέπτου να φέρνει το παιχνίδι στα ίσα για το 1-1. Ο Ζάκπα έκανε την μπαλιά από δεξιά και ο Ντούρις με προβολή πρόλαβε τον Βανά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 65’ ο Άρης πήρε εκ νέου προβάδισμα: Ο Μπαμπίκα κινήθηκε ωραία από αριστερά, έκανε την μπαλιά και ο Πακέ ανενόχλητος στο δεύτερο δοκάρι με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-1.

Στο 79' ο Άρης πλησίασε στο τρίτο γκολ με κεφαλιά του Κβάσουκ, με τον Εθνικό λίγα λεπτά αργότερα να απειλεί για την ισοφάριση με συρτό σουτ του Ελουντού, η μπάλα όμως πέρασε παράλληλα από την εστία του Βανά. Στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Εθνικός κατέβαλε μεγάλη προσπάθεια για να φέρει το παιχνίδι στα ίσα, με Κ.Ηλία και Ταράσοφς, όμως ο Βανά, διατήρησε το πρόβαδισμα για την ομάδα του και το τελικό 2-1 για τον Άρη.

Άρης: Bανά, Γκαρσία, Σικόρσκι (37’ Μπαμπίκα), Στεπίνσκι, Πακέ (71’ Ράντουτ), Κβάσουκ (90+2’ Κρίστης Ανδρέου), Σίλντενφελτ, Ελευθερίου, Μπρόρσον, Πατσέκο (71’ Ιωσηφίδης), Σιμιόν

Εθνικός: Μπογκαντίνοφ, Περατικός (75’ Ντόλεζαλ), Καρασάουσκς, Χουντόμπιακ, Ζάκπα (68’ Μ.Ηλία), Ιωάννου (63’ Κωνσταντίνος Ηλία), Κυπριανού, Φόλπρεχτ (46’ Ελουντού), Ταράσοφς, Χαλ, Ντούρις

Κίτρινες: Κβάσουκ /  Κουντόμπιακ, Χαλ