"Χρυσό" τρίποντο και στην 4η θέση η Ομόνοια

Επιστροφή της Ομόνοιας στα νικηφόρα αποτελέσματα, με τους "πράσινους" στο πρώτο εντός έδρας παιχνίδι του 2022 να κερδίζουν τον Ολυμπιακό με 1-0, με γκολ του αρχηγού Φώτη Παπουλή από την άσπρη βούλα σε πέναλτι που κέρδισε ο Κακουλής από τον Μολ. Στην 4η θέση με 24 βαθμούς η Ομόνοια, στην 9η ο Ολυμπιακός με 16.

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του αγώνα

Εικόνα αγώνα:

Με το προβάδισμα οδηγήθηκε στα αποδυτήρια του ΓΣΠ η Ομόνοια στο παιχνίδι με αντίπαλο τον Ολυμπιακό, με την ομάδα του Μπεργκ λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου να ανοίγει το σκορ από τα 11 βήματα και τον αρχηγό Φώτη Παπουλή.

Μέχρι το 15άλεπτο της αναμέτρησης Ολυμπιακός και Ομόνοια είχαν από μία ευκαιρία στο παιχνίδι. Αρχικά στο δεύτερο λεπτό οι μαυροπράσινοι απείλησαν την εστία του Φαμπιάνο με τον Πεχλιβάνη, όμως ο τερματοφύλακας της Ομόνοιας έδιωξε σε κόρνερ. Η Ομόνοια αν και ήταν κινητική στο παιχνίδι, δημιούργησε την πρώτη της τελική ευκαιρία στο 14' με τον Λοΐζου να μπαίνει στην περιοχή να κάνει σουτ εντός περιοχής, παρενέβη όμως ο Πεχλιβάνης και ο συναγερμός στην εστία του Μολ έληξε.

Η Ομόνοια συνέχισε να βάζει πίεση στον αγώνα, υπήρχε η διάθεση, όμως το γκολ δεν ερχόταν παρά τις προσπάθειες των Παπουλή στο 21' και Χαραλάμπους στο 22', φάσεις που άρεσαν στον Μπεργκ, όμως δεν είχαν αποτέλεσμα.

Στο 28' η Ομόνοια έχασε τεράστια ευκαιρία για ν’ ανοίξει το σκορ στο ΓΣΠ:  Ο Φώτης Παπουλής με το περιβραχιόνιο του αρχηγού, επιχείρησε με γυριστό σουτ εντός περιοχής, μετά από πάσα του Χαραλάμπους, η μπάλα όμως πέρασε μόλις δίπλα από το δοκάρι του Μολ. Απάντησε στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Ολυμπιακός, στη δεύτερη του τελική στο παιχνίδι, με καλό σουτ από τον Κα, όμως η προσπάθεια του δεν είχε και το καλύτερο αποτέλεσμα.

Στο 38' της αναμέτρησης η Ομόνοια κέρδισε πέναλτι και μετά από την εκτέλεση του Παπουλή ήρθε το 1-0.

Μετά από λάθος του Μποβέδα, ο Κακουλλής έγινε κάτοχος της μπάλας κι ο Μολ τον ανέτρεψε στην περιοχή. Ο αρχηγός της Ομόνοιας ανέλαβε την εκτέλεση και ήταν εύστοχος από την άσπρη βούλα, δίνοντας το προβάδισμα στους «πράσινους» για το 1-0, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Ο Ολυμπιακός μπήκε φουριόζος στο παιχνίδι, έψαχνε την ισοφάριση και στο 58' μάλιστα είχε μία καλή στιγμή με τον Σάλι μόνος απέναντι από τον Φαμπιάνο αλλά το πλασέ του κατέληξε πάνω στον τερματοφύλακά των "πρασίνων" που ήταν σε ετοιμότητα. Ο Μπεργκ φώναζε διαρκώς στον πάγκο της Ομόνοιας μετά την αλλαγή στάσης και διάθεσης των παικτών του στην επανάληψη. Μία καλή στιγμή για την Ομόνοια ώστε να φτάσει στο 2-0 ήταν το διαγώνιο σουτ του Λέζιακς από καλή θέση, όμως η μπάλα πέρασε εκτός.

Στο 71' ο Ολυμπιακός απώλεσε μεγάλη φάση για την ισοφάριση: Ο Γκουστάβο σούταρε, ο Φαμπιάνο στη συνέχεια απέκρουσε σωτήρια με τη μπάλα να πηγαίνει στο δοκάρι και έξω, σε μία στιγμή που οι «μαυροπράσινοι» βρέθηκαν πολύ κοντά στο 1-1, όπως και στο 72’ με τον Σάλι, όμως ο Φαμπιάνο και πάλι διατήρησε το μηδέν για την Ομόνοια.

Μπλόκο του Μολ σε δύο πολύ καλές στιγμές για την Ομόνοια με Κακουλή και Τζιωνή στο 78’ και 80’ της αναμέτρησης, με τον τερματοφύλακα του Ολυμπιακού να διατηρεί την ομάδα του στο παιχνίδι.

Το παιχνίδι κερδήθηκε στην τελική από την Ομόνοια με το γκολ του Παπουλή από το πρώτο ημίχρονο να ήταν καθοριστικό και τους "πράσινους" ν' ανεβαίνουν στην 4η θέση.

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Κίκο, Παπουλής (79’ Ατιέμγουεν), Χούμποτσαν, Λέζιακς, Τζιωνής, Ασημένος (81’ Ψάλτης), Παναγιώτου, Λοϊζου, Χαραλάμπους (87’ Γιούστε), Κακουλλής (87’ Τσέποβιτς)

Ολυμπιακός: Μολ, Σαμπίνια, Ντιανέ, Μποβέδα (61’ Κονφέ), Κυριάκου, Νάνι, Σαρφό (32’ Γκουστάβο), Πεχλιβάνης (61’ Μανρίκε), Σάλι, Κα (80’ Μιχάλης Χριστοδούλου), Γουΐλσον

Κίτρινες: Χούμποτσαν, Παπουλής / Μολ, Ντιαγέ, Γουίλσον, Χριστοδούλου