Πήρε το ζητούμενο και βλέπει Απόλλωνα

Την πρόκριση τους στους 8 του κυπέλλου εξασφάλισε με δεύτερη νίκη επί της Δόξας ο ΑΠΟΕΛ. Οι γαλαζοκίτρινοι χωρίς να φορτσάρουν και ιδιαίτερα κέρδισαν με 3-0 την ομάδα της Δόξας και με συνολικό σκορ 5-1 πέρασαν στην επόμενη φάση.

Δείτε το Live του αγώνα.

Στους 8 οι γαλαζοκίτρινοι θα αντιμετωπίσουν την ΑΕΚ η οποία όμως μπορεί για την ώρα να περιμένει αφού ακολουθεί το ντέρμπι της Κυριακής με τον Απόλλωνα.

Με αρκετές αλλαγές παράταξε σήμερα την ομάδα του ο Παόλο Τραμεζάνι ο οποίος είδε τον αγώνα από τα δημοσιογραφικά του γηπέδου. Στο μυαλό ήταν και το ντέρμπι με τον Απόλλωνα με τους ποδοσφαιριστές του Ιταλού τεχνικού να καθαρίζουν την πρόκριση μέσα σε ένα λεπτό.

Στο 11ο λεπτό ο Μπάλογκ έκανε το 0-1, και στο 12ο λεπτό ο Αλωνεύτης το 0-2. Κάπου εδώ «τελείωσε» και ο αγώνας στο Μακάρειο με τις δυο ομάδες να φτιάχνουν και να χάνουν καλές ευκαιρίες για κάποιο τέρμα.

Στο β’ μέρος και στο 67ο λεπτό ο Μπάλογκ πέτυχε το 0-3 για τους γαλαζοκίτρινους πετυχαίνοντας το δεύτερο του προσωπικό τέρμα στον αγώνα και 4ο για τους γαλαζοκίτρινους στο κύπελλο. Είναι ο πρώτος σκορ της ομάδας στο κύπελλο.

ΔΟΞΑ: Λοΐζου, Τίνκου (70’ Μουχτάρης), Παπαφώτης, Ασαμόα, Χατζηβασίλης, Ζατλ (56’ Φερνάντες), Παβόφ, Μιτρέα, Άδωνη, Σωτηρίου, Νελσίνιο (64’ Περέιρα)

ΑΠΟΕΛ:  Ρόμο, Κασίνι, Μερκής, Ρουέδα, Ιωάννου (80’ Καρλάο), Αρτυματάς, Μοράις, Ζαχίντ (72’ Γκέντζογλου), Εφραίμ, Αλωνεύτης, Μπάλογκ (68’ Αρτεμίου)

Κίτρινες: Παβλόφ/Αρτυματάς