ΑΕΚ-ΕΝΠ 3-0: Κέρδισε και μείωσε στους 6

Η ΑΕΚ κέρδισε την Ένωση με 3-0 και έκλεισε με τον καλύτερο τρόπο την κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος. Με γκολ του Λαρένα στο 53’, του Ακίνο στο 65’ και του Τρισκόφσκι στο 92', η ΑΕΚ πανηγύρισε το τρίποντο που την φέρνει στο -6 από την 3η θέση και την ΑΕΛ, την οποία θα αντιμετωπίσει την ερχόμενη βδομάδα για την πρώτη αγωνιστική των Play offs. Με αυτή τη νίκη, Η ΑΕΚ έφτασε τους 39 βαθμούς και άνοιξε τη διαφορά από την Ομόνοια στους 8 βαθμούς, ενώ μείωσε τη διαφορά από την 3η και προνομιούχα θέση.

Χαμηλός ρυθμός, χωρίς ευκαιρίες

Στο πρώτο ημίχρονο οι δυο ομάδες δεν βρήκαν πολλές ευκαιρίες για γκολ, αφού ο ρυθμός ήταν χαμηλός, με την ΑΕΚ να έχει τον έλεγχο. Η Ένωση είχε πολύ καλή ανασταλτική λειτουργία και δυσκόλεψε αφάνταστα την ΑΕΚ, η οποία γυρόφερνε την περιοχή του Κλέιμαν. Το πρώτο 45λεπτο πέρασε χωρίς τη μεγάλη ευκαιρία, με 2-3 σουτ από πλευράς ΑΕΚ.

Δείτε το LIVE ΕΔΩ

Καθάρισε σε 12 λεπτά

Εκεί που δυσκολευόταν να βρει διαδρόμους, η ΑΕΚ βρήκε λύση από το σημείο του πέναλτι με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Λαρένα. Στο 53’ ο Ισπανός εκτέλεσε εύστοχα και 12 λεπτά αργότερα, ο Ακίνο έκανε το 2-0 και καθάρισε την υπόθεση τρίποντο με εύστοχο πλασέ εντός περιοχής. Στο 92' ο Τρισκόφσκι έβαλε το κερασάκι στην τούρτα κάνοντας το 3-0.