Ο ουραγός "αποτελείωσε" την πρωταθλήτρια!

Μπορεί σε θέμα φάσεων και δημιουργικότητας η Ομόνοια να ήταν η ομάδα που κέρδιζε τις εντυπώσεις, το τελικό όμως αποτέλεσμα στο ΓΣΠ με τον Εθνικό (0-2), είναι αποτέλεσμα που την βάζει σε μπελάδες. Η ομάδα του Μπεργκ, βρήκε απέναντι της τα δοκάρια, αφού σε 4 στιγμές η μπάλα σταμάτησε σε αυτά, με δύο από τον Τσέποβιτς και δύο από τον Μιξ. Το πρώτο γκολ για τον Εθνικό πέτυχε ο πρώην της Ομόνοιας… Ντούρις, με τον Σλοβάκο να μην το πανηγυρίζει, ενώ το δεύτερο ο Βοϊτκόφσκι στις καθυστερήσεις του αγώνα. Οι «πράσινοι» δεν κατάφεραν ν’ αναρριχηθούν στην εξάδα, με το αποτέλεσμα να τους αφήνει στην 7η θέση και τους 28 βαθμούς. Βαθμολογική ανάσα για Εθνικό που έφτασε στους 12 βαθμούς.

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του αγώνα

Εικόνα αγώνα:

Σε μονόλογο για την Ομόνοια, εξελίχθηκε το πρώτο ημίχρονο της σημερινής αναμέτρησης με τον Εθνικό στο ΓΣΠ, αγώνας για την 20η αγωνιστική. Ένα πρώτο 45αλεπτο χωρίς τον σούπερ ρυθμό, όμως αν μία ομάδα δικαιούτο να βρεθεί μπροστά στο σκορ, αυτή ήταν η Ομόνοια. Επτά τελικές και 3 δοκάρια για τους «πράσινους», με τη τύχη να της γυρίζει τη… πλάτη.

Αν και ο Εθνικός δεν έκανε τίποτα το ιδιαίτερο πάρα μόνο μία φάση διαρκείας στην περιοχή του Φαμπιάνο στο 18’ με τον Ντούρις, εντούτοις στάθηκε καλά στον αγωνιστικό χώρο του ΓΣΠ, βλέποντας την Ομόνοια να χάνει τα… άχαστα, όμως παράλληλα να διατηρείτε το μηδέν προς την εστία τους.

Οι Τσέποβιτς (2) και Μιξ Ντίσκερουντ, οι πρωταγωνιστές των μεγάλων φάσεων του α’ μέρους της αναμέτρησης Ομόνοια-Εθνικός, με τα δοκάρια να σημειώνονται στο 13’ στο 32’ και στο 45’. Πέραν του σταματήματος της μπάλας στα δοκάρια της εστίας του Χριστοδούλου, καταγράφηκαν και πολύ καλές φάσεις με τον Κακουλή στο 9ο λεπτό και στο 40’, ενώ η τεράστια φάση και η ευκαιρία των γηπεδούχων ν’ ανοίξει το σκορ ήταν στο 10ο λεπτό όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ από τον Μποτεάκ, ο Τσέποβτις έπιασε την κεφαλιά, με τον Γκούρουπετς ν’ αποκρούει πάνω στη γραμμή.

Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το 0-0, αποτέλεσμα που για εκείνη την ώρα βόλευε πολύ τη φιλοξενούμενη ομάδα.

Στο 50’ ο Εθνικός άνοιξε το σκορ με έναν πρώην ποδοσφαιριστή της Ομόνοιας, τον Μίχαλ Ντούρις για το 0-1. Ο Σλοβάκος με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα μετά από πάσα του Ιωάννου! Αν και αρχικά υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ, η φάση εξετάστηκε από τον VAR με τον διαιτητή να κατακυρώνει το γκολ για την ομάδα της Άχνας!

Στο 56' και αφού η Ομόνοια βρέθηκε πίσω στο σκορ, έψαξε νωρίς την αντίδραση, με το μακρινό σουτ του Μιξ Ντίσκερουντ να σταματά στο δοκάρι για 4η φορά και 2η για τον ίδιο.

Στο 69' ένα σουτ από τον Τσέποβιτς από το ύψος του πέναλτι, δεν ήταν αρκετό για να φέρει την ισοφάριση στο ΓΣΠ. Όσο ο χρόνος πίεζε την Ομόνοια, βλέπαμε τους ποδοσφαιριστές του Μπεργκ, να υποκύπτουν εύκολα σε λάθη. Στο 74' ο Εθνικό φλέρταρε μ' ένα δεύτερο γκολ μετά από αντεπίθεση, και χαμένο τετ α τετ με τον Περατικό, ο οποίος από ευνοική θέση, έστειλε τη μπάλα άουτ.

Ο Βοϊτκόφσκι σκότωσε τις ελπίδες της Ομόνοιας, αφού με δυνατό σουτ στις καθυστερήσεις έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Φαμπιάνο για το 0-2 για την τεράστια νίκη της ομάδας της Άχνας!

Το τελικό αποτέλεσμα (0-2), φέρνει μεγάλη απογοήτευση στη γηπεδούχο ομάδα, πλατιά χαμόγελα για Εθνικό που πήρε πολύτιμους βαθμούς.

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Σέχου (61’ Κίκο), Παναγιώτου (39’ Χαραλάμπους), Γιούστε, Λέζιακς, Μπασιρού (63’ Παπουλής), Μιξ, Λοίζου (61’ Λοβέρα), Μποτεάκ, Τσέποβιτς, Κακουλής

Εθνικός: Χριστοδούλου, Πηλέας, Άδωνη, Ηλία Κ. (86’ Ζάκμπα), Άμπραχαμ, Ηλία Μ. (73’ Περατικός), Γκούρουπετς, Ιωάννου (86’ Κυπριανού), Μάζουρεκ (53’ Βοιτκόσκι), Χολ, Ντούρις

Κίτρινες: Χαραλάμπους, Γιούστε, Παπουλλής / Μάζουρεκ, Ιωάννου, Ηλία, Περατικός, Χριστοδούλου