Αποστολή εξετελέσθη και στο Μακάρειο!

Ο ΑΠΟΕΛ έβγαλε εις πέρας άλλη μία υποχρέωση του, αυτή τη φορά στο εξ αναβολής παιχνίδι με την ΠΑΕΕΚ, αγώνας της 15ης αγωνιστικής, με τους «γαλαζοκίτρινους» να κερδίζουν εκτός έδρας με 1-3. Μάγκλιτσα, Οκριασβίλι και Γαβριήλ οι σκόρερ της ομάδας του Αυγουστή, ενώ προσωρινά το σκορ είχε μειώσει ο Βαρέλα με εκπληκτικό γκολ. Ο ΑΠΟΕΛ εκμεταλλεύτηκε νωρίτερα την ισοπαλία της ΑΕΚ και με τη νίκη αυτή μείωσε τις αποστάσεις, φτάνοντας στους 33 και στο -3 από τη δεύτερη ΑΕΚ, στο -2 από τον 3ο Άρη και στο -8 από τον πρωτοπόρο Απόλλωνα.

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του αγώνα

Εικόνα αγώνα:

Τρία γκολ, προσωρινή δεκάλεπτη διακοπή, βροχόπτωση και χαλαζόπτωση είχαμε στο α’ μέρος του αγώνα ΠΑΕΕΚ-ΑΠΟΕΛ, αγώνας για την 15η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Με τις δύο ομάδες να παρατάσσονται με πάρα πολλά αγωνιστικά προβλήματα και την ΠΑΕΕΚ να έχει μόλις 14 ποδοσφαιριστές διαθέσιμους οι 3 εξ αυτών τερματοφύλακες, άρχισε το παιχνίδι.

Ο ΑΠΟΕΛ από πολύ νωρίς έδειξε την υπεροχή του, σκόραρε στο 8ο λεπτό της αναμέτρησης για το 0-1 με τον φορμαρισμένο τη τελευταία περίοδο Μάγκλιτσα ενώ λίγα λεπτά αργότερα είχαμε τη προσωρινή διακοπή (10 λεπτών), λόγω έντονης χαλαζόπτωσης.

Με την επανέναρξη του αγώνα, η ΠΑΕΕΚ θα έπρεπε να κάνει υπερπροσπάθεια για να μην δεχθεί ένα δεύτερο γκολ, όμως αυτό δεν άργησε να έρθει, αφού στο 28’ της αναμέτρησης ο Γουήλερ κέρδισε πέναλτι για τον ΑΠΟΕΛ, με τον Οκριασβίλι ν’ αναλαμβάνει την εκτέλεση στο 30’ για το 0-2. Δύο σουτ στη συνέχεια από τους Γαβριήλ και Σόουζα δεν ήταν αρκετά για ένα τρίτο γκολ, με την ΠΑΕΕΚ στα τελευταία λεπτά του α’ μέρος και στην πρώτη της τελική στο στόχο, να μειώνει σε 1-2.

Ο Βαρέλα πήρε την μπάλα εκτός περιοχής, έκανε το σουτ στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα, φέρνοντας νέα δεδομένα στην αναμέτρηση.

Δευτερόλεπτα πριν ο Λούκας Σωτηρίου σφυρίσει για το ημίχρονο, ο ΑΠΟΕΛ βρέθηκε κοντά σε τρίτο γκολ μετά από σέντρα από τον Εφραίμ, κεφαλιά του Καρώ με την μπάλα να περνά πάνω από την εστία του Πρόσεκ.

Η μοναδική καλή στιγμή στο παιχνίδι μέχρι το 65' του αγώνα ήταν στο 47′ μετά από κάθετη πάσα του Γαβριήλ στον Κβιλιτάια, ο οποίος έκανε το διαγώνιο σουτ με τον Πρόσεκ να αποκρούει. Με την πάροδο του χρόνου ο ΑΠΟΕΛ είχχε τον έλεγχο της αναμέτρησης, έψαχνε το τρίτο γκολ, με την ΠΑΕΕΚ να αρκείται σε αμυντικές λειτουργείες, αφού επιθετικά ήταν ακίνδυνη.

Στο τελευταίο 20άλεπτο του αγώνα, η ΠΑΕΕΚ συνέχισε να έχει παθητικό ρόλο, ενώ η φλύαρη κατοχή του ΑΠΟΕΛ, δεν είχε κανένα αποτέλεσμα, όσον αφορά ένα τρίτο γκολ. Στο 77' σημειώθηκε ένα σουτ από τον Σταύρο Γαβριήλ, όμως ο Πρόσεκ απέκρουσε με γροθιές, στερώντας του το γκολ. Τρίτη και φαρμακερή απόπειρα για τον Κύπριο άσο του ΑΠΟΕΛ, με τον Γαβριήλ να σκοράρει στο 80’ για το 1-3: Μετά από παράλληλη μπαλιά του Ντιαβαρά, απέκρουσε ο Πρόσεκ ασταθώς, με τον Γαβριήλ να στέλνει την μπάλα στη συνέχεια στα δίχτυα.

ΠΑΕΕΚ: Πρόσεκ, Νάντο, Χαραλάμπους, Βαρέλα, Ενόχ (88’ Παναγιώτου), Κωμοδίκης, Νεοφύτου, Τσόσιτς, Κούρος (89’ Μαυρομούστακος), Φραγκέσκου, Νεοφύτου Α.

ΑΠΟΕΛ: Σκουφέτ, Καρώ, Βινίσιους, Τσέπακ, Γουήλερ, Γαβριήλ (84’ Κούτσακος), Σόουζα (46’ Νταουσβίλι), Εφραίμ (65’ Ντιαβαρά), Μάγκλιτσα (84’ Πολυκάρπου), Ντε Βινσέντι, Οκριασβίλι (46’ Κβιλιτάια)

Κίτρινες: Ενόχ, Α.Νεοφύτου /