Επιτέλους... νίκη (pics)

Με τον αγώνα του Ολυμπιακού με την ΠΑΕΕΚ ολοκληρώθηκαν σήμερα οι εκκρεμότητες του Πρωταθλήματος Cyta. Ο Ολυμπιακός ήταν ο νικητής στον εξ αναβολής από την 20η αγωνιστική αγώνα, κερδίζοντας 1-0 με γκολ από τον Πεχλιβάνη. Η νίκη αυτή τον ανεβάζει στους 21 βαθμούς, ένα πολύτιμο τρίποντο για τους "μαυροπράσινους", αφού η τελευταία τους νίκη ήταν στον πρώτο γύρο στο ματς με την Ανόρθωση.

Εικόνα αγώνα:

Σ' ένα πρώτο 45άλεπτο χωρίς κάτι ιδιαίτερο, Ολυμπιακός και ΠΑΕΕΚ έμειναν στο 0-0, με την φιλοξενούμενη ομάδα να είναι κάπως καλύτερη στον αγωνιστικό χώρο. Μπορεί να μην είχε τις κραυγαλέες ευκαιρίες όμως ήταν η ομάδα που εμπόδιζε τον Ολυμπιακό να βγει μπροστά, βραχυκύκλωσε την επιθετική γραμμή των "μαυροπρασίνων", ενώ ως καλές στιγμές κρατάμε ένα σουτ του Τιάγκο στο 13' που μπορεί να θεωρηθεί ως απειλή και ένα σουτ από τον Βαρέλα πριν τη συμπλήρωση του πρώτου πεντάλεπτου.

Πιο απαιτητικός και με περισσότερη διάθεση μπήκε στην επανάληψη του αγώνα ο Ολυμπιακός, όμως η απουσία τελικών ευκαιριών ήταν κάτι που έλειψε και από τις δύο ομάδες με τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα.

Μέσα από στημένες φάσεις περισσότερο οι ποδοσφαιριστές του Πολυκάρπου προσπάθησαν ν’ απειλήσουν την εστία του Πρόσεκ, όμως το θέμα που υπήρχε στην τελική πάσα δεν τους επέτρεπε να γίνουν και ιδιαίτερα απειλητικοί.

Στο 70’ του αγώνα ο Ολυμπιακός μετουσίωσε την υπεροχή και τον έλεγχο της αναμέτρησης με γκολ. Ο Μάριος Πεχλιβάνης με δυνατό αριστερό σουτ μετά από πάσα του Μανρίκε, άνοιξε το σκορ στο ΓΣΠ για το 1-0. Η ΠΑΕΕΚ στην επανάληψη έμοιαζε, χαμένη ψάχνοντας για ώρα τα πατήματα της και αναπόφευκτα ήρθε η ήττα.

Ολυμπιακός: Μολ, Σαμπίνια, Μουκτάρης, Μακρής (61' Κα), Μανρίκε, Πεχλιβάνης (86' Χαραλάμπους), Κονφέ, Γουακάσο, Κυριάκου (52' Μποβέδα), Μανιάς (61' Γουίλσον), Τιάγκο

ΠΑΕΕΚ: Πρόσεκ, Σουμαόρο, Δημητρίου (46' Νάντο), Βαρέλα (78' Μίλτς), Ενόχ, Τσόσιτς, Ράμος, Ομπανόρ (78' Καπαρτής), Κούρος, Φραγκέσκου (67' Κάρλος Ντίας), Νούνιτς (67' Μπάμπιτς)

Κίτρινες: Τιάγκο, Κονφέ / Ράμος

Η εξέλιξη της αναμέτρησης:

ΤΕΛΙΚΟ Ολυμπιακός-ΠΑΕΕΚ 1-0

4 λεπτά ο έξτρα χρόνος

81' Καλή στιγμή για την ΠΑΕΕΚ, ο Καπαρτής επικίνδυνα απέναντι στον Μολ, ο Γουακάσο όμως τον προλαβαίνει

80' Στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, το 1-0 για τον Ολυμπιακό παραμένει

75' Εκτέλεση φάουλ από τον Μανρίκε, ο Μουκτάρης βρίσκεται σε πλεονεκτική θέση, όμως δεν καταφέρνει να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα

70' ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό και 1-0 με Πεχλιβάνη: Με δυνατό αριστερό σουτ μετά από πάσα του Μανρίκε, ο Ολυμπιακός ανοίγει το σκορ

64' Όμορφη συνεργασία Πεχλιβάνη - Τιάγκο, ο Ομπανόρ απομακρύνει σε κόρνερ

62' Κρατάει περισσότερη ώρα τη μπάλα ο Ολυμπιακός, έχει όμως θέμα στην τελική πάσα

60' Το 0-0 στον αγώνα παραμένει

59' Απευθείας εκτέλεση φάουλ για την ΠΑΕΕΚ με Κούρο, απομακρύνει με κεφαλιά ο Μανιάς

Ετοιμάζει Κα και Γουίλσον ο Πολυκάρπου

54' Κίτρινη σε Τιάγκο, η πρώτη στην αναμέτρηση

53' Παραμένει αρκετά μέτριος ο ρυθμός της αναμέτρησης

49' Κεφαλιά από Γουακάσο, η μπάλα εκτός

Έναρξη β' ημιχρόνου

Ημίχρονο: Ολυμπιακός-ΠΑΕΕΚ 0-0

39' Έχει περάσει αρκετή ώρα για να δούμε κάτι καλό στο παιχνίδι

28' Δυσκολεύεται αρκετά ο Ολυμπιακός, καλύτερη η ΠΑΕΕΚ σε αυτό το πρώτο μισάωρο

18' Mπαλιά στην περιοχή για Ενόχ, όμως ο Μολ βγαίνει έγκαιρα και μαζεύει

13' Διαγώνιο σουτ από Τιάγκο για την πρώτη καλή φάση του Ολυμπιακού στην αναμέτρηση, η μπάλ μόλις έξω

11′ Καλή στιγμή για την ΠΑΕΕΚ. Καλή άμυνα από τον Μανρίκε , πριν προλάβει να ολοκληρώσει τη προσπάθειά του ο Νούνιτς

4' Σουτ από τον Βαρέλα, η μπάλα πάνω από την εστία του Ολυμπιακού

2' Γέμισμα στην περιοχή από τον Βαγγέλη Κυριάκου, μαζεύει ο Πρόσεκ

Έναρξη αγώνα στο ΓΣΠ, Ολυμπιακός-ΠΑΕΕΚ 0-0