Το γκολ του Μπένι... ήταν αρκετό για την Δόξα!

Η Δόξα κέρδισε την ΠΑΕΕΚ με 1-0 στο Μακάρειο στάδιο, σε αγώνα για την 22η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Στο πρώτο ημίχρονο η Δόξα μπήκε καλύτερα και κατάφερε στο 16ο λεπτό να πάρει προβάδισμα στο σκορ. Ο Εμπραλίντζε με εκτέλεση φάουλ, βρήκε εντός περιοχής τον Μπένι, ο οποίος με πλασέ νίκησε τον Πρόσεκ για το 1-0. Στην συνέχεια η ΠΑΕΕΚ ανέβασε στροφές ωστόσο δεν μπόρεσε να απειλήσει ουσιαστικά, πέραν από ένα μακρινό σουτ του Καπαρτή.

Στην επανάληψη η ΠΑΕΕΚ ήταν η ομάδα που άρχισε με καλύτερη διάθεση και απείλησε με τον Κούρο στο 57ο λεπτό. Στο 60 του αγώνα άλλαξαν οι αριθμητικές ισορροπίες καθώς ο Σαντίκ αντίκρισε κόκκινη κάρτα και άφησε την Δόξα του με δέκα ποδοσφαιριστές, ενώ, στο 65ο λεπτό ο Βαρέλα έκανε ένα ωραίο σουτ με τον Σισκόφσκι να κάνει δύσκολη απόκρουση.

Η επόμενη μεγάλη φάση του αγώνα, ήρθε στο 89 όταν ο Μίλτς εκτέλεσε φάουλ από καλή θέση όμως, η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι του Σισκόφσκι και η Δόξα γλίτωσε την ισοφάριση.

Ακολούθως, τίποτα δεν άλλαξε και η Δόξα πήρε μια σημαντική νίκη με 1-0.

Η εξέλιξη του αγώνα:

-Έναρξη αγώνα.
5' Πρώτη καλή στιγμή για την Δόξα. Ο Μπένι έκανε το σουτ εκτός περιοχής, η μπάλα πέρασε λίγο έξω.
16' ΓΚΟΛ 1-0 η Δόξα. Έγινε κομπίνα σε εκτέλεση φάουλ, ο Εμπραλίντζε έδωσε στον Μπένι ο οποίος με πλασέ εντός περιοχής νίκησε τον κίπερ της ΠΑΕΕΚ για το 1-0.
- Μισή ώρα αγώνα. Καλύτερη η Δόξα που είναι μπροστά στο σκορ, προσπαθεί να αντιδράσει χωρίς ουσιαστικό αποτέλεσμα η ΠΑΕΕΚ.
33' Καλή στιγμή για την ΠΑΕΕΚ. Ο Καπαρτής έκανε την σέντρα από δεξιά, ο Μιλτς προσπάθησε να κάνει την κεφαλιά από κοντά όμως βγήκε η άμυνα από την Δόξα.
38' Σουτ από τον Καπαρτή, μαζεύει ο Σισκόφσκι.
-Ανέβασε στροφές στα τελευταία λεπτά η ΠΑΕΕΚ και βγαίνει περισσότερο με αξιώσεις στην επίθεση.
-Ένα λεπτό ο χρόνος καθυστέρησης.
ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ
- Διπλή αλλαγή για την ΠΑΕΕΚ. Βαρέλα και Νεοφύτου μέσα, εκτός Νάντο και Χαραλάμπους.
Έναρξη στο δεύτερο ημίχρονο.
-Δέκα λεπτά στην επανάληψη, τίποτα το ιδιαίτερο από τις δύο ομάδες.
57' Ευκαιρία για την ΠΑΕΕΚ. Ο Κούρος εντός περιοχής, προσπάθησε να κάνει το σουτ ωστόσο δεν βρήκε όπως θα ήθελε την μπάλα.
60' Κόκκινη στον Σαντίκ. Με δέκα ποδοσφαιριστές η Δόξα.
64' Αλλαγή για την ΠΑΕΕΚ. Μέσα ο Νούνιτς, έξω ο Καπαρτής.
65' Σουτ από τον Βαρέλα, δύσκολη απόκρουση από τον Σισκόφσκι.
68' Εκτός ο Ομπανόρ, μέσα ο Μπάμπιτς για την ΠΑΕΕΚ.
72΄ Διπλή αλλαγή για την Δόξα. Σάις και Τραιτσέφσκι εντός, εκτός οι Σάσι και Μέσκα.
77' Ενόχ εκτός αγωνιστικό χώρου, μέσα ο Κωμοδίκης.
87' Μέσα Χάρης Κυριάκου και Ανάνε, εκτός οι Εμπραλίντζε και Στυλιανού.
89' Ο Μίλτς εκτέλεσε φάουλ, η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι του Σισκόφσκι.