Στο παιχνίδι της 3ης θέσης με "ζωγραφιά" Σίλβα

Με γκολάρα του Ιγκόρ Σίλβα στο 79’, η ΑΕΚ κέρδισε με 1-0 την ΑΕΛ, μείωσε στους τρεις βαθμούς από την 3η θέση και μπαίνει δυναμικά στην διεκδίκηση της θέσης που οδηγεί στην Ευρώπη.

Με αυτή τη νίκη, η ΑΕΚ έφτασε στο -3 από την ΑΕΛ και εν όψει της τελικής ευθείας μπαίνει δυναμικά στη διεκδίκηση της 3ης θέσης.

Μπείτε ΕΔΩ στο LIVE.

Δίλεπτο με δυο μεγάλες ευκαιρίες

Το παιχνίδι ξεκίνησε με χαμηλό τέμπο και τις δυο ομάδες να είναι πολύ προσεκτικές στην άμυνα τους. Με την πάροδο του πρώτου 15λεπτου, ο ρυθμός ανέβηκε και οι δυο ομάδες βρήκαν από μια μεγάλη φάση. Στο 16’ ο Γιάννου βγήκε τετ α τετ με τον Πρόσεκ, ο οποίος κέρδισε τον επιθετικό της ΑΕΚ. Μετά από δυο λεπτά η ΑΕΛ βρήκε και αυτή την πρώτη της μεγάλη ευκαιρία, με τον Τόνιο να αποκρούει κοντινό πλασέ του Χουράδο από πλάγια θέση.

Αυτές ουσιαστικά ήταν οι μεγάλες φάσεις του ημιχρόνου, καθώς στη συνέχεια οι δυο ομάδες αρκέστηκαν στη δύναμη και στα δυνατά μαρκαρίσματα.

Καλύτερη η ΑΕΚ, μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ

Η ΑΕΚ ήταν καλύτερη στο δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο δεν μπόρεσε να φτιάξει μεγάλες φάσεις μπροστά στην εστία του Πρόσεκ. Η ομάδα του Κέρκεζ με ξεκάθαρο πλάνο να χτυπήσει στην αντεπίθεση, έχασε μεγάλη ευκαιρία να το κάνει στο 76’, ωστόσο ο Τόνιο απέκρουσε δύσκολα το σουτ του Χουράδο.

ΓΚΟΛΑΡΑ ο Σίλβα

Στο 79’ ο Ιγκόρ Σίλβα πέτυχε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης και χάρισε τρεις πολύτιμους βαθμούς στην ΑΕΚ, εν όψει της τελικής ευθείας του πρωταθλήματος.