Κέρδισε και έβαλε… φωτιά

Το τέρμα του Μηνά Αντωνίου στο 15ο λεπτό, ήταν εκείνο που έκρινε το παιχνίδι ΕΝΠ-Δόξα και χάρισε το πολύτιμο τρίποντο στους γηπεδούχους. Οι «βυσσινί» κατάφεραν να σκοράρουν στο χρονικό σημείο που ήταν καλύτεροι και να κρατήσουν το μηδέν στο 2ο ημίχρονο, όπου δέχθηκαν πίεση.

Το σημερινό αποτέλεσμα φέρνει τις δυο ομάδες ισόβαθμες, μαζί με την Αλκή, στους 20 βαθμούς και όπως γίνεται αντιληπτό προβλέπονται μεγάλες μάχες στη συνέχεια για την αποφυγή του υποβιβασμού.

Την ελαφριά υπεροχή της με γκολ μετουσίωσε η Ένωση στο 1ο ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που έλεγξαν το παιχνίδι στο ξεκίνημα του και παρά το γεγονός ότι δεν βρήκαν πολλές ευκαιρίες κατάφεραν να προηγηθούν με 1-0. Ο Μηνάς Αντωνίου στο 15ο λεπτό μπήκε στην περιοχή από αριστερά και με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Γκρεμσλ.

Η Δόξα δεν αντέδρασε και εκτός από ένα σουτ του Κάρλος δεν απείλησε την Ένωση.

Στην επανάληψη η ομάδα του Λούκα Χατζηλούκα ήταν καλύτερη και έψαξε την ισοφάριση. Ανέβηκε, πίεσε και έχασε 2-3 πολύ καλές ευκαιρίες, ωστόσο δεν κατάφερε να σκοράρει και έφυγε με την ήττα.

Τέλος αγώνα

80' Μεγάλη ευκαιρία για τη Δόξα. Ο Πέτρου απέκρουσε το σουτ του Αλεξάνδρου

74' Μεγάλη ευκαιρία για τη Δόξα. Έδιωξαν πάνω στη γραμμή οι γηπεδούχοι

70' Παραμένει το 1-0 για την ΕΝΠ

63' Καλό σουτ από τον Ουντότζι, με διπλή προσπάθεια ο Γκρεμσλ

50' Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Μπόλιεβιτς, λίγο πάνω από τα δοκάρια

Ξεκίνησε το 2ο ημίχρονο

Τέλος ημιχρόνου 1-0

37' Πρόβλημα με Κλέιμαν

30' Πρώτο καλό σουτ για τη Δόξα με τον Λουίς Κάρλος, απέκρουσε ο Κλέιμαν

25' Καλύτερη η Ένωση, η Δόξα δεν αντέδρασε μετά το γκολ που δέχθηκε

15' Ο Μηνάς Αντωνίου με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή ανοίγει το σκορ για την Ένωση

Έναρξη αγώνα

Ένωση: Κλέιμαν, Ριέρα, Ενόχ, Κολοκούδιας, Ουντότζι, Αμπαρτζουμιάν, Μηνάς, Αγγελή, Βαλλιάνος, Ρασμούσεν, Κυριάκου

Στον πάγκο: Πέτρου, Μουλαζίμης, Σερμπάκοφ, Ζάρατε, Ελευθερίου, Ολίβα, Γκλάβινα, Φυτανίδης, Μαϊσουράντζε

Δόξα: Γκρεμσλ, Περέιρα, Μουκτάρης, Τίνκου, Παπαφώτης, Λουίς Κάρλος, Μπόλιεβιτς, Ασαμόα, Αλεξάνδρου, Ζατλ, Παβλόφ

Στον πάγκο: Λοϊζου, Φερνάντες, Μπατίν, Άδωνη, Νέλσον