ΠΑΕΕΚ-Εθνικός 0-4: Τη σκόρπισε, την προσπέρασε κι ελπίζει!

Στο ντέρμπι ουραγών που ολοκλήρωσε τη δεύτερη αγωνιστική στη β’ φάση του πρωταθλήματος ο Εθνικός Άχνας κατέβαλε με 4-0 την ΠΑΕΕΚ στο «Μακάρειο».

Χάρη στην ευρύτερη επιτυχία της στη σεζόν η ομάδα του Νταβίντ Μπαντία έφτασε τους 16 βαθμούς και προσπέρασε κατά έναν την ομάδα της Κερύνειας που μέτρησε τη 15 ήττα της στο πρωτάθλημα και πλέον είναι ο νέος ουραγός.

Οι φιλοξενούμενοι ανέλαβαν εξ αρχής την πρωτοβουλία και ευτύχησαν να προηγηθούν στο 14’ με ωραίο εκτός περιοχής σουτ του Χουντόμπιακ. Η οικοδέσποινα προσπάθησε μεν να αντιδράσει, δεν κατάφερε ωστόσο να δημιουργήσει προϋποθέσεις απειλής της αντίπαλης εστίας.

Λίγο πριν την ανάπαυλα ο Εθνικός έφτασε και σε δεύτερο τέρμα: ο Ντούρις ελίχθηκε ωραία μέσα στην περιοχή και έδωσε εξαιρετική ασίστ στον Γκονθάλεθ που αμαρκάριστος στο δεύτερο δοκάρι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα (41’).

Στην πρώτη καλή επίθεση στο δεύτερο ημίχρονο το σωματείο της Άχνας έφτασε στο 3-0: ο Πηλέας σέντραρε από αριστερά και στο κέντρο της περιοχής ο Ντούρις πήδηξε ανενόχλητος και με σκαστή κεφαλιά νίκησε τον Πρότσεκ (53’).

Πέντε λεπτά αργότερα τέρμα του Ενόχ ακυρώθηκε από τον VAR, καθώς μετά την απόκρουση του Χριστοδούλου η μπάλα είχε χτυπήσει και στο χέρι του άσου της ΠΑΕΕΚ, πριν καταλήξει στα δίχτυα.

Ακολούθως ο Εθνικός επιδόθηκε σε διαχείριση του προβαδίσματός του, το οποίο διεύρυνε στο 85’ ο νεοεισελθών Ζάκπα μετά από ασίστ του Πηλέα.

ΠΑΕΕΚ - ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣ       0-4 (14.3)
Γήπεδο:
Μακάρειο
Σκόρερ: 14’ Χουντόμπιακ, 41’ Γκονθάλεθ, 53’ Ντούρις, 85’ Ζάκπα
Διαιτητές: Μενέλαος Αντωνίου - Πέτρος Πέτρου, Χρίστος Ε. Χρίστου - Λούκας Σωτηρίου
VAR: Γιώργος Νικολάου / AVAR: Ξένια Ηροδότου
Κίτρινες: Μιλτς, Ενόχ / Γκόρουπετς
ΠΑΕΕΚ (4-2-3-1): Πρότσεκ - Κωμοδίκης, Φραγκέσκου, Τσόσιτς, Κούρος - Τίμερμανς (46’ Ράμος), Ντίας (71’ Χαραλάμπους) - Ενόχ (89’ Καϊμόλεν), Άντρις Νεοφύτου, Μιλτς (46’ Νούνιτς) - Βαρέλα (75’ Αντρέας Νεοφύτου).
ΕΘΝΙΚΟΣ (4-2-3-1): Χριστοδούλου - Γκόρουπετς, Ταράσοβς, Χαλ, Πηλέας - Χουντόμπιακ, Γκονθάλεθ (88’ Περατικός) - Βοϊτκόβσκι (88’ Ντόλεζαλ), Μάζουρεκ (84’ Κουμής), Ιωάννου (80’ Ζάκπα) - Ντούρις.

Θυμηθείτε την εξέλιξη του αγώνα:
1' Σέντρα στον αγώνα με τον Εθνικό!
4' Εντός περιοχής πτώση του Βαρέλα μετά από μονομαχία με τον Χαλ, αφήνει το παιχνίδι να συνεχιστεί ο διαιτητής, συμφωνεί μαζί του και ο VAR
8' Σέντρα Κωμοδίκη, προ του Βαρέλα ο Ταράσοβς παραχωρεί κόρνερ
14΄ ΓΚΟΛ! 0-1 Ο ΕΘΝΙΚΟΣ!
Ο Χουντόμπιακ παίρνει την μπάλα στο χώρο του κέντρου και με καμπυλόγραμμο σουτ από τα 25 μέτρα νικά τον Πρότσεκ

19' Κίτρινη στον Γκόρουπετς για φάουλ στον Βαρέλα
20' Δεν καταφέρνει να βγάλει αντίδραση η ΠΑΕΕΚ στο προβάδισμα των φιλοξενούμενων
24' Φάουλ του Μάζουρεκ, διώχνει ο Φραγκέσκου προ του Χουντόμπιακ
36' Κίτρινη στον Μιλτς για φάουλ στον Γκόρουπετς
38' Κάθετη Βαρέλα στον Ενόχ, βγαίνει κι αποκρούει ο Χριστοδούλου
41' ΓΚΟΛ! 0-2 Ο ΕΘΝΙΚΟΣ!
Ο Ντούρις ελίσσεται εντός περιοχής, γυρίζει την μπάλα στο δεύτερο δοκάρι, όπου ο αμαρκάριστος Γκονθάλεθ στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Πρότσεκ

45' Ένα λεπτό ο πρόσθετος χρόνος
45+1' Τέλος πρώτου ημιχρόνου!

Διπλή αλλαγή για την ΠΑΕΕΚ: Νούνιτς και Ράμος αντί Μιλτς και Τίμερμανς αντιστοίχως.

46' Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο με την ΠΑΕΕΚ!
48' Πιο δραστήρια επιθετικά η οικοδέσποινα μετά τις αλλαγές
53' ΓΚΟΛ! 0-3 Ο ΕΘΝΙΚΟΣ!
Από σέντρα του Πηλέα ο Ντούρις ανενόχλητος στην περιοχή με σκαστή κεφαλιά νικά τον Πρότσεκ
58' Από σέντρα του Κούρου και απομάκρυνση του Χριστοδούλου η μπάλα χτυπά στον Ενόχ και καταλήγει στα δίχτυα του Εθνικού. Κατόπιν εξέτασης από τον VAR το τέρμα ακυρώνεται, επειδή η μπάλα βρήκε και στο χέρι του άσου της ΠΑΕΕΚ
61' Κίτρινη στον Ενόχ για φάουλ στον Γκονθάλεθ
75' Αλλαγή για την ΠΑΕΕΚ: Αντρέας Νεοφύτου και Χαραλάμπους αντί των Βαρέλα και Ντίας αντιστοίχως
78' Εκτός περιοχής σουτ του Μάζουρεκ, άστοχο
80' Αλλαγή για τον Εθνικό: Ζάκπα αντί Ιωάννου
84' Αλλαγή για τον Εθνικό: Κουμής αντί Μάζουρεκ
85' ΓΚΟΛ! 0-4 Ο ΕΘΝΙΚΟΣ!
Από πάσα του Πηλέα ο Ζάκπα ελίσσεται στην περιοχή και από κοντινή απόσταση νικά τον Πρότσεκ

90' Δύο λεπτά ο πρόσθετος χρόνος