Μεχίας και Βεσέ το μοίρασαν στην μέση

Σε ένα παιχνίδι όπου πρωταγωνιστές ήταν οι δυο τερματοφύλακες Ομόνοια και Νέα Σαλαμίνα έμειναν στο 0-0. Τον πρώτο της βαθμό σητν β' φάση πήρε η Ομόνοια, δυο τους έκανε η Νέα Σαλαμίνα. Με δέκα ολοκλήρωσε την αγώνα η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου λόγω αποβολής με δεύτερης κίτρινης κάρτας του Βύντρα.

Κακός ρυθμός χωρίς φάσεις
Σε ένα ημίχρονο το οποίο θα ξεχαστεί αρκετά γρήγορα Ομόνοια και Νέα Σαλαμίνα έμειναν στο 0-0. Μάλιστα η κατοχή έφτασε και στο 65-35 για τους πράσινους ωστόσο ούτε η μια ομάδα ούτε η άλλη δεν κατάφερε να απειλήσει την εστία του αντίπαλου τερματοφύλακα.

Δείτε το Live ΕΔΩ.

Στο 5ο λεπτό ήρθε η πρώτη και μοναδική καλή ευκαιρία για την ομάδα του Γιάννη Αναστασίου με τον Ραμίρες να κάνει το σουτ και την μπάλα να απομακρύνεται πριν περάσει την τελική γραμμή. Στο ίδιο λεπτό και στην αντεπίθεση η Νέα Σαλαμίνα έφτιαξε την δική της ευκαιρία με το σουτ του Τιάγκο να μαζεύει την μπάλα ο Μεχιας. Στο 35ο λεπτό η ομάδα του Σάββα Πουρσαιτίδη έφτιαξε ακόμη μια ευκαιρία με το σουτ του Μιντίκκη όμως να πέφτει και διώχνει την μπάλα ο Μεχίας

Ζήτησαν πέναλτι οι πράσινοι
Στο 50ο λεπτό της αναμέτρησης η Ομόνοια ζήτησε πέναλτι σε ανατροπή του Γκόμες με τον διαιτητή της αναμέτρησης να αφήνει πλεονέκτημα της φάσης. Φαίνεται όμως ο ποδοσφαιριστής της Νέας Σαλαμίνας να πατά τον Γκόμες.

Διπλό όχι Βεσελόφσκι
Στο 52ο λεπτό η Ομόνοια κέρδισε φαουλ σε καλό σημείο και την εκτέλεση ανέλαβε ο Γκόμες. Ο τερματοφύλακας της Νέας Σαλαμίνας αντέδρασε σωστά στην εκτέλεση αλλά και σε δεύτερο χρόνο είπε νέο όχι στον Κούσσουλο. Στο 60ο λεπτό οι πράσινοι έφτασαν και πάλι κοντά στο γκολ ωστόσο το σουτ του Ραμίρες πέρασε λίγο έξω.

Εντυπωσιακή επέμβαση
Στο 73ο λεπτό η Ομόνοια βρέθηκε και πάλι κοντά στο γκολ αλλά και πάλι ο Βεσελόφσκι είπε όχι. Ο Μότα έπιασε την καρφωτή κεφαλιά με τον τερματοφύλακα της Νέας Σαλαμίνα να βγάζει την μπάλα από τα δίκτυα του.

Στην γραμμή και πάλι
Στο 78ο λεπτό και πάλι η Ομόνοια έφτασε κοντά στο ανοίξει το σκορ αλλά και πάλι ο Βεσελόφσκι είπε όχι στην κεφαλιά του Ντάρμπισαιαρ διώχνοντας την μπάλα πάνω στην γραμμή.

Σειρά του Μεχίας
Στο 85ο λεπτό η Νέα Σαλαμίνα έχασε την δική της κλασική ευκαιρία για να πάρει τη νίκη. Ο Τιάγκο έκανε το γυριστό σουτ με το Μεχίας όμως να κάνει την επέμβαση του αγώνα διώχνοντας την μπάλα σε κόρνερ.

Ομόνοια: Μεχίας, Βύντρα, Κούσουλος, Μότα, Μανρικέ, Κατελάρης (46’ Λοέ), Γκόμες, Τζιωνής (77’ Μόντες), Μαυρίας, Κολοβός (62’ Ντάρμπισαϊρ,), Ραμίρες

Νέα Σαλαμίνα: Βεσελόφσκι, Γκολομπάρτ, Φουστάρ, Κίνγκσλεϊ (90» Σικόρσκι)Χριστοφόρου, Μαργκάσα (77’ Κωστή), Τιάγκο, Μιντίκκης, Νουρ, Τισντέλ (68’ Ελουντού), Κορέια
Κίτρινες: Βύντρα, Ντάρμπισαϊαρ/ Ελουντού
Κόκκινες: Βύντρα
Διαιτητής: Φωτίου Κωσταντίνος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Παύλος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Τζιωρτζής Όμηρος
4ος Διαιτητής: Τσούκκας Αβραάμ
Παρατηρητής Διαιτησίας: Καπιτανής Κώστας