Μοιρασιά στο "Παπαδόπουλος"

Ισόπαλο 1-1 έληξε το παιχνίδι Ανόρθωση-ΕΝΠ για τη 2η αγωνιστική της Β΄φάσης του πρωταθλήματος. Το σκορ διαμορφώθηκε από το πρώτο ημίχρονο, όταν ο Βίκτορ έβαλε μπροστά την «Κυρία» και ο Ζάρατε λίγο πριν τη λήξη ισοφάρισε σε 1-1. Η ομάδα της Αμμοχώστου έφτασε στους 29 βαθμούς και η αντίστοιχη του Παραλιμνίου στους 21.

Καλύτερα μπήκε στον αγώνα η Ένωση, σε αντίθεση με την Ανόρθωση που υπέπεσε σε πολλά λάθη και δεν μπορούσε να βρεθεί με αξιώσεις στην αντίπαλη εστία. Οι φιλοξενούμενοι απείλησε τρεις φορές, προτού η Ανόρθωση σκοράρει στην πρώτη της καλή επίσκεψη στην εστία των βυσσινί. Στο 36’ ο Πράνιτς έκανε του φάουλ, ο Κατσαράβα γύρισε παράλληλα την μπάλα και ο Βίκτορ με κοντινή προβολή άνοιξε το σκορ.

Το παιχνίδι όδευε προς το τέλος του ημιχρόνου, ωστόσο η Ένωση φρόντισε να πάει με το ισόπαλο 1-1. Ο Ζάρατε στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων με υποδειγματικό πλασέ νίκησε τον Δημητρίου.

Στην επανάληψη η Ανόρθωση ξεκίνησε καλύτερα, βρήκε μεγάλη ευκαιρία στο 50’ για να σκοράρει, όμως, ο Κατσαράβα απέκρουσε άθελα με το κεφάλι το δυνατό σουτ του Στρούνα που είχε πορεία προς τα δίχτυα. Με την πάροδο του χρόνου η Ένωση ισορρόπησε, ανέβηκε και απείλησε για το γκολ, με τον Αντωνίου να χάνει μεγάλη ευκαιρία στο 87’.

Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων σημειώθηκε και η μεγαλύτερη φάση του αγώνα, όταν ο Ντούρις από πολύ κοντά τράνταξε το δοκάρι.

Το τριπλό σφύριγμα του Γιάννη Αναστασίου βρήκε τις δυο ομάδες ισόπαλες 1-1 και να παίρνουν από έναν πόντο.