ΑΕΛ-Ολυμπιακός 0-4: Παραμονή με 4άρα

Ο Ολυμπιακός με σβηστές μηχανές, πέτυχε άλλη μία νίκη στα πλέι οφ και μάλιστα με 4άρα απέναντι στην ΑΕΛ (0-4), φεύγοντας με το διπλό από τη Λεμεσό που εξασφαλίζει στους «μαυροπράσινους» τη μαθηματική παραμονή τους στην κατηγορία. Η ΑΕΛ δεν κατάφερε σε κανένα σημείο να μπει στους ρυθμούς του αγώνα αν και ο Σάββας Παντελίδης προσπάθησε μέσω αλλαγών να διαφοροποιήσει τα δεδομένα όμως… μάταια. Οι ποδοσφαιριστές του Τούτις με περισσότερη θέληση έφυγαν με την 4η νίκη στα πλέι οφ και με την ΑΕΛ να δέχεται μετά από τρία σερί ματς με μηδέν πίσω, να δέχεται απόψε τρία γκολ. Σκόρερ οι Τιάγκο, Γουίλσον, Σάλι – το πρώτο σημειώθηκε με αυτογκόλ Σωτηρίου.

Oι συνθέσεις των ομάδων:

ΑΕΛ: Κεραυνός, Φραντζής, Τσέποβιτς, Ανδρέου (46′ Μεντόγεβιτς), Παπαφώτης (62' Ριέρα), Μαζάν, Σωτηρίου, Κολιάς (46′ Μαρόσα), Ριστέφσκι (75' Μιλιτσεάνου), Μπαλντέ  (46′ Έουλερ), Νταβόρ
Στον πάγκο: Μέγιερι, Μεντόγεβιτς, Έουλερ, Ορτέγκα, Αντωνίου, Μιλιτσεάνου, Αντωνίου Χ., Ζαχαρία, Ρέις, Μαίντεβατς, Μαρόσα, Νικολεττίδης

Ολυμπιακός: Μολ, Μποβέδα, Μακρής (79' Σάλι), Γουίλσον, Μανρίκε, Πεχλιβάνης, Κονφέ, Ντιανέ, Νάνι, Κυριάκου, Τιάγκο
Στον πάγκο: Τσούπιτς, Φώτη, Ανδρονίκου, Σάλι, Γκουστάβο, Χριστοδούλου, Ευτυχίδης, Καραγιάννης, Δημητρίου, Σάββα, Μανιάς, Χαραλάμπους

Η εξέλιξη της αναμέτρησης:

ΤΕΛΙΚΟ: ΑΕΛ-Ολυμπιακός 0-4

84' ΓΚΟΛ και 0-4 για τον Ολυμπιακό. Κοντινό πλασέ από τον Σάλι και η μπάλα στα δίχτυα.

78' ΕΚπληκτική απόκρουση Μολ, διατηρώντας το μηδέν για τον Ολυμπιακό

62' ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό και 0-3 με τον Γουίλσον. Πήρε την ωραία κάθετη μπαλιά από τον Τιάγκο και με ωραίο τελείωμα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

58' Μεγάλη στιγμή για την ΑΕΛ: Παράλληλο γυριστό σουτ από τον Τσέποβιτς, η μπάλα όμως εκτός εστίας

52' Άστοχο σουτ από τον Έουλερ

49' Σκοράρει με τον Γουίλσον ο Ολυμπιακός, όμως ακυρώνεται ορθά ως οφσάιντ

46' Τρεις αλλαγές ο Παντελίδης, καμία ο Τούτιτς

Έναρξη β' ημιχρόνου

Ημίχρονο ΑΕΛ-Ολυμπιακός 0-2

Ωραία απόκρουση από τον Κεραυνό σε κόρνερ σε καλή φάση για τον Ολυμπιακό

43' Κεφαλιά από τον Μακρή η μπάλα εκτός

39' O Oλυμπιακός με σβηστές μηχανές προηγείται της ΑΕΛ πριν το ημίχρον με δύο γκολ διαφορά

33' ΓΚΟΛ και 0-2 για τον Ολυμπιακό με Τιάγκο που τελειώνει μόνος τη φάση με κοντινό πλασέ

30' Mπροστά στο σκορ ο Ολυμπιακός και 0-1 με αυτογκόλ Σωτηρίου!

27' Βγαίνει μπροστά η ΑΕΛ πάει να δημιουργήσει κάτι καλό, όμως ξανά ο Τσέποβιτς σε αντικανονική θέση, έτσι η φάση είναι ως μη γενόμενη

Παράπτωμα και εκτός

14' Η ΑΕΛ σκόραρε και άνοιξε το σκορ με τον Μαζάν, όμως το γκολ ακυρώθηκε μέσω VAR, αφού προηγήθηκε οφσάιντ, με τον Τσέποβιτς στην μεταβίβαση να είναι πιο μπροστά

9' Το κόρνερ εκτελείται και με διπλή προσπάθεια ο Κεραυνός μαζεύει τη μπάλα πριν ο Μανρίκε γίνει επικίνδυνος

8' Καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό - πλασέ του Τιάγκο η μπάλα καταλήγει σε κόρνερ