Ο «Βασιλιάς» του έσπασε το αήττητο!

Η Νέα Σαλαμίνα συνεχίζει την εξαιρετική της πορεία στα play offs, αφού μετά τις ισοπαλίες με ΑΠΟΕΛ και Ομόνοια, σήμερα πέτυχε την πρώτη της νίκη με 1-0 κόντρα στην ΑΕΚ.

Η ομάδα του Σάββα Πουρσαϊτίδη με σκόρερ τον Κίνγκσλει πέτυχε την πρώτη της νίκη στη δεύτερη φάση και απέδειξε για άλλη μια αγωνιστική ότι δεν θα είναι εύκολος αντίπαλος για καμία ομάδα. Οι ερυθρόλευκοι υποχρέωσαν τον Ιμανόλ Ιδιακέθ στην πρώτη του ήττα μετά την επιστροφή του στην ΑΕΚ και έφτασαν τους πέντε βαθμούς στη δεύτερη φάση του πρωταθλήματος.

Δείτε ΕΔΩ το LIVE.

Καλύτερη η Σαλαμίνα με δυο μεγάλες ευκαιρίες

Η Νέα Σαλαμίνα ήταν καλύτερη στο πρώτο 25λεπτο του αγώνα, με δυο χαμένες ευκαιρίες με Κίνγκσλει και Τιάγκο. Συγκεκριμένα στο 6ο λεπτό ο Κίνγκσλει αστόχησε με κεφαλιά από κοντινή θέση, ενώ στο 22’ ο Τιάγκο νικήθηκε από τον Τόνιο σε τετ α τετ εντός περιοχής.

Τρίτη και φαρμακερή για Σαλαμίνα

Η ομάδα του Σάββα Πουρσαϊτίδη συνέχισε να είναι καλύτερη και στην 3η ευκαιρία που βρήκε σκόραρε με τον Κίνγκλσει να πλασάρει εύστοχα τον Τόνιο κάνοντας το 1-0. Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι, ωστόσο δεν μπόρεσαν να απειλήσουν την εστία του Βεσελόφσκι.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ΑΕΚ είχε την κατοχή της μπάλας, ωστόσο η Σαλαμίνα είχε σπουδαία αμυντική συμπεριφορά και κράτησε το μηδέν και μαζί τη μεγάλη νίκη.