Πρώτη νίκη για Ομόνοια, συνεχίζει στις ήττες η ΑΕΛ

Την πρώτη της νίκη (3-1) στη φάση των πλέι οφ πέτυχε η Ομόνοια με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μαρίνο Τζιωνή, απέναντι στην ΑΕΛ. Ένα γκολ και μία ασιστ ο μικρός, ο οποίος αποχώρησε στο 87’ καταχειροκροτούμενος.

Η  παρουσία του ποδοσφαιριστής της Ομόνοιας ήταν από τα highlight της βραδιά στο ΓΣΠ με την ΑΕΛ να παραμένει χωρίς νίκη στη β’ φάση του πρωταθλήματος, έχοντας 3 στις 3 αποτυχίες. Η ομάδα του Ντούσα Κέρκεζ συνεχίζει να παραμένει αρκετά πίσω από την κορυφή με τη λεμεσιανή ομάδα να εμφανίζει γι’ άλλο ένα παιχνίδι την αδυναμία της στο σκοράρισμα. Μαρίνος Τζιωνής το πρώτο γκολ για την Ομόνοια, ο Ραμίρεζ το δεύτερο και ο Ντάρμπισαιαρ το τρίτο, ενώ για την ΑΕΛ έφερε προσωρινά το παιχνίδι στα ίσα ο Γουήλερ, ισοφάριση που κράτησε μόλις δύο λεπτά.

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του αγώνα

Εικόνα αγώνα
Ο 17χρονος Μαρίνος Τζιωνής ήταν αυτός που έκρινε το πρώτο μέρος του αγώνα στο ΓΣΠ Ομόνοια-ΑΕΛ, με τον ποδοσφαιριστή της Ομόνοιας με έξυπνο τρόπο να σημειώνει το 1-0.

Το πρώτο 45λεπτο βάφτηκε ‘πράσινο’, αν και σε γενική ομολογία η κατοχή ήταν στο 50%-50% , όμως οι ποδοσφαιριστές του Γιάννη Αναστασίου κυκλοφορούσαν καλύτερα την μπάλα, ενώ έδειχναν περισσότερη διάθεση για επίθεση και γκολ. Οι απειλές της ΑΕΛ ήρθαν από στημένα και από ασυνεννοησία στην άμυνα της Ομόνοιας.

Η φιλοξενούμενη ομάδα ανέβασε στροφές στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, με την ευκαιρία του Αντάμοβιτς στο 34’ να πηγαίνει χαμένη. Ουσιαστικά ήταν η κραυγαλέα φάση μπροστά στα καρέ του Μεχίας, φάση που μπορούσε να φέρει και την ισοφάριση. Το γκολ για τους γηπεδούχους ήρθε μετά από οργανωμένη επίθεση της Ομόνοιας και τον Ραμίρεζ να επιχειρεί ένα δυνατό σουτ εντός περιοχής, με τον Τζιωνή να εκμεταλλεύεται πλήρως την ασταθώς απόκρουση του Πρόσεκ, πετυχαίνοντας το τρίτο του γκολ στο πρωτάθλημα.

Με μία τεράστια ευκαιρία για την Ομόνοια άρχισε το β' ημίχρονο για την Ομόνοια. Στο 49' ο Ατζαγκούν προλαβαίνει τον Ντόσα στην πλάτη της άμυνας της ΑΕΛ, κλέβει την μπάλα και ο Γουήλερ με σωτήρια άμυνα, προλαβαίνει τον ποδοσφαιριστή της Ομόνοιας, πριν πάρει την απόφαση για να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα. Η ΑΕΛ απάντησε στο με 52' με απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Ντα Σίλβα, η μπάλα πέρασε μόλις δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Μεχίας.

Αρκετά μαρκαρίσματα και με τους προπονητές να κάνουν τις αλλαγές του, δόθηκε συνέχεια στο β’ ημίχρονο, με την ΑΕΛ να είναι σαφώς καλύτερη σε σύγκριση με το πρώτο 45λεπτο. Η υπεροχή της ΑΕΛ εξαργυρώθηκε στο 81’ με γκολ του Γουήλερ, φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσα. Αυτή η ισοφάριση κράτησε μόλις δύο λεπτά αφού ο Ραμίρεζ στο 83’ έδωσε ξανά προβάδισμα στους ‘πράσινους’.

Η Ομόνοια κλείδωσε τη νίκη στο 90’ του αγώνα με τον Ντάρμπισαιαρ να σημειώνει το τρίτο γκολ για το ‘τριφύλλι’ και τον Άγγλο να σφραγίζει το 3-1.

Ομόνοια: Μεχίας, Κούσουλος, Γκαφούρ, Μότα, Μανρίκε, Σοάρες (69’ Κολοβός), Γκόμεθ, Ατζαγκούν, Τζιωνής (87’ Ντάρμπισαρι ), Μαυρίας (85’ Λόε), Ραμίρεζ

ΑΕΛ: Πρόσεκ, Ντ. Τζούνιορ, Αβραάμ, Ζντραφσκόφσκι (83’ Λεάντρο Σίλβα), Ντα Σίλβα, Γκοντάλ, Χουράδο (65’ Μακρής), Γουήλερ, Ν. Τεξέιρα, Αντόνια (78’ Μυτίδης), Αντάμοβιτς