Αυτή η ΑΕΛ δεν... μπορεί

Συνεχίζει να βγάζει τον κακό της εαυτό προς τα έξω η ΑΕΛ. Η ομάδα της Λεμεσού δεν μπορεί να σηκώσει κεφάλι, δέχεται τις ήττες τη μία πίσω από την άλλη, με την ΑΕΛ να παραμένει στους 45 βαθμούς. Η παρουσία της στο ΓΣΠ ήταν τέτοια κυρίως στο πρώτο ημίχρονο που ούτε ο ίδιος Ντούσαν Κέρκεζ μάλλον δεν πίστευε ότι αυτή η ομάδα μπορούσε να φύγει με διπλό.

Κάτι το οποίο επιβεβαιώθηκε. Πολλά λάθη, λιγοστές ευκαιρίες και την ομάδα να υστερεί για άλλη μια φορά στο σκοράρισμα. Δεν είναι τυχαίο εξάλλου που το μοναδικό της γκολ στο παιχνίδι της, ήρθε από έναν αριστερό μπακ, τον Γουήλερ. Όσο οι Χουράδο, Αντάμοβιτς και Ντα Σίλβα συνεχίζουν να είναι πίσω, η ΑΕΛ δεν μπορεί να κερδίσει.

Μετά τη βαριά ήττα από τον Απόλλωνα και τη δύσκολη εβδομάδα στην προηγούμενη αγωνιστική, σήμερα ήταν η ευκαιρία της απέναντι σε μία ομάδα χωρίς κανένα κίνητρο στη Λευκωσία να σηκώσει ανάστημα. Έπρεπε να περάσουν 81 λεπτά για να σκοράρει, δείχνοντας μεγάλη αδυναμία στο να κρατήσει αυτό το 1-1. Το τελικό 3-1 και η ήττα που δέχθηκε, ήταν ο καθρέφτης της αναμέτρησης και την εικόνα που έβγαλε η ΑΕΛ, αποτέλεσμα όμως που την κρατάει μακριά από το στόχο της. Δεν έχει σημασία το πόσο προσπάθησε η ομάδα της Λεμεσού στο β’ μέρος του αγώνα, σημασία έχει το αποτέλεσμα και οι 12 χαμένοι βαθμοί στα τελευταία τέσσερα παιχνίδια.

Το 2019 συνεχίζει να γυρίζει την πλάτη στη ‘γαλαζοκίτρινη’ ομάδα, αφού έχει στο συρτάρι της μόλις τέσσερις νίκες. Οι ποδοσφαιριστές βγάζουν μία κούραση στον αγωνιστικό χώρο και ο Ντούσαν Κέρκεζ οφείλει να το διορθώσει αυτό. Απομένουν επτά παιχνίδια μέχρι το τέλος, αλλά δεδομένου ότι έχει και το κύπελλο μπροστά της η ΑΕΛ, θα πρέπει να βρει τον τρόπο ο Βόσνιος τεχνικός για ν’ ανακάμψει η ομάδα έστω και τώρα στο φινάλε.