Λύτρωση στις καθυστερήσεις για την Ανόρθωση

Με το γκολ του Ζοάο Βίκτορ στο 92’, η Ανόρθωση πέτυχε την πρώτη της νίκη (0-1) στην δεύτερη φάση του πρωταθλήματος και έφτασε τους 32 βαθμούς. Ο αρχηγός της Κυρίας, με απευθείας εκτέλεση φάουλ, έκρινε το παιχνίδι στην Πάφο. Με αυτή την ήττα, η Πάφος έμεινε στους 22 βαθμούς και πλέον ο κίνδυνος είναι ορατός, καθώς δεν μπόρεσε να κρατήσει έστω και ένα πολύτιμο βαθμό.

Δείτε ΕΔΩ το LIVE.

Δυο μεγάλες ευκαιρίες και δοκάρι

Το πρώτο ημίχρονο δεν ήταν καλό σε ρυθμό, αλλά έβγαλε τρεις μεγάλες φάσεις. Η πρώτη ήρθε από την Πάφο στα πρώτα 30 δευτερόλεπτα με την κεφαλιά του Ράκελς, ενώ η Ανόρθωση απάντησε με την κεφαλιά του Ντούρις να φεύγει λίγο πάνω από τα δοκάρια. Στη συνέχεια, ο ρυθμός έπεσε, με τις δυο ομάδες να έχουν μοιρασμένη κατοχή της μπάλας. Στο 30’ ο Νέμετς με σουτ εκτός περιοχής σημάδεψε το δοκάρι και έχασε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ.

Δεύτερο δοκάρι για την Πάφο

Το δεύτερο ημίχρονο κινήθηκε όπως και το πρώτο. Χαμηλό τέμπο χωρίς τις μεγάλες ευκαιρίες. Για να δούμε φάση στην επανάληψη θα έπρεπε να φτάσουμε στο 64’ όταν ο Ανγκούλο έκανε την σέντρα και η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι του Δημητρίου.

Λύτρωση με τον αρχηγό

Εκεί που όλα έδειχναν ότι το 0-0 θα ήταν το τελικό αποτέλεσμα, ο Βίκτορ με απευθείας εκτέλεση φάουλ έκανε το 0-1 και χάρισε το πρώτο τρίποντο της Κυρίας στην δεύτερη φάση.