Ρεσιτάλ Τάμαρι και τεράστιο διπλό

Ο Μούσα Τάμαρι επέστρεψε στις μαγικές εμφανίσεις και επανέφερε τον ΑΠΟΕΛ στην κορυφή της βαθμολογίας. Ο Ιορδανός έκανε τα πάντα στο πολύ σημαντικό ντέρμπι με τον Απόλλωνα και με μοναδικό σόου, ανέτρεψε το 1-0 του Ζελάγια. Κέρδισε το πέναλτι, σκόραρε και έδωσε ασιστ στο τεράστιο διπλό με 1-3. Ο Νατέλ ισοφάρισε με πέναλτι, ο Σόουζα έγραψε το τελικό αποτέλεσμα. Οι γαλαζοκίτρινοι μετά τη σημερινή νίκη πέρασαν εκ νέου στην 1η θέση, ένα βαθμό περισσότερο από τον Απόλλωνα που μετά το τέρμα έπαθε... μπλακ άουτ.

Πολλά λάθη και αρκετή δύναμη είχε το παιχνίδι στο 1ο ημίχρονο, με τον Γιώργο Νικολάου να χρησιμοποιεί πέντε φορές την κίτρινη κάρτα, δυο για τους παίχτες του ΑΠΟΕΛ και τρεις για τους αντίστοιχους του Απόλλωνα.

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, οι γαλαζοκίτρινοι μπήκαν καλύτερα, αλλά με την πάροδο του χρόνου και συγκεκριμένα από το 10λεπτο μέχρι το μισάωρο οι γηπεδούχοι είχαν τα ηνία. Κέρδιζαν όλες τις μονομαχίες στο κέντρο και προσπαθούσαν γρήγορα να επιτεθούν. Δημιούργησαν κάποιες επικίνδυνες καταστάσεις, χωρίς, όμως, να βρουν το δρόμο προς τα δίχτυα του Ρόμο. Σε αντίθεση με την ομάδα του Πάολο Τραμετσάνι που τέλειωσε το ημίχρονο χωρίς φάση.

Με γκολ ξεκίνησε το 2ο ημίχρονο στο Τσίρειο. Ο Απόλλωνας άνοιξε το σκορ με τον Ζελάγια στο 48ο λεπτό. Ο Αργεντινός κέρδισε την μπάλα, πέρασε ανάμεσα σε Καρλάο και Ιωάννου και με πλασέ νίκησε τον Ρόμο για το 1-0.

Οι γηπεδούχοι μετά το γκολ οπισθοχώρησαν και έδωσαν γήπεδο στον ΑΠΟΕΛ που μέχρι εκείνο το σημείο ήταν ακίνδυνος. Οι γαλαζοκίτρινοι το εκμεταλλεύτηκαν, κέρδισαν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και πίεσαν. Έστειλαν προειδοποιητικό μήνυμα το οποίο δεν λήφθηκε υπόψη και ο Τάμαρι τιμώρησε. Στο 64ο λεπτό κέρδισε το πέναλτι από τον Ρομπέρζ και αφού πρώτα πέρασε δυο ποδοσφαιριστές σε πολύ στενό χώρο. Ο Νατέλ με μεγάλη ψυχραιμία, έστειλε τον Βάλε στην άλλη πλευρά και ισοφάρισε σε 1-1.

Τέσσερα λεπτά μετά ήρθε η ανατροπή. Ο Τάμαρι πήρε την μπάλα στο χώρο του κέντρου και ξεκίνησε τρελό σπριντ προς την περιοχή του Απόλλωνα. Πέρασε δίπλα από τον Μάρκοβιτς, ντρίμπλαρε τον Βασιλείου και σούταρε για το 1-2.

Ο Απόλλωνας τα είχε χαμένα, ο ΑΠΟΕΛ βρήκε ψυχολογία και ρυθμό. Στο 78΄ο απόλυτος πρωταγωνιστής του ντέρμπι, ο Μούσα Τάμαρι, μπήκε στην περιοχή, ο Βάλε τον έκλεισε και δεν είχε οπτικό πεδίο για το γκολ. Ωστόσο έδωσε έξω προς τον Σόουζα που με δυνατό σουτ έγραψε το 1-3.