Για το απόλυτο, για το «σεντόνι», για τη ρεβάνς… 8ετίας!

Μετά την ήττα του ΑΠΟΕΛ από τον Απόλλωνα και τη δική της επικράτηση επί της Πάφου η ευκαιρία για την Ανόρθωση είναι εκεί -όπως και η ιστορική πρόκληση!

Την ερχόμενη Κυριακή, στο ΓΣΠ, ο σύλλογος της Αμμοχώστου έχει τη δυνατότητα να «πατήσει» στη δεύτερη θέση, η οποία οδηγεί στα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ 2022/23.

Απαραίτητη προϋπόθεση; Να επαναλάβει… εαυτόν απέναντι στους «γαλαζοκίτρινους»! Σε πέντε αναμετρήσεις τους στην τρέχουσα περίοδο η «Κυρία» μετρά τέσσερις νίκες και μία ήττα (το εκτός έδρας 1-2 στον πρώτο προημιτελικό του κυπέλλου).

Σε επίπεδο πρωταθλήματος η ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια μετρά το απόλυτο απέναντι στον ΑΠΟΕΛ (2-1 εντός και 2-0 εκτός στην α’ φάση, 4-1 εντός στα πλέι οφ) και οδεύει να κλείσει αήττητη τη σεζόν απέναντί του για δεύτερη φορά από τη θέσπιση των πλέι οφ.

Η πρώτη ήταν την περίοδο 2007/08, όταν με τον Γεωργιανό στον πάγκο της η Ανόρθωση είχε μετρήσει τρεις νίκες και μια ισοπαλία απέναντι στους «γαλαζοκίτρινους» καθ’ οδόν για την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Ο σύλλογος της Αμμοχώστου έχει συνάμα την ευκαιρία να ολοκληρώσει τη σεζόν μόνον με νίκες κόντρα στον ΑΠΟΕΛ, ο οποίος έχει πιστωθεί αυτό το επίτευγμα στο ζευγάρι την περίοδο 2013/14. Μετά το 1-0 στο ΓΣΠ και το 2-1 στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» για την α’ φάση, οι «γαλαζοκίτρινοι» στα πλέι οφ είχαν επικρατήσει 1-0 εκτός έδρας και εντός έδρας με το εκκωφαντικό 8-1.

Οκτώ χρόνια αργότερα η Ανόρθωση μπορεί να κάνει… χαλάστρα στον ΑΠΟΕΛ με (ακόμη) μια νίκη στο ΓΣΠ και αρπαγή μέσα από τα χέρια του αντιπάλου του εισιτηρίου για τα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ.