Την σκόρπισε στους πέντε ανέμους!

Η Ομόνοια κέρδισε με εμφατικό τρόπο την ΠΑΕΕΚ (5-2) για την 9η αγωνιστική των πλέι οφ, με την προτελευταία πρόβα πριν τον τελικό κυπέλλου να έιναι απόλυτα πετυχημένη. Ο Λοίζος Λοίζου είναι ο ποδοσφαιριστής που ξεχώρισε, πετυχαίνοντας χατ-τρικ, με τον Κύπριο διεθνή να βρίσκεται σε εξαιρετική μέρα. Παπουλής και Τσέποβιτς οι άλλοι δύο σκόρερ για τον τριφύλλι.

Αξέχαστο βράδυ για Λοίζου!

Ο αγώνας αγωνιστικά πέραν των γκολ δεν σηκώνει περαιτέρω ανάλυσης αφού είχαν όλα κριθεί από πολύ νωρίς. Πλέον η Ομόνοια έχει έναν τελευταίο αγώνα με τον Ολυμπιακό πριν τον μεγάλο τελικό της 25ης Μαίου. Οι «πράσινοι» προσέφεραν θέαμα στον σημερινό αγώνα, με τον Λένον να μένει απόλυτα ικανοποιημένος τόσο με την παρουσία όσο και με το αποτέλεσμα. Για την ΠΑΕΕΚ που βρίσκεται ήδη στη β’ κατηγορία, σκόραρε ο Βαρέλα με πέναλτι στο 54’ και ο Ορ ένα εκπληκτικό γκολ, που δύσκολα θα μπορούσε ο Ουζόχο να αποκρούσει.

ΠΑΕΕΚ: Παναγιώτου, Σουμαορό (79'), Χαραλάμπους, Βαρέλα, Μπάμπιτς (63' Καπαρτής), Κωμοδίκης, Παττίχης, Ράμος (63' Καιμολέν), Αμερόγκεν, Κούρος, Νεοφύτου

Ομόνοια: Φαμπιάνο (46' Ουζόχο), Κίκο, Ψάλτης, Σέχου, Παναγιώτου (59' Ευαγγέλου), Μιξ, Μπασιρού, Λοβέρα, Λοίζου (68' Μποτεάκ), Παπουλής (60' Ζαχαρίου), Τσέποβιτς (74' Κακουλής)

Η εξέλιξη του αγώνα

ΤΕΛΙΚΟ ΠΑΕΕΚ-Ομόνοια 2-5

88' ΓΚΟΛ και 2-5 για την ΠΑΕΕΚ που μειώνει με φοβερό γκολ του Ορ

82' Απέκρουση Παναγιώτου σε κοντινό σουτ του Ζαχαρίου

78' Διαγώνιο σουτ από Καπαρτή, η μπάλα σε κόρνερ

72' Σουτ από το ύψος της περιοχής και τνο Χαραλάμπους, πάνω από τα δοκάρια της εστίας του Ουζόχο η μπάλα

64' Καλή εκτέλεση φάουλ από τον Κούρο, ο Ουζόχο στην κλειστή γωνία απομακρύνει σε κόρνερ

61' ΓΚΟΛ και 1-5 με χατ - τρικ Λοίζου, μετά από πάσα του Κίκο! Εξαιρετικός σήμερα ο Λοίζου

51' ΓΚΟΛ και 1-4 για την Ομόνοια με τον Παπουλή με κοντινή πλασέ στην κλειστή γωνιά

49' ΓΚΟΛ και 1-3 για την Ομόνοια μετά από πάσα του Λοβέρα στον Λοϊζου που σκοράρει ξανά

Ημίχρονο ΠΑΕΕΚ-Ομόνοια 1-2

40' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια με τον Λοίζου και 1-2

39' Aπευθείας καλή εκτέλεση φάουλ από τον Χαραλάμπους, η μπάλα λίγο έξω

34' Ο Βαρέλα εκτελεί το πέναλτι και 1-1 στο ΠΑΕΕΚ-Ομόνοια

33' Πέναλτι μέσω VAR για την ΠΑΕΕΚ, για χέρι από ποδοσφιαριστή της Ομόνοιας

31' Σουτ από τον Παττίχη, η μπάλα χτυπά στον Κίκο και καταλήγει σε κόρνερ

28' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια με τον Τσέποβιτς μετά από γυριστό σουτ από τον Λοβέρα

20' Mακρινό σουτ από τον Μιξ, αποκρούει ο Παναγιώτου

14' Σέντρα του Λοβέρα, έκανε την προβολή ο Τσέποβιτς, όμως ο Παναγιώτου από κοντά δεν μπορεί

11' Σουτ από τον Μπάμπιτς, απέκρουσε την κλειστή του γωνία ο Φαμπιάνο

6' Πλασέ εντός περιοχής από τον Παπουλή, η μπάλα άουτ

3' Σουτ του Βαρέλα, αποκρούει ο Φαμπιάνο στην πρώτη τελική του αγώνα

Εναρξη αγώνα στο Μακάρειο στάδιο, Ομόνοια-ΠΑΕΕΚ 0-0

Διαιτητής: Αθανασίου Κυριάκος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Εγγλέζου Νίκος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Σάββα Γιώργος
4ος Διαιτητής: Κώστα Ροβέρτος
VAR: Αντωνίου Μενέλαος
AVAR: Λαζάρου Ιωάννης
Παρατηρητής:  Αναστασίου Ιωάννης