Οι 27 μήνες, τα 250 λεπτά και ο Φώτης

Για τον Απόλλωνα, υπάρχει μόνο μία επιλογή κατά την έξοδο του στην «Αρένα». Ανεξάρτητα από το πώς θα διαμορφωθεί η βαθμολογία το βράδυ του Σαββάτου με βάση όλα τα αποτελέσματα, οι «κυανόλευκοι» της Λεμεσού πρέπει να δουλέψουν για τον εαυτό τους και να μην αφήσουν πολύτιμους βαθμούς στη Λάρνακα. Είναι μία αποστολή με μέγιστο βαθμό δυσκολίας και φαίνεται άλλωστε από την μίνι προϊστορία.

Ο Απόλλωνας κέρδισε για τελευταία φορά στην Λάρνακα στις 3 Ιανουαρίου του 2017, όταν μπήκε σαν σίφουνας στο γήπεδο και με τρία γκολ καθάρισε από το μισάωρο. Πέρασαν 27 μήνες από αυτό το διπλό Από τότε, σε τέσσερις εξόδους, ο Απόλλωνας μετρά δύο ήττες και δύο ισοπαλίες. Αναλυτικά: ήττα με 1-0 (30-4-17), ισοπαλία 1-1 (5-11-17), ήττα με 3-0 (31-3-18) και η λευκή ισοπαλία στις 9 Ιανουαρίου του 2019. Έχει ένα αρνητικό σερί, μικρό, αλλά σημαντικό να σπάσει ο Απόλλωνας.

Για να κερδίσει πρέπει να σκοράρει. Έμεινε άκαπνος στις τρεις από τις 4 αυτές εξόδους στην «Αρένα», ενώ μετρά 250 λεπτά από το τελευταίο του τέρμα. Ο Μάγκλιτσα είχε ανοίξει το σκορ στο 20ο λεπτό, από τότε πέρασαν 250 λεπτά. Ο Φώτης Παπουλλής είναι ο μοναδικός παίκτης από το σημερινό ρόστερ που σκόραρε στην «Αρένα», έχοντας ανοίξει το σκορ στο 5ο λεπτό, στη νίκη με 3-1 πριν από 27 μήνες.