«Πράσινο» το φιλικό με Μίλετιτς και γκολάρα Μπασιρού!

Η Ομόνοια ήταν η νικήτρια στο φιλικό προετοιμασίας στην Πολωνία κόντρα στην Ανόρθωση. Οι «πράσινοι» σκόραραν από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο με τους Μίλετιτς (23') και Μπασιρού (58'). Ο Σέρβος σκόραρε με προβολή μετά από στατική φάση ενώ ο Μπασιρού με εκπληκτικό σουτ στην κίνηση εκτός περιοχής.

Ντάρκο Μίλανιτς και Νιλ Λένον χρησιμοποίησαν αρκετούς ποδοσφαιριστές στο φιλικό, με την Ομόνοια πάντως να δείχνει - όπως μαρτυρά και το σκορ - πιο αποτελεσματική. Η Ανόρθωση βρήκε ευκαιρίες όμως δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα ούτε του Φαμπιάνο, ούτε του Ουζόχο.

Χρήσιμα συμπεράσματα και για τους δύο προπονητές, με την Ανόρθωση να έχει άλλο ένα να δώσει στην Πολωνία πριν την επιστροφή της, ενώ για την Ομόνοια ήταν το τελευταίο.

Οι εντεκάδες:

Ανόρθωση: Λόρια, Φερέιρα (71' Πόποβιτς), Κορρέα (46' Μπαϊσίνιο), Κορέια (62 Χατζημιτσής), Χριστοδουλόπουλος (62' Παρούτης), Εμπραλίτζε, Αντωνίου (62' Αντωνιάδης), Νινγκά, Χαρογιάν, Πάντσεον (71' Βερχόβετς), Χρυσοστόμου (30' Κίκο)

Ομόνοια: Φαμπιάνο (58' Ουζόχο), Λέζιακς, Μάθιους (62' Παπουλής), Μίλετιτς (71' Παναγιώτου), Λανγκ, Μιξ (83' Ασημένος), Μπασιρού (71' Χαραλάμπους), Λοΐζου (71' Σάββα), Μπάρκερ (62' Ψάλτης), Μπρούνο, Κακουλλής (62' Μάταβζ)

Θυμηθείτε το Live του αγώνα:

86' Κίτρινη στον Αντωνιάδη.

81' Πλασέ του Εμπραλίτζε, έδιωξε με υπερένταση ο Ουζόχο.

78' Ασημένος στη θέση του Ντίσκερουντ.

71' Τριπλή κίνηση από την Ομόνοια. Μίλετιτς, Μπασιρού και Λοΐζου έξω. Παναγιώτου, Χαραλάμπους και Σάββα μέσα.

71' Ο Βερχόβετς αντί του Πάντσεον.

64' Τριπλή αλλαγή για την Ανόρθωση. Κορέια, Λάζαρος και Αντωνίου εκτός, Χατζημιτσής, Παρούτης και Αντωνιάδης μέσα.

62' Ο Παπουλής, ο Ψάλτης και ο Μάταβζ αντί των Κακουλλή, Μπάρκερ και Μάθιους.

61' Κίτρινη στον Πάντσεον.

59' ΓΚΟΛ 0-2: Εξαιρετικό σουτ του Μπασιρού εκτός περιοχής στην κίνηση, θα νικήσει τον Λόρια.

58' Ο Ουζόχο αντί του Φαμπιάνο.

54' Εξαιρετική ενέργεια του Μπρούνο Φελίπε από τα αριστερά, έκανε τη σέντρα ο Λοΐζου το πλασέ με τον Λόρια να διώχνει.

52' Ευκαιρία για την Ομόνοια. Γύρισμα του Ντίσκερουντ από τα δεξιά, ο Μπάρκερ άργησε και έχασε την ευκαιρία να σκοράρει από πλενεκτική θέση.

49' Καλή στιγμή για την Ανόρθωση με τον Νινγκά να επιχειρεί το διαγώνιο σουτ, δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι.

48' Σουτ του Χριστοδουλόπουλου πάνω από την εστία.

Έναρξη στο β' ημίχρονο. Μπαϊσίνιο αντί Κορρέα.

Τέλος ημιχρόνου. Μπροστά με 1-0 η Ομόνοια.

38' Mακρινό σουτ του Κακουλλή, η μπάλα πέρασε αριστερά από την εστία του Λόρια.

34' Νέα καλή στιγμή για την Ανόρθωση. Ο Εμπραλίτζε έκανε το σουτ, έπεσε στη δεξιά του γωνία και έδιωξε ο Φαμπιάνο.

32' Σουτ του Φερέιρα εκτός περιοχής, μαζεύει ο Φαμπιάνο.

30' Ο Κίκο αντί του Χρυσοστόμου.

29' Κίτρινη στον Χρυσοστόμου.

28' Πλασέ του Λοΐζου από θέση μέσα δεξιά στην περιοχή, δίπλα από την εστία του Λόρια η μπάλα.

25' Γύρισμα του Εμπραλίτζε, ο Νινγκά έπιασε το σουτ με τη μπάλα να περνάει πάνω από την εστία.

23' ΓΚΟΛ 0-1: Μετά από κόντρα στην περιοχή της Ανόρθωσης, ο Μίλετιτς σκοράρει από κοντά με προβολή.

21' Σκοράρει η Ανόρθωση με τον Εμπραλίτζε, όμως ακυρώνεται το γκολ καθώς προηγήθηκε χέρι από τον Γεωργιανό.

12' Δεν έχουμε κάποια αξιόλογη φάση στο παιχνίδι. Η κατοχή εναλλάσσεται με τις ομάδες να προσπαθούν κυρίως από τα πλάγια.

4' Σέντρα του Αντωνίου, η μπάλα κόντραρε, είχε πορεία προς την εστία και έδιωξε ο Φαμπιάνο σε κόρνερ.

Έναρξη του αγώνα.

18:35 Οι δύο προπονητές έχουν μια ευκαιρία να τεστάρουν δυνάμεις, σε ένα αρχικό στάδιο της χρονιάς όμως που δεν σημαίνει κάτι το όποιο αποτέλεσμα. Τα συμπεράσματα όμως μπορεί να αποδειχθούν πολύ σημαντικά

18:20 Οι δύο ομάδες πραγματοποιούν το καθιερωμένο ζέσταμά τους στον αγωνιστικό χώρο