Τρίσκο και Γιάννου την ανέβασαν στην 3η θέση!

Ο καυτός Ιβάν Τρισκόφσι με το γκολ στο 78ο λεπτό και ο Γιάννου στο 90’ καθόρισαν το ντέρμπι, με τον Σκοπιανό να πετυχαίνει το 14ο του γκολ και καθιερώνεται στην κορυφή του πρώτου σκόρερ του φετινού πρωταθλήματος.

Η ΑΕΚ πέτυχε δεύτερη σερί νίκη, έφτασε τους 49 βαθμούς και ανέβηκε στην 3η θέση της βαθμολογίας (χάνει με 2-0 η ΑΕΛ στο Τσίρειο). Από την άλλη, η Ομόνοια είχε μια αρκετά καλή παρουσία στα πρώτα 78 λεπτά, έφτιαξε ευκαιρίες, ωστόσο δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί τις ευκαιρίες που βρήκε με αποτέλεσμα να γνωρίσει την δεύτερη της ήττα στα Play offs.

Δείτε ΕΔΩ το LIVE

Ημίχρονο με 2-3 καλές ευκαιρίες

Η Ομόνοια ήταν αυτή που πατούσε καλύτερα στο πρώτο ημίχρονο, είχε περισσότερη ώρα την μπάλα στα πόδια και δημιούργησε δυο καλές ευκαιρίες (στο 13’ με Ραμίρεζ και στο 34’ με Κολοβό). Από την άλλη η ΑΕΚ, δεν απειλήθηκε αρκετά από τους πράσινους και περίμενε την ευκαιρία της να χτυπήσει. Η ομάδα του Ιδιακέθ προσπάθησε να κρατήσει την καλή αμυντική της λειτουργία και βρήκε μια πολύ καλή ευκαιρία στο 26’ με τον Μεχίας να αποκρούει σουτ του Γιάννου. Σε γενικές γραμμές ήταν ένα ημίχρονο το οποίο κινήθηκε σε χαμηλό τέμπο και με λίγες ευκαιρίες μπροστά από τις δυο εστίες.

Κλασικές ευκαιρίες με Κολοβό και Φλοριάν

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Μεχίας και Τόνιο έκαναν εξαιρετικές επεμβάσεις στα πρώτα λεπτά και κράτησαν το 0-0. Στο 52’ ο Κολοβός έφυγε μόνος απέναντι στον Τόνιο, ωστόσο ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ κέρδισε τον Ελλαδίτη σε τετ α τετ. Στο 62’ ήταν σειρά της ΑΕΚ να βρει μεγάλη ευκαιρία, με τον Μεχίας να αποκρούει πλασέ εντός περιοχής από τον Φλοριάν.

Γκολ με Τρίσκο

Εκεί που το παιχνίδι έδειχνε ότι βάδιζε προς το 0-0, ο Ιβάν Τρισκόφσι μίλησε. Στο 78’ ο Σκοπιανός έφυγε στην πλάτη της άμυνας και έκανε το 0-1 για την ΑΕΚ.

Κλείδωσε με Γιάννου

Στο 90’ μετά από λάθος που έγινε στην άμυνα της Ομόνοιας, ο Γιάννου σκόραρε και κλείδωσε το δεύτερο σερί τρίποντο της ομάδας.

Ομόνοια: Μεχίας, Βύντρα (82’ Μόντες), Κούσουλος, Μότα, Μανρίκε, Σοάρες, Γκόμεθ, Ατζαγκούν, Μαυρίας (69’ Ντάρμπισαιαρ), Κολοβός, Ραμίρεζ

ΑΕΚ: Τόνιο, Καταλά, Γκονζάλεθ, Μοϊσόφ, Σάστρε, Λαρένα (60’ Κάσες), Αντωνιάδης (82’ Τρουγιόλς), Τζεφρέν, Γιάννου, Τρισκόφσκι, Φλοριάν (65’ Ακοράν)