Λύσεις από εκεί που δεν περίμενε

Λύσεις από εκεί που δεν περίμενε πήρε στα τελευταία παιχνίδια ο ΑΠΟΕΛ. Τρεις ποδοσφαιριστές που αγωνίζονται ως κεντρικοί αμυντικοί έδωσαν τις λύσεις στους πρόσφατους ισάριθμους πολύ σημαντικούς αγώνες της ομάδας. Οι δυο πέτυχαν τα παρθενικά τους τέρματα στη φετινή περίοδο.

Στο παιχνίδι με την Ομόνοια ο Καρλάο με κεφαλιά άνοιξε το σκορ και πανηγύρισε το πρώτο του τέρμα στο φετινό πρωτάθλημα.

Ακολούθησε ο πρώτος αγώνας κυπέλλου με την ΕΝΠ στο ΓΣΠ για την ημιτελική φάση του κυπέλλου. Ο ΑΠΟΕΛ έχασε πολλές ευκαιρίες και πέναλτι με τον Ντε Βινσένι, όμως, η λύση ήρθε από τον Μερκή. Ο Κύπριος κεντρικός αμυντικός με κεφαλιά σκόραρε το παρθενικό του τέρμα στο στη φετινή περίοδο και έδωσε προβάδισμα πρόκρισης στην ομάδα του με 1-0.

Προχθές στον αγώνα με την ΑΕΛ, άλλος ένας κεντρικός αμυντικός βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα. Ο Νικόλας Ιωάννου με κοντινή προβολή, έκανε το 0-2 και ουσιαστικά κλείδωσε το τρίποντο για την ομάδα του. Ήταν το 3ο τέρμα για τον 24χρονο ποδοσφαιριστή του ΑΠΟΕΛ, μετά από εκείνα που πέτυχε με την ΕΝΠ και την Ανόρθωση.