Η διαφορά μεγάλωσε, ο τίτλος απομακρύνεται

Για τρίτο σερί παιχνίδι πρωταθλήματος ο Απόλλωνας απώλεσε βαθμούς και βλέπει τον τίτλο του πρωταθλητή να απομακρύνεται. Οι «κυανόλευκοι» έμειναν στο 1-1 με τη Νέα Σαλαμίνα στο Τσίρειο και πλέον βλέπουν την απόσταση από τον πρωτοπόρο ΑΠΟΕΛ να ανοίγει στους τέσσερις βαθμούς, πέντε στροφές πριν το φινάλε του φετινού πρωταθλήματος.

Ο Τιάγκο στο 11’ άνοιξε το σκορ για τους «ερυθρόλευκους» της Αμμοχώστου, με τον Γιούστε να φέρνει το παιχνίδι στα ίσα στο 28’ διαμορφώνοντας το 1-1 που έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα παρά τις πολλές, μεγάλες ευκαιρίες που χάθηκαν εκατέρωθεν.

«Ερυθρόλευκο» προβάδισμα στην πρώτη ευκαιρία
Το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα δεν είχε μεγάλες συγκινήσεις, με τον Απόλλωνα να δημιουργεί την πρώτη αξιόλογη ευκαιρία του αγώνα με τον Ζελάγια στο 8’. Τρία λεπτά αργότερα, ωστόσο, η πρώτη καλή στιγμή της Νέας Σαλαμίνας στην αναμέτρηση ήταν αρκετή για να φέρει και το γκολ που άνοιξε το σκορ. Ο Ελουντού έφυγε στην αντεπίθεση από δεξιά και ο Τιάγκο, που είδε την μπάλα να φτάνει στα πόδια του μετά τις κόντρες, πλάσαρε σωστά τον Βάλε από την καρδιά της περιοχής για να δώσει προβάδισμα στους «ερυθρόλευκους».

Ανέλαβε τον έλεγχο ο Απόλλωνας
Απ’ εκείνο το σημείο και μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου ο Απόλλωνας ανέλαβε την πρωτοβουλία και κράτησε πολύ περισσότερο την μπάλα σε σχέση με την αντίπαλό του που έδωσε χώρο και έδειξε πρόθεση να ψάξει τις προϋποθέσεις για να απειλήσει ξανά μέσω κάποιας αντεπίθεσης. Οι γηπεδούχοι είχαν κάποιες τελικές προσπάθειες που δεν ήταν ικανές να προβληματίσουν σε πολύ μεγάλο βαθμό τον Λύτρα (με καλύτερη εξ αυτών ένα σουτ του Μάρκοβιτς στο 18’) μέχρι το 28’, όταν ο Γιούστε έπιασε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι μετά από εκτέλεση κόρνερ του Πέδρο και έφερε το ματς στα ίσα.

Η εδαφική υπεροχή της ομάδας του Σωφρόνη Αυγουστή συνεχίστηκε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου και στο 33’ ο Ζελάγια έφτασε πολύ κοντά στο γκολ της ανατροπής, όμως ο Λύτρας σταμάτησε με τρομερή απόκρουση την κεφαλιά του. Η «απάντηση» των φιλοξενούμενων ήρθε στο 42’, όταν ο Ελουντού έφυγε στην αντεπίθεση και έπιασε ένα δυνατό σουτ που σταμάτησε στον Βάλε, όμως η τελευταία ευκαιρία του ημιχρόνου ήρθε στις καθυστερήσεις όταν ο Πέδρο έστειλε την μπάλα λίγο άουτ με δυνατό σουτ από πλάγια θέση.

Στο ίδιο τέμπο και το δεύτερο
Η εικόνα του αγώνα και η αγωνιστική προσέγγιση των δύο ομάδων δεν άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Απόλλωνα να καταγράφει την πρώτη καλή στιγμή στο 55’ με ένα σουτ του Μάρκοβιτς που σταμάτησε στον Λύτρα. Στο 58’ ήταν η σειρά της Νέας Σαλαμίνας να απειλήσει σε μια κόντρα επίθεση με τον Τιάγκο, με τον Μάρκοβιτς να απαντά ένα λεπτό αργότερα στέλνοντας επίσης την μπάλα άουτ.

Όσο περνούσε η ώρα η πίεση του Απόλλωνα γινόταν ολοένα και εντονότερη και στο 70’ ο Μάρκοβιτς βρέθηκε πολύ κοντά στο γκολ, όμως το σουτ του έφυγε μόλις άουτ. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν, κέρδισαν αρκετά κόρνερ και έφτιαξαν κάποιες (όχι ιδιαιτέρως επικίνδυνες) τελικές προσπάθειες, άφησαν, ωστόσο κενούς χώρους στα μετόπισθεν τους οποίους η Νέα Σαλαμίνα βρέθηκε πολύ κοντά στο να εκμεταλλευτεί στο 83’, όταν ο Βάλε σταμάτησε τον Κίνγκσλεϊ σε τετ-α-τετ. Η επόμενη μεγάλη φάση ήταν κι αυτή για λογαριασμό των φιλοξενουμένων και βγήκε με ανάλογο τρόπο, όμως ο Τίσντελ πλάσαρε άουτ στο 87’. Σαρδινέρο και Κίνγκσλεϊ βρέθηκαν κοντά στο γκολ στις καθυστερήσεις όμως είδαν τους αντίπαλους τερματοφύλακες να μην τους επιτρέπουν να δώσουν προβάδισμα στην ομάδα τους κρατώντας το 1-1 ως το τέλος.

Συνθέσεις

Απόλλωνας: Βάλε, Πέδρο, Γιούστε, Σελίμοβιτς (67’ Φοπαλά), Ρομπέρζ (36’ Ουεντραόγκο), Βασιλείου, Σακέτι (75’ Μπρου), Μάρκοβιτς, Σαρδινέρο, Σκέμπρι, Ζελάγια.

Νέα Σαλαμίνα: Λύτρας, Γκολομπάρτ, Φουστάρ, Χριστοφόρου (72’ Κωστή), Τζαΐλσον, Κορέια, Μαργκάσα, Ρέινολντς, Ελουντού (85’ Τίσντελ), Τιάγκο, Κίνγκσλεϊ (90+5’).