Έξι γκολ με χ-αμένη τη Δόξα

Η Δόξα προηγήθηκε με 3-1 και κρατούσε στο ημίχρονο μια μεγάλη νίκη, όμως, η Ανόρθωση επέστρεψε και με δυο γκολ έγραψε το τελικό 3-3. Με 10 τέλειωσαν τον αγώνα οι γηπεδούχοι λόγω αποβολής του Ασαμόα στο 84’. Στους 28 βαθμούς έφτασε η ομάδα του Λούκα Χατζηλούκα, στους 36 η αντίστοιχη του Γιούργκεν Στρέπελ.

Χορταστικό ήταν το 1ο ημίχρονο στο Μακάρειο με τέσσερα γκολ και ανατροπή. Η Ανόρθωση προηγήθηκε νωρίς με τον Ντούρις στο 5ο λεπτό, όμως, η Δόξα αντέδρασε άμεσα και μέχρι 20ο λεπτό έφερε τούμπα τον αγώνα. Ο Μπατίν στο 14’ ισοφάρισε σε 1-1 και ο Κάρλος στο 20’ έκανε το 2-1. Οι δυο ομάδες ακολούθως έχασαν από μια καλή ευκαιρία, πρώτα η Δόξα με τον Κάρλος και η Ανόρθωση με τον Σίντενφελντ. Ωστόσο οι γηπεδούχοι στο 44’ έκαναν το 3-1 με γκολ του Ζατλ.

Στο 2ο ημίχρονο η Ανόρθωση ήταν πολύ καλύτερη, έχασε καλές ευκαιρίες με τον Ντούρις, ενώ σκόραρε δυο τέρματα, με τον Βίκτορ και Μπουφ. Πριν τα τέρματα ο Ασομόα από τα δυο μέτρα κλότσησε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Ο αρχηγός μείωσε σε 3-2 με δύσκολη κεφαλιά στο 67’ και στο 72’ ο Μπουφ με εξαιρετικό τακουνάκι ισοφάρισε σε 3-3.

Μέχρι το τέλος του αγώνα, οι δυο ομάδες προσπάθησαν έχασαν κάποιες ευκαιρίες, η Ανόρθωση τις περισσότερες, όμως, το αποτέλεσμα δεν άλλαξε.