Το «Χ»άρηκε περισσότερο η Δόξα

Δόξα και ΕΝΠ (13/4) εξήλθαν ισόπαλες με σκορ 2-2 σε ένα χορταστικό παιχνίδι που έγινε στα πλαίσια της 6ης αγωνιστικής των play off. Με δέκα από το 33' η Ένωση μετά την απευθείας αποβολή του Αμπαρτζουμιάν για δυνατό μαρκάρισμα στον Αρτάμπε. Άνοιξε το σκορ στο 36' ο Ριέρα, ισοφάρισε ο Κάρλος στο 42'. Έδωσε ξανά προβάδισμα στην ΕΝΠ ο Πίττας στο 56' ενώ ισοφάρισε εκ νέου ο Μπατίν στο 61' και διαμόρφωσε το τελικό σκορ (2-2).

Δείτε εδώ το live της αναμέτρησης!

Το ξεκίνημα του παιχνιδιού ήταν αναγνωριστικό και οι δύο ομάδες έψαχναν τα πατήματα τους. Η Ένωση έχασε δύο καλές στιγμές στο 2’ και στο 13’ όμως δεν βρήκε στόχο με το 0-0 να παραμένει και τη Δόξα να προσπαθεί να βρει και αυτή τις δικές της καλές στιγμές. Η πρώτη κλασσική της φάση ήρθε στο 16’ όταν ο Μπατίν πέρασε και τον Πέτρου όμως ο φορ των γηπεδούχων από πλάγια έστειλε τη μπάλα έξω.

Και ενώ ο ρυθμός ήταν καλός και η κατοχή εναλλασσόμενη, στο 33’ έμελλε να αλλάξουν οι αριθμητικές ισορροπίες καθώς ο Αμπαρτζουμιάν έκανε δυνατό φάουλ πάνω στον Αρτάμπε και ο ρεφ Νικολάου του έδειξε την άγουσα προς τα αποδυτήρια και άφησε την ΕΝΠ με δέκα παίκτες.

Παρόλα αυτά όμως οι φιλοξενούμενοι μετά από τρία λεπτά άνοιξαν το σκορ (στο 36’), αφού ο Ριέρα εκμεταλλεύτηκε την ασταθή απόκρουση του Γκρεμσλ, τον προσπέρασε και προ κενής εστίας έγραψε το 0-1. Στο 38’ είχαμε την αναγκαστική αλλαγή του Αρτάμπε, που έδωσε τη θέση του στον Παπαφώτη και αυτή ήταν η πρώτη αλλαγή στο ματς.

Στο 42ο λεπτό είχαμε μια μπαλιά στο δεύτερο δοκάρι της εστίας του Πέτρου με τον Κάρλος από κοντά να πιάνει την κεφαλιά, να κερδίζει τον πορτιέρο της ΕΝΠ και να ισοφαρίζει σε 1-1. Αυτό ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου και όλοι περίμεναν το δεύτερο μέρος με μεγάλη ανυπομονησία, όλα ήταν ανοικτά.

Η επανάληψη άρχισε χωρίς κάποια αλλαγή και κόντρα στην εικόνα του ματς το συγκρότημα του Κάριτ Φελκ με δράστη τον Πίττα στο 56’ κτύπησε ξανά για το 1-2. Νέα δεδομένα στην αναμέτρηση με το διαγώνιο σουτ του Κύπριου άσου να καταλήγει στο βάθος της εστίας του Γκρεμσλ.

Θέλησε να πιέσει άμεσα η Δόξα, να πατήσει πάνω στο αριθμητικό πλεονέκτημα και να κλείσει στα καρέ της την Ένωση.

Στο 59’ ο Πέτρου αναγκάστηκε να εκτιναχθεί και να διώξει σε κόρνερ τη δυνατή κεφαλιά του Μουκτάρη, με τον κεντρικό αμυντικό των γηπεδούχων να σημαδεύει στη συνέχεια της φάσης το οριζόντιο δοκάρι με νέα κεφαλιά. Δύο κλασσικές ευκαιρίες για την ομάδα του Λούκα Χατζηλούκα που δεν μπόρεσε να βρει στόχο και το 1-2 παρέμεινε.

Ότι δεν κατάφερε ο Μουκτάρης, κατόρθωσε να το πράξει ο Μπατίν στο 61’ όταν μετά από καλή σέντρα του Αλεξάνδρου έκανε την κεφαλιά και νίκησε τον Πέτρου για να ισοφαρίσει εκ νέου στον αγώνα για την ομάδα του.

Η Δόξα συνέχισε να πιέζει ενώ η ΕΝΠ επιχείρησε να κρατήσει μπάλα, να παγώσει τον ρυθμό και να εκμεταλλευτεί τους κενούς χώρους που άφηναν οι γηπεδούχοι. Ήταν εμφανής και η κούραση όμως στους «βυσσινοί» καθώς από το 33’ αγωνιζόταν με δέκα παίκτες. Οι γηπεδούχοι στάθηκαν για δεύτερη φορά άτυχοι αφού στο 75’ η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπόλιεβιτς σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι. Η Ένωση απάντησε στις ευκαιρίες στο 79’ όταν ο Ουντόζι εκτέλεσε απευθείας το φάουλ και ο Γκρεμσλ μάζεψε με διπλή προσπάθεια.

Μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε κάτι, η εικόνα έμεινε όπως σας περιγράψαμε πιο πάνω χωρίς να κινδυνεύσει ουσιαστικά ο Πέτρου (πέρα από ένα σουτ του Μπόλιεβιτς στο 89') και έτσι το τελικό σφύριγμα του Γιώργου Νικολάου βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με σκορ 2-2 σε ένα χορταστικό παιχνίδι.

Με αυτό τον βαθμό που πήραν η Δόξα πήγε στους 29 και η Ένωση στους 25 και συνεχίζεται με αμείωτο ενδιαφέρον η μάχη για παραμονή στην Α' Κατηγορία.

ΔΟΞΑ: Γκρεμσλ, Περέιρα, Μουκτάρης, Μιτρέα, Αλεξάνδρου, Τίνκου, Μπόλιεβιτς, Αρτάμπε (38'Παπαφώτης), Κάρλος, Ζατλ (74'Χατζηβασίλης), Μπατίν (83'Παβλόφ).

ΕΝΠ: Πέτρου, Αμπαρτζουμιάν, Ολίβα, Φυτανίδης, Κυριάκου, Μαϊσουράντζε, Ενόχ (77'Μουλαζίμης), Ριέρα (73' Κοσμά), Πίττας, Ουντότζι,  Αντωνίου.

Κίτρινες: Μουκτάρης, Παπαφώτης, Μιτρέα - Μαϊσουράντζε.

Κόκκινες: Αμπαρτζουμιάν.